12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовал
SP*********41
Украина
0

Урок на тему «Г. С. Сковорода-перший український байкар. Загальна характеристика байкарської творчості. Байка «Бджола та Шершень»



Урок української літератури в 9 класі

Тема: Г. С. Сковорода-перший український байкар. Загальна характеристика байкарської творчості. Байка «Бджола та Шершень».

Мета: дати загальну характеристику розвитку жанру байки в Україні, її ознаки й особливості, художні особливості байок; проаналізувати байку “Бджола і Шершень”;

розвивати логічне і творче мислення, уяву, пам’ять, допитливість;

виховувати доброту, повагу, високі моральні якості.

Обладнання: портрет Г. Сковороди, мультимедійні засоби, презентація, роздатковий матеріал для опитування,скрайбінг-презентації

Тип уроку: : засвоєння нових знань.

Епіграф: "Пізнай самого себе - тоді пізнаєш весь світ"

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель. «Пізнай самого себе – тоді пізнаєш весь світ». А ви погоджуєтесь із цією думкою?

( Думки учнів).

Діти, погляньте-но на екран і дайте мені відповідь на такі запитання:

( слайд 1)

- Хто такі філософи? Назвіть відомих вам давньогрецьких філософів. Чим вони запам’яталися?
-Чому повчають вас митці слова?

-Чим актуальні твори минулого для сучасного?

-Хто такий Сократ? А кого вважають українським Сократом,вічним мандрівником,поетом,мудрецем?

Летять роки Пливуть століття.

Іх вічності несе стрімка вода.

Серед людського розмаїття,

Де виросло творців суцвіття,

Все ближче з далечі Сковорода.

Ідеш крізь час широкими шляхами

Неквапна і легка твоя хода.

Байками, віршами, піснями,-

Ти знову тут, ти знов між нами,

Невпізнаний пророк Сковорода.


 

Вірш « Народився й звівся я на ноги»

Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про визначного українського поета і філософа - Григорія Савича Сковороду. Але сьогодні ми відкриємо ще одну грань творчості цього великого митця слова. Тому запишіть у зошитах сьогоднішнє число та тему уроку ( слайд2)

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Ще за життя Сковороду називали «українським Сократом,Горацієм ,Езопом» , бо він значно розвинув на Україні філософію, літературу, педагогіку. Гостре, непідкупне слово Сковороди в моторошній темряві кріпосницької сваволі спалахувало чистим вогнем і торувало стежку народному щастю. Хто ж він, цей великий просвітитель-гуманіст? Пропоную переглянути невеличкий відеофільм про Григорія Савича. Цей фільм нагадає вам відомості,які ви вже знаєте и зорієнтує нас на подальшу працю. Після перегляду ви дасте відповіді на низку питань.

( Фільм «Обличчя української історії. Г.Сковорода»)

2.Опитування «Так/Ні»

На партах у вас є картки з питаннями. Ви маєте дати коротку відповідь на запитання, тобто сказати так чи ні.

1.Г. Сковорода народився на Черкащині. (Ні)

2.Митець досконало володів латинською, старогрецькою, німецькою, польською мовами. (Так)

3.Грав на 5 інструментах.(Так)

4. Поет і водночас музикант Григорій Савич близько трьох років був співаком у придворній хоровій капелі. (Так)

5.Після здобуття початкової освіти майбутній філософ багато подорожує. (Ні)

6.Згідно із власним заповітом видатного митця на його надмогильному камені висічено: «Світ ловив мене, та не спіймав». (Так)

7.Митець був звільнений з посади викладача Переяславської колегії через звинувачення у вільнодумстві (Так)

8.У Переяславській колегії Григорій Савич викладав філософію. (Ні)

9.Останні роки життя Г. Сковорода присвятив служінню Богу. (Ні)

10.Суть філософії «сродної праці» полягала в тому, щоб людина успадкувала рід діяльності своїх батьків. (Ні)

Учитель.Що нового ви дізналися про «Українського Горація» з фільму?

3.Байкарська діяльність

Збірка «Байки харківські» (1774р.) - перша в українській літературі збірка байок, яка включає 30 творів.

«Єдина в байки є мета й призначення - Погані смертних виправляти звичаї

І закликати люд до справедливості...» (Федр, давньоримський байкар).

Особливість байок Г.Сковороди: (слайд 3)

1) прозова форма (як у Езопа);

2) складається з 2-х частини: І - стислий виклад якоїсь події, факту; ІІ- об'ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г.Сковорода, - «сила»;

3) перевага надається ІІ частині - моралі;

4) діалогічна форма викладу;

5) виразний, по-філософськи переданий зміст.

