Конспект урока по английскому языку в 7 классе «Kid's stuff»
Тема урока: Kid’s stuff.
Класс: 7
Время проведения:
Цели:
Образовательная:
-обобщение изученного материала по теме фильмы;
- развитие лексических навыков;
-продолжение работы над развитием умений монологического говорения;
-работа над формированием навыков межличностного общения, навыков самоконтроля и контроля деятельности других учащихся;
-совершенствование автоматизации, употребления лексики по теме;
-развитие интереса учащихся к изучению языка;
-создать условия для повышения активности учащихся.
Развивающая:
-создать благоприятные условия для развития памяти, внимания, мышления, воображения;
-развить языковую догадку.
Воспитательная:
- воспитывать умение работать в группе и уважительное отношение друг к другу;
-работать над формированием навыков учебной деятельности и умением коллективно решать поставленные задачи.
Задачи:
- способствовать расширению общего кругозора учащихся;
- формирование у учащихся коммуникативной компетенции в иностранном языке;
-обобщение грамматического строя речи учащихся;
-обучение учащихся умению грамматически правильно оформлять речь в устной форме.
Оборудование: карточки с транскрипциями, раздаточный материал, компьютер, картинки.
Ход урока:
1. Организационный момент.
T- Good morning , children!
P- Good morning, good morning, good morning to you,
Good morning our teacher, We glad to see you!
T- I glad to see you too, thank you, sit down please. Let’s begin our lesson.
T- what day is it today?
P- Today is the 3rd of December.
T- what is the weather like today?
P- today is cold, snowy, cloudy…
T- Ребята, сегодня у меня отличное настроение, даже если на улице нет солнца, у нас в классе будет солнышко, но настроение солнышка мы узнаем в конце урока.
2 . Фонетическая зарядка.
T- Look at the blackboard. There are words and put in the missed letters.
W_tch c_medy stor_
L_sten to_ching h_r_or film
B_ring cart_on ch_racter
F_nny thrille_ st_ff
T- Thank you! Very nice, children! I’ll show a card with a transcription, you should say the words from the blackboard.
P: o’k
T: [i]
P: listen, thriller
T: [o]
P: watch,boring,story,horror.
T: [A]
P: funny,comedy,stuff.
T: Thank you! Very good! You know sounds well!
3.Речевая разминка.
T- Please, continue my sentences.
The film was exciting
P- I was exited
T- the film was touching
P- I was touched
T- the film was boring
P- I was bored.
Well done! Please, look at the walls, you see three tipes of films: love story, fantasy, comedy. Please choose the one and make up a dialog, why did you choose it.
Please the first dialog: P1- hello! Why do you like comedy?
P2- I like comedy because it is very interesting, and I am interested in it. And you?
P1- I like comedy because it is funny and I am excited.
T- Please the second dialoge…
T – Thank you, take your seats please.
4. Введение новых лексических единиц.
Please, Listen to the music. (Disney’s music)
Tell me please, what is our theme today?
Учитель проигрывает записи из мультфильма, ученики предлагают темы урока по музыке.
P- May be about cartoons?
T- Yes, you are right! Do you like cartoons? What cartoons do you know?
Проходит беседа на тему мультики, кому нравятся мультики и какие.
Затем учащиеся прослушивают отрывки из мультиков и соотносят с картинками вывешенных на доску.
Now, look at these pictures, and say what the name of these cartoons is?
Shrek, Alladin, Winnie the Pooh, Chip and Dail, The King Lion.
Please, listen to the music and match the pictures.
Ps- Shrek, Alladin, Winnie the Pooh, Chip and Dail, The King Lion.
T- Well done!
Look at the black board, let’s read the new words :
Animation- анимация animate-оживить to move- двигать
Animator- мультипликатор characters-герои movements-движения
Учитель предлагает прочитать новые слова вместе , затем записать в тетрадь с переводом.
5. Первичное закрепление новых лексических единиц.
На доске написаны предложения, где нужно вставить пропущенные слова по новой лексике. Учащиеся выходят к доске по одному читают предложения и вписывают слова.
1. I wanted to be an …in my childhood. (animator)
2. It would not be so interesting if cartoon has no bad … . (characters)
3. It is not so easy to … characters.(animate)
4. Each animation is exciting to watch if it is full of … .(movements)
T- well done, my dears!
6. Физкульт минутка для глаз.
T- Children, let’s do exercise for eyes. Repeat after me.
7. Совершенствование навыков аудирования с полным пониманием текста говорящего.
T- Now I give you sentences, your task is read and say if you agree or disagree with what people say about cartoons.
Listen and match the speakers. There is one extra statement.
Speaker 1 You can find everything you dream about in cartoons.
Speaker 2 It’s just kid’s stuff.
Speaker 3 Cartoons are usually funny-usually, but not always.
Speaker 4 It’s extremely exciting when there are real actors in cartoons.
Speaker 5 Computer animation is really great!
Cartoon music is lovely.
T- Let’s check!
P- Speaker 1 is…, speaker 2 is…, speaker 3 is…, speaker 4 is…, speaker 5 is… .
T-Thank you! Well done, my dears! Write down your home task. You must write down 3 sentences that you agree, and 3 sentences disagree.
Today you worked very hard, I liked it. That’s all for today. Thank you for the lesson, good bye!
P- Good bye , teacher!
Speaker 1 You can find everything you dream about in cartoons.
Speaker 2 It’s just kid’s stuff.
Speaker 3 Cartoons are usually funny-usually, but not always.
Speaker 4 It’s extremely exciting when there are real actors in cartoons.
Speaker 5 Computer animation is really great!
Cartoon music is lovely.
Speaker 1 You can find everything you dream about in cartoons.
Speaker 2 It’s just kid’s stuff.
Speaker 3 Cartoons are usually funny-usually, but not always.
Speaker 4 It’s extremely exciting when there are real actors in cartoons.
Speaker 5 Computer animation is really great!
Cartoon music is lovely.