НОД "Птицы нашего края"
НОД
«ПТИЦЫ НАШЕГО КРАЯ» – «НÆ БÆСТÆЙЫ МÆРГЪТÆ»
Подготовила: воспитатель по
обучению детей осетинскому
языку МБДОУ № 21
Томаева И. Т.
2024
Тема: «ПТИЦЫ НАШЕГО КРАЯ» – «НÆ БÆСТÆЙЫ МÆРГЪТÆ»
Цели:
– Продолжать работать над произношением звука «чъ».
– Познакомить детей со словом: «сауцъиу».
– Активизировать слова и словосочетания: сырддонцъиу, бæлон, зæрватыкк, халон, ахстон, хъарм бæстæ, нæ атæхынц.
– Учить детей отвечать на вопросы: «Цытæ атæхынц хъарм бæстæмæ?», «Цытæ нæ атæхынц хъарм бæстæмæ?».
– Учить воспринимать на слух небольшое произведение и отвечать на вопросы по его содержанию.
Материал: предметные картинки из серии «Домашние птицы» и «Птицы перелетные и зимующие».
Ход занятия
1. Звуковая зарядка.
Чъиритæ нæ кæны бæлон,
Чъиритæ нæ кæны халон.
Чъиритæ нана ыскæны,
Чъиритæ дада ыскувы,
Стыр Хуыцауæй амонд куры.
Джимиты Кларæ
2. Рифмовка.
Зæрватыкк
Сау зæрватыкк, зæгъ æргом,
Ды куыд ыссарыс нæ ком?
Чи дæ сахуыр кодта зарын?
Рухс цъæх арвыл афтæ хъазын?
Габысаты Замирæт
3. Знакомство с новым материалом.
В. Цъиутæй иутæ атæхынц хъарм бæстæмæ. Иннæтæ зымæг баззайынц нæхимæ. Нæ горæты æмæ хъæуты сæ фенут. Адонæй цытæ нæ атæхынц хъарм бæстæмæ? Цытæ уыдтат зымæджы нæ бæлæстыл æмæ кæрты? Цытæ нæ атæхынц хъарм бæстæмæ? Геор!
Г. Халон нæ атæхы.
В. Раст дæ. Цытæ ма нæ атæхынц хъарм бæстæмæ? Алинæ!
А. Хъарм бæстæмæ нæ атæхынц бæлæттæ.
В. Тынг хорз дзуапп радтай. Хъарм бæстæмæ нæ атæхынц бæлæттæ. Давид! Цы ма нæ атæхы хъарм бæстæмæ?
Д. Сырддонцъиутæ нæ атæхынц хъарм бæстæмæ.
В. Чи зæгъдзæнис, цытæ нæ атæхы хъарм бæстæмæ? Томæ, ранымай сæ!
Т. Нæ атæхынц сырддонцъиутæ æмæ бæлæттæ.
В. Оксанæ!
О. Гæркъæрæгтæ æмæ халæттæ.
В. Дзурæм иумæ.
В. и Д. Хъарм бæстæмæ нæ атæхынц бæлæттæ, сырддонцъиутæ, халæттæ æмæ гæркъæрæгтæ. Сороки – гæркъæрæгтæ. (Показывает на них.)
В. Осенью, когда наступают холода, улетают в теплые края ласточки и скворцы. Скворец – иронау – сауцъиу. Зæгъæм иумæ.
В. и Д. Сауцъиу. Скворец. Сауцъиу. Мæнæ йæ бынат цæттæ. Тагъд фæхъарм уыдзæни рæстæг æмæ æрбаздæхдзысты нæ цъиутæ. Цытæ æрбатæхдзысты хъарм бæстæйæ? Зауыр!
З. Зæрватыччытæ.
В. Цытæ ма? Аслан! Сауцъиутæ?
А. Сауцъиутæ. Æрбатæхдзысты сауцъиутæ æмæ зæрватыччытæ.
(Ответы детей на вопросы: «Цъиутæй цытæ атæхы?», «Цытæ нæ атæхы хъарм бæстæмæ?»)
4. Чтение текста.
Сауцъиу
Нæ сауцъиу, нæ уарзон, Æгас нæм æрцу! Æрбакæс, дæ ахстон Хæдзарау рæвдз у. | Æртæх нæм, æрцæр дзы, Нæ уалдзæджы хай. Уадз немæ дзæбæхæй Ды сæрды цæрай. Баситы Мысост |
5. Физкультминутка «Мæ дзибатæ».
«Мæ дзибатæ»
В. Халоны цъиутæ фыццаг хатт ратахтысты сæ ахстонæй. Федтой нанайы кæрты хор æмæ дон. Æрбадтысты. Дзуры сæм халон.
Х. – Халон.
Л. – Лæппынтæ.
Мæ дзибатæ
Х. Мæ къонатæ!
Батавут уæхи хурмæ!
Л. Тавæм нæхи хурмæ!
Тавæм нæхи хурмæ! Тянут руки вверх.
Х. Мæ къонатæ!
Сбадут!
Рауидзут хор!
Л. Бадæм, бадæм!
Уидзæм хор! Присели, «клюют» зерна.
Х. Мæ хуртæ!
Сыстут!
Батавут уæхи хурмæ!
Л. Тавæм нæхи хурмæ! Тянут руки вверх.
Тавæм нæхи хурмæ.
Х. Мæ хуртæ!
Сбадут!
Бануазут дон!
Л. Бадæм, бадæм!
Нуазæм дон! Приседают, «пьют» воду.
Х. Сыстут, мæ хуртæ!
Атæхут уæларвмæ!
Л. Тæхæм, тæхæм! Машут «крыльями».
Тæхæм, тæхæм!
Х. Ныр сбадут.
Л. Бадæм, бадæм. Садятся.
7. Подвижная игра «Тæхы, нæ тæхы».
В. Кæд, цы фехъусат, уый тæхгæ кæны, уæд сымах дæр тæхут, батилут уæ базыртæ, кæд нæ тæхы, уæд æнцад лæуут.
Дзырдтæ: сырддонцъиу, сауцъиу, стъол, кукла, зæрватыкк, бæлас, бæлон, машинæ.
В. Хорз архайдтат абон. Афæндараст ут!
Д. Хæрзбон.