Конспект урока «Марий курчак театр (Марийский кукольный театр)»
Паспорт урока
1. |
Ф.И.О. |
Виногорова Марина Святославовна |
2. |
Место работы |
МОУ «Красногорская средняя общеобразовательная школа №2» Звениговского района Республики Марий Эл |
3. |
Должность |
учитель марийского языка |
4. |
Предмет |
марийский язык |
5. |
Класс |
3 |
6. |
Тема и номер урока |
Марий курчак театр (Марийский кукольный театр), 1 урок |
7. |
Базовый учебник |
Крылова Г.С. Марийский язык: Учебник для 3 класса. – Йошкар-Ола: Марийское книжное издательство, 2008. – 172 с. |
8. |
Цель урока |
Формирование ценностного отношения к кукольному театру и развитие творческих способностей учеников. |
Урокын типше: у шинчымашым налме да лексикым пеҥгыдемдыме урок.
Урокын видше: варналтше.
Кучылтмо тунемме книга: Крылова Г.С. Марийский язык: Учебник для 3 класса. – Йошкар-Ола: Марийское книжное издательство, 2008. – 172 с.
Кучылтмо оборудований-влак: книга-влак, буклет-влак, компьютер, проектор, диск, презентаций, Марий курчак театр нерген видео, доска, паша тетрадь, календарь, увертарымаш, афише, билет, раздаточный материал, кроссворд, курчак-влак, вазе, пеледыш-влак, лыве-влак.
Кӱчыкын урок нерген: Тунемше-влак Марий Элын рӱдолаштыже верланыше курчак театр нерген у шинчымашым налыт, марий курчак театр да теме дене кылдалтше у шомак-влак дене палыме лийыт.
Универсальный учебный действий:
Личностный: Шочмо кундемын лӱмлыверже-влакым шинча, айдемын илышыште театрын верже нерген умыла, театрыште шкем кучымо правилым пала.
Регулятивные: Шке шонымашым каласыме годым, глаголым чын формышто каласа, кӱлеш лицаште да числаште кучылт мошта. Шке йолташыжын пашажым аклен мошта. Тунемме цельым да задачым чын шында.
Познавательные: Текстым лудын, кӱлеш информацийым налеш. Текстыш кӱлеш мутым шынден мошта. Ешартыш материал полшымо дене чын вашмутым муэш.
Коммуникативные: Тунемме мут-влакым мутланымаште чын кучылтеш. Мутланымашым кучен кертеш. Мужыр, группо дене пашам ыштен кертеш.
Урокын цельже: Тунемше-влакым рӱдолаште верланыше курчак театр дене палдарымаш, тӱрлӧ йӧным кучылтын, у шинчымашым ушыш пышташ таратымаш.
Урокын задачыже-влак:
1. Тунемше-влаклан у материалым пален налашышт тӱрлӧ йӧным, методым, образовательный технологийым кучылташ.
2. Тунемше-влакын тӱняужмашыштым шараш, уш-акылыштым пӱсештараш, кутырымо йылмым вияҥдаш, лудмо навыкым пеҥгыдемдаш.
3. Тунемше-влакым шочмо-кушмо вер-шӧрын лӱмлыверже-влакым палаш, пагалаш, икте-весым пагалаш, колышт мошташ туныкташ.
Урокым эртарыме жап: 27.11. 2014.
