Урок английского языка по теме «Безопасность на дорогах» (6 класс, УМК Spotlight)
План урока 6 Г
Тема урока: ROAD SAFETY
Цель урока | Создать условия для организации монологического высказывания на основе текста |
Задачи урока | |
Образовательная | Совершенствование фонетических и лексических аспектов устной речи, совершенствование навыков чтения про себя. |
Развивающая | Развитие навыков монологической речи и работы с текстами. способствовать развитию внимания, мышления, воображения, догадки |
Воспитательная | Воспитывать у учащихся интерес к английскому языку, уважение к культуре и традициям страны изучаемого языка, воспитывать умение работать в коллективе воспитывать уважительное отношение к собеседнику |
Практическая | перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуацию речевого общения на основе личного опыта |
Тип урока | Комбинированный урок |
Формы урока | урок совершенствования знаний, умений и навыков |
Формы контроля | текущий |
Домашнее задание | Упр.9 стр.27 |
Этап урока | Время | Деятельность учителя | Деятельность учащихся | Используемые приемы, методы и формы | Формируемые УУД | Результат взаимодействия (сотрудничества) |
1.Организационный момент. Приветствие | 1 минута | Good afternoon, boys and girls. Sit down, please. I’m glad to see you. How are you? I’m fine, thank you. Nice to meet you Look at the board. What date is it today? What month is it now? What day of week is it today? What’s the weather like today? Are you ready to work? Let’s start our lesson. | fine, thanks, and you ? Nice to meet you, too. | Фронтальный опрос | Коммуникативные УУД | |
2.Целеполагание | 2 минуты | Look at the picture. What do you think we are going to speak about? (слайд 1) Right you are! Read the theme of our lesson. The theme of our lesson is ROAD SAFETY (слайд 2) What will we do at the lesson? (слайд 3) Right you are! | how to be safe on the road, road safety rules . Remember and learn the words Listen to the texts Read the texts learn the rules Have a talk on the theme | Метод иллюстраций Беседа | Регулятивные УУД | |
3. Фонетическая зарядка | 3 минуты | But first of all, let’s train our tongues. Look at the screen and repeat the rhyme after me.(слайд4) Let’s read the words which are necessary for our lesson.(слайд 5). Match the columns, read and translate these words (слайд 6). Good of you! You know the words very well! | Work in a chain | Наглядный метод (метод иллюстраций), Систематизация знаний | Познавательные УУД | |
4. Речевая разминка. | 2 минуты | The next task is to match the columns and make up the words combinations. Read these phrases (слайд 7). And now say what is dangerous to do in your country, using the construction it is dangerous to… And now say what is safe to do in your country, using the construction it is safe to… (слайд 8). | Отвечают с опорой на образец | Наглядный метод Беседа Фронтальный опрос | Познавательные УУД | |
5. Развитие навыков аудирования, поискового чтения | 4 минуты | Let’s continue our work. Open your SB, p 27 ex 4. Read the title of the text. What do you think the text is about? There are some headings before the text, listen to the text and match the titles to the paragraphs. | how to be safe on the road, road safety rules . | Фронтальный опрос | Коммуникативные УУД | |
6. Работа в группах | Let’s divide into 4 groups. ( group№1-will work with the text№1, group№2-will work with the text№2, group№3-will work with the text№3, group№4-will work with the text№4) 1.Look through the texts and complete the spidergrams with the words from your texts (карточка№1) 2. fill in the missing words in the sentences (карточка№2) 3. complete the sentences, using the information from the texts (карточка№3) | |||||
7. Развитие навыков грамматики. | 5 минут | To have a talk on the theme we need grammar rule of the Imperative We use the Imperative to give instructions. We form the Imperative by using the infinitive of the verb at the beginning of the sentence. We form the negative of the Imperative with Don’t (слайд 9). The task is to give instructions. on road safety, using the Imperative. ( group№1-when on the street, group№2-when ride a bike, group№3-when on the bus, group№4-when in the car) Now I see you know grammar rules! It’s fine! | Наглядный метод Практический метод Фронтальный опрос | Познавательные УУД | ||
8.Физкультминутка | 2 минуты | Well, we’ve done a lot of work Are you tired? let’s have a rest! | ||||
9.Развитие навыков монологической речи | 12 минут | Let’s continue our work. From your texts we have learnt the road safety rules play an important role in our life. Let’s speak how to be safe on the road in certain situations. Make up your own small story: what do you do- when you go to school on foot group№1 when you ride a bike to school - group№2 when you travel to school on a bus-group№3 when you travel to school in a car-group№3 And then let’s act out these situations. | Speak and act out | Наглядный метод | Познавательные УУД | |
10. Подведение итогов урока, оценивание | Well, what have we done at the lesson? (плакат на доске) what have we learnt at the lesson? | Remember and learn the words Listen to the texts Read the texts learn the rules Have a talk on the theme We’ve learnt how to be safe on the road, road safety rules . We can speak how to be safe on the road, road safety rules in English. | ||||
11. Рефлексия | 1 минута | Well, we’ve done a lot of work today. Your marks are: 5-s, 4-s. I want to know what’s your mood. Now please show me your attitude towards our lesson.(слайд) The lesson is over. Thank you for your work. I’m pleased with you. Good bye. | Excellent Well Not very well | |||
12. Домашнее задание | 1 минута | At home you should do ex 9 p 27. Make a leaflet of road safety rules. |
/data/files/h1606633746.pptx (урок безопасность на дорогах 6 кл)