Як і його  попередники на ниві байкарства, Г. Сковорода підносить у байках дружбу, любов, розум та позитивні людські риси, показує, що справжня цінність людини визначається не одягом, зовнішньою красою, багатством, походженням, титулами, чинами, посадами, тобто не зовнішніми, а внутрішніми якостями. Ці якості — розум, знання, працьовитість, чесність, справедливість — визначають учинки кожної людини.

Аудіопрослуховування байки «Бджола та Шершень» та виконання «Скрайбінг-аплікації»

Інструкція з виконання. Скрайбінг- новітня методика створення презентації( від англ.- «робити ескізи, замальовки»). Почутий матеріал ілюструється «на льоту». Входить ефект «паралельної наступності», коли ми чуємо і бачимо одне і те ж,при цьому графічний ряд фіксується на ключових моментах аудіо ряду.

Ми будемо працювати в техніці « Скрайбінг-аплікації»та "Скрайбінг-замальовки". На партах у вас є набори для роботи – це аркуші паперу,малюнки, клей. Слухайте аудіотекст і спробуйте відтворити почуте на папері.

Ідейно-художній аналіз байки «Бджола та Шершень». (слайд 4)

  1. Бесіда за питаннями (Метод «Прес»):

Чому Шершень, принижуючи гідність Бджоли, називає її дурною? («Чи знаєш ти, що плоди твоєї праці не стільки тобі самій, як людям корисні, а тобі часто і шкодять, приносячи замість нагороди смерть; одначе не перестаєш через дурість свою збирати мед»)

Що мав на увазі Шершень, звертаючись до Бджоли: «Видно, що ви без пуття закохані в мед»?

У чому вбачає своє призначення Бджола? Чим зумовлено те, що праця для неї — насолода? («...Більша радість збирати мед, аніж його споживати. До сього ми народжені і будемо такі, доки не помремо. А без сього жити... для нас найлютіша мука»)

Якої думки щодо праці дотримується Шершень? Чому він не розуміє Бджолу?

Що є мукою для героїні?

Кого намагався засудити Г. Сковорода на прикладі Шершня?

Чому Бджола — символ мудрої людини?

Які життєві приклади наводить байкар у висновку («силі») твору? Про що вони свідчать?

Чим пояснити те, що людина без діла — карається і страждає?

Коли праця для людини є насолодою і задоволенням?

Яке виховне значення має ця байка?

  1. РОБОТА В ЗОШИТІ

Тема: розкриття важливої ролі праці за покликанням. (слайд 5)

Ідея: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування.

Головні герої: Бджола (образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (образ людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).
Жанр твору – літературна байка.
Ідейний зміст байки у афоризмі: «Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин, i досить iз тебе».

 

Інформаційна карта «Сродна праця» (слайд 6)

4.Творча робота в групах

Учні з допомогою координаторів груп знайомляться із завданням, визначають між собою методи його виконання.

   Перша група: Асоціативний кущ "Сковорода"(треба на кожну літеру прізвища записати по 1-2 слова,які б характеризували Г.С.Сковороду)

С — скромний, серйозний

К — кмітливий

О — освічений

В — вільнолюбний, вчитель

О — обачний

Р — розумний

О — об’єктивний

Д — допитливий

А — активний, аскетичний

Друга група:  Пояснити значення афоризмів Г.С.Сковороди.

Координатор другої групи оголошує завдання, кожен учень зачитує афоризм, пояснює його значення

Афоризм – короткий влучний оригінальний вислів, узагальнена, глибока думка, виражена в лаконічній формі, подеколи несподівано парадоксальній

«Визначай смак не за шкаралупою, а за ядром»

«Як не розумно випрошувати те, чого можеш сам досягти»

«Не все те отрута, що неприємне на смак»

«Любов виникає з любові, коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю»

«З усіх утрат втрата часу найтяжча»


 

«З усіх утрат втрата часу — найтяжча».Цей вислів мені особливо подобасться. Ніхто з наших сучасників не знає, якою людиною був Григорій Сковорода, але ми можемо створювати його образ із творчості мислителя. Мені здається, що цей афоризм надзвичайно характеризує автора як людину, що ні на мить не припиняє вчитися, розвиватися та самовдосконалюватися.

«Визначати смак треба не за скорлупою, а за ядром»

Дуже часто, спілкуючись з людьми, ми квапимося зі своїми висновками щодо них.. Часом ми сприймаємо зовнішній фасад за справжню суть людини, та одразу вішаємо свій ярлик, так до кінця не розібравшись, ким насправді вона є. Звідси – закономірне розчарування, навіть почуття, що тебе зрадили, тощо при подальшій взаємодії. Звідси й те, що ми часто відштовхуємо людей, зовні непривабливих та багатих душею. А найгірше, що й самі починаємо перейматися лише тим, як виглядаємо зовні, замість того щоб по-справжньому вдосконалюватися.