Урокын технологический картыже
Этапы урока |
Ход урока |
Действия учителя |
Действия учащихся |
УУД |
1. |
Организационный этап |
Поро эр, ӱдыр-рвезе-влак! Шичса! |
Поро эр, поро, поро, поро эр! |
|
2. |
Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся. На экране кукольный театр Йошкар-Олы, куклы. Постановка проблемы. |
- Йоча-влак, колыштса кызыт мыйым да ончыза пеш тӱткын (1-ше - 4-ше слайд-влак): Мый авам да ачам ден Кӱ полатыш ошкедем. Ужам, моткоч шуко еҥ Тиде пӧртышкӧ вашке. Тыште уло сцене, зал. Тул йӧра, зал шыплана. Калык сценыш пеш онча, Геройым шыпак эскера. Герой сценыште модеш: воштылеш, шортеш, тышке-тушко куржталеш. А мучаште рӱжге «Ай кертеш вет» манына. Кушто тиде пален нал. Могай театр каласал! (Марий курчак театр нерген видеом ончыктымаш) - Каласыза, мый кызыт мо нерген каласкалышым. Мом те ужда? - Те паледа, кушто тудо верланен? - Чын, курчак театр Марий Элын рӱдолаштыже верланен. Айста таче миен толына тиде театрыш. - Урокнан темыже могай, кӧ каласен кертеш? (5-6-шо слайд-влак).
- Тиде теме почеш урокышто ме мом ышташ тўҥалына?
- Кызыт шелалтына кум группылан, да пашам виян ышташ тӱҥалына. |
Аудирование
Тунемше-влак колыштыт, ончат.
- Курчак театр нерген видеом ончышна. - Марий Элын рӱдолаштыже верланен.
_Марий курчак театрыште.
- Театр нерген кутыраш тӱҥалына. У мут-влак дене палыме лияш, лудаш, предложенийым чоҥаш, театр нерген каласкалаш, театрыште шкем кузе кучымо правил дене палыме лияш.
Тунемше-влак кум группылан шелалтыт. |
Личностное: мотивация (учебная, социальная); границы собственного знания и «незнания».
Познавательное: Опирается на языковую догадку в процессе восприятия на слух текста.
|
3. |
Актуализация знаний. Коллективная работа.
3.1. Работа с новыми словами. Индивидуальная работа.
3.2. Работа с текстом (афиша). 3.2.1. Чтение текста. Индивидуальная работа.
3.2.2. Вопрос-ответ. Работа в группах
Оценивание.
Физкультминутка |
- «Марий курчак театр» манмым колмеке, могай шомак-влак ушышкыда пурат? (составление кластера на доске)
- Кызыт слайдыш ончалза. Ме тендан дене тыгай у мут влак дене палыме лийына (10 шо слайд).
-Тендан ончылныда текст. Тудым шкевуя пелейӱкын лудын лекса.
- А ынде текст почеш мый кажне командылан йодыш-влакым пуэдаш тӱҥалам. Чын вашмутлан пеледышым пӧлеклем (11-ше слайд).
- Молодец улыда. Икте-весылан могай отметкым шындеда?
- Йоча-влак, айста курчак театрыш миен толына. Чылан кынелына, автобусыш шинчына. Автобус ден, автобус ден Йошкар-Олаш кудалына. Ме театрыш каена, каена. Ласкан омсам почына, почына. Кӱ полатыш пурена, пурена. Пырдыжлаш ончалына, ончалына. Модшо-влакым ужына, ужына. Вара залыш пурена, пурена. Веран-верыш шинчына, шинчына. Тӱткын сценыш ончена, ончена. А мучаште, а мучаште Совым рӱж пералтена! «Кертеш! Кертеш!» манына |
Йоча-влак мут-влакым шарналтат
Йоча-влак у мут-влакым шке мутерышкышт возат.
Йоча-влак учебник дене пашам ыштат.
Команде-влак пашам ыштат.
Йоча-влак чыла ончыктат. |
Познавательное: использование знако-символических средств, общих схем решения;
Коммуникативное: умение работать в группе.
Регулятивное: оценивает выполненную работу.
|
4. |
Первичное усвоение новых знаний. 4.1. Правильно – не правильно.
4.2. Составление диалога. Работа в группах.
|
- Кызыт кажне команде гыч ик еҥ икымше пашам ышта (12-шо слайд).
- Кызыт кум йоча шке пашажым ышта, а группо-влаклан теве тыгай паша (13-шо слайд) |
Йоча-влак пашам ыштат, вара икте-весыштым тергат.