Любов виникає з любові

Коли ми підростаємо, до нас приходить кохання. Це таке почуття, коли хочеться літати, співать, творити добро. Але воно таке ніжне, крихке. Його можна зруйнувати словом, поглядом. Це почуття потрібно весь час берегти. Треба вміти кохати “першим”. Тобто, любити, не чекаючи нічого взамін, любити не за щось, а за те, що ти є на світі.


 

   Третя група:  виписати із творів Г.С.Сковороди художні засоби(епітети,порівняння та ін.)

   Четверта група: підготувати повідомлення «Новаторство та актуальність літературної спадщини Г.С.Сковороди»

Координатор четвертої групи:

Ми чули цікаві, змістовні повідомлення про ідейне та тематичне багатство літературної спадщини письменника. Наша група може довести, що літературна творчість Сковороди багато в чому була новаторською.

Учень.  Це новаторство виявилося як у змісті прогресивних просвітительських ідей, як і в поетичній культурі художнього слова. Він досить добре орієнтувався в складних питаннях своєї епохи, гостро картав сучасний лад, возвеличував любов до свободи, до трудящої людини, до батьківщини.

Учень. Нам, нащадкам мислителя, як заповіт звучать його слова:  «Ми створимо світ кращий. В Горній Республіці бачу все нове: нових людей, нове творіння, нову славу».

Учень. Як письменник,Сковорода використав кращі традиції світової та вітчизняної літератур попередніх віків. Традиційному силабічному віршуванню  він надав нових форм, що стало подальшим кроком у розвитку поетики. Сковорода започаткував силабо-тонічне віршування, засноване на народно-поетичній основі.

Пропоную кожній групі обрати одного представника для виконання творчого завдання.

Усі радяться і називають прізвище учня.

Оцінювання роботи кожної групи.

ІV. Підсумок уроку

Висновки учнів.

1.     Пояснення імені уроку

Ще за життя Григорія Сковороду називали українським Сократом, українським Горацієм і українським Езопом. Це була данина його мудрості й творчій діяльності.

2.     Г.Сковорода – останній і найвеличніший письменник поет, байкар, філософ давньої української літератури, який заклав основи для розвитку літератури на народному ґрунту.

3.     Сковорода – «український Сократ», «український Горацій, Езоп»,  який,  як і древні мудреці, значно розвив філософію, літературу, педагогіку;

4.     Письменник оголосив людину найвищою цінністю, розвив ідеї демократизму й гуманізму, ідею «сродної праці»;

5.     Почав активно використовувати народнопоетичні засоби і прийоми, вніс в літературу нові теми й образи.

6.     Значення його творчості неперевершене.

 Мандрував – майже 30 років;

 Знав 8 іноземних мов.

 Грав на 5 інструментах.

 Написав 30 прозових байок.

 Був всебічно розвиненою людиною

 Змінив  основу багатьох наук України.

 Сприяв відкриттю першого університету в Україні, в м. Харкові.

 Любив батьківщину й народ.


 

2.Гра «Продовж речення» (слайд 8)

-Сьогодні на уроці я навчився….

-Для мене цікавим було….

-Для себе я засвоїв такі істини….

3.Слово вчителя

Байки Г. Сковороди, безперечно, явище оригінальне і своєрідне в українському письменстві. Вони не тільки завершували давній період у розвитку жанру байки, але й були кроком уперед. У чому ж полягає цей крок? І в тому, що харківськими байками зобов’язане оригінальне сюжетотворення байок на Україні,і в тому, що байкар вивів цей жанр на шлях самостійного розвитку, виділивши її зі складу риторичних творів. Це було явищем прогресивним і відбивало потреби розвитку нових жанрів. Харківські байки становили крок уперед на шляху ствердження і розвитку жанру, несли в собі елементи нового, які могли бути підхоплені наступними байкарями. Одночасно вони відбивали суперечності розвитку Г. Сковороди — письменника і філософа:у 60-х рр. він задумав і написав байки як цикл самостійних творів, а байки 70-х рр. утрачають самостійне значення і перетворюються на додатки моралі, яка фактично стає головною частиною твору.

Байкарська спадщина митця, в якій знайшли яскравий художній вияв основні риси його світогляду, філософські й естетичні принципи, загалом має виразне демократичне спрямування і є однією з важливих сторінок як творчості письменника, такі української літератури минулих віків.

 

V. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів, оцінювання

- Які ви молодці, дякую вам за роботу. А на останок скажіть, будь ласка, побажання один одному, мені, гостям, керуючись тими принципами, які проповідував Г.Сковорода. Я ось, бажаю вам добра.

VІ. Пояснення домашнього завдання Скласти власну байку (за бажанням) Дібрати 10 афоризмів Г.Сковороди.


Презентация
PPT / 5.37 Мб

видео
MP4 / 29.03 Мб

Аудио басни
MP4 / 13.36 Мб

Опубликовано