Группо-влак диалогым ыштат, вара икте-весыштым тергат. Чын вашмутлан команде пеледышым налеш. |
Коммуникативное: умение работать индивидуально, коллективно, в группе. Регулятивное: оценивает выполненную работу |
5. |
Первичная проверка понимания 5.1. Сценка «Ола чыве».
5.2. Кроссворд «Курчак» |
- Тендан ончылныда изирак йомакым модын ончыктена, а те палышаш улыда, могай тиде йомак.
- Мый ӱшанем, таче те моткоч шуко пален налда. Шинчымашдам тергена. Изирак кроссвордым ыштена. |
Йоча-влак «Ола чыве» йомакым модын ончыктат. Чын вашештыше команде пеледышым налеш. Йоча-влак кроссвордым ыштат. |
Познавательные: - учатся применять на практике полученные знания, повторяют изученные слова. Регулятивные: - формирование умения контролировать свою готовность к работе на уроке (порядок на рабочем месте, собранность, умение сконцентрироваться). |
6. |
Первичное закрепление |
- Рвезе-ӱдыр-влак, таче Маша мыланна ик почеламутым каласкален пуа. Тудым тӱткын колышташ кӱлеш. Почеламут полшымо дене театрыште шкем кузе кучымо правил-влакым пален налын кертына. Йоча-влак, таче ме театрыш каена. Тушко кузе чиен кайыман? (Йоча-влак ончылно тӱрлӧ вургемым чийыше курчак-влак улыт. Корзинка. Корзинкаште тӱрлӧ сӱрет). - А театрыште шкем кузе кучыман?
- Моткоч чын, ӱшанен кодам, те нине правил-влакым шарнаш тӱҥалыда, шкендам театрыште моторын кучеда, сай могыр гыч веле ончыктеда |
Тунемше «Мо тугай театр» почеламутым лудеш.
Тӱрлӧ идей корзиҥга (корзинка идей). Йоча-влак вашештат: -Мый театрыш марий тувырым чием…. Мозговой штурм. Йоча-влак вашештат: - Театрыште йукын мутланыман ОГЫЛ. - Театрыште кочкын шинчыман ОГЫЛ. - Театрыште куржталман ОГЫЛ.
|
Познавательное: умение самостоятельно находить информацию Личностные: ориентация на выполнение морально-нравственных норм; способность к решению моральных проблем на основе оценка своих поступков Познавательное: опирается на информацию, полученную на уроках |
7. |
Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению |
- Мӧҥгӧ паша (16-шо слайд) Ава-ачалан марий курчак театр нерген каласкалаш. 46-шо с. 8-ше паша, почеламутым тунемаш.
|
Йоча-влак мӧҥгӧ пашам дневникыш возат |
Коммуникативные - воспринимать другие мнение и позицию; - строить понятные для партнёра высказывания.
|
8. |
Рефлексия (подведение итогов занятия) |
- Йоча-влак, урокышто таче мом пален налда? Шкенан ончылно шындыме задачым шуктышна мо?
- Те паледа, кажне артистлан эн кугу пӧлек - ончаш толшо еҥ деч пеледыш аршаш. Тыланда урок келшен гын, айста вазынам пеледыш дене сӧрастарена.
А мучашыште тунемме темылан келшыше синквейным ыштена (17-ше слайд). |
Йоча-влак вашештат.
Йоча-влак пеледыш-влакым вазыш пижыктат.
1. Курчак театр. 2. Мотор, у. 3. Каем, ончем, совым кырем. 4. «Мый «Ола чыве» йомакым ончем. |
Регулятивные: - научатся оценивать свою работу, работу одноклассников; - адекватно воспринимать оценку своей работы учителями, товарищами; - представление о роли театра в жизни человека. Коммуникативные: - воспринимать другие мнение и позицию; Личностные: -понимание причин успеха в учёбе; - этические чувства на основе анализа поведения в театре; - понимание нравственного содержания поступков окружающих людей; - представление о роли театра.
|