Открытое занятие по английскому языку «Традиция празднования английского праздника "Хэллоуин"» (5–6 класс)
Открытое занятия по английскому языку
Учитель английского языка: Егорова Ольга Владимировна
Тема занятия: традиция празднования английского праздника «Хэллоуин».
Цель занятия: закрепить знания обучающихся о культуре Англии и традиции праздника «Хэллоуин».
Задачи:
Образовательные:
Закрепить знания о традициях празднования английского праздника «Хэллоуин», закрепить словарный запас обучающихся по теме.
Развивающие:
Развивать навыки монологической речи обучающихся
Развивать артистические способности детей.
Воспитательные:
Воспитывать познавательный интерес к традициям и обычаем Англии.
Воспитывать коммуникативные способности обучающихся.
Методические принципы обучения
При организации занятия используются следующие принципы обучения:
Принцип устной основы обучения.
Принцип доступности связан с необходимостью учитывать возрастные особенности обучающихся.
Принцип коммуникативности лежит в основе отбора иноязычного материала, позволяющего организовать общение на английском языке.
Принцип минимального использования родного языка выражается в том, что педагог обращается к родному языку в том случае, когда трудно объяснить другими средствами.
Принцип наглядности – в ходе образовательного процесса нужно максимально «включать» все органы чувств ребёнка, вовлекать их в восприятие и переработку полученной информации (т.е. при обучении недостаточно только рассказать детям о чём-то, а следует дать возможность наблюдать, измерять, трогать, использовать полученные знания и умения в практической деятельности).
Принцип непрерывности - процесс знакомства с традициями и обычаями Англии не заканчивается на этом занятии, а продолжается на других занятиях.
Принцип нетрадиционного подходах подаче образовательно- воспитательного материала.
Принцип доброжелательности, сотворчества и сотрудничества.
Методы обучения
В ходе проведения занятия педагогом используются следующие методы обучения детей:
словесный: беседа, объяснение;
наглядный: использование учебных пособий, демонстрация иллюстраций.
игровой: использование игровых элементов на всём протяжении занятия.
практический: выполнение детьми заданий и упражнений.
повторения: способствует закреплению полученных знаний и навыков.
Материально-техническое обеспечение занятия
Костюмы приведений, ведьмы, летучей мыши.
Маски приведений, несуществующих животных
Музыкальное сопровождение (Песни группы «Ram stain»)
Тыква, свечи, рисунок огня, рисунки детей на тему «Празднование Хэллоуина»
Карточки с надписями поэтапного приготовления фруктового салата и тыквы - фонаря.
Структура занятия
Организационная часть
Выступление методиста и педагога
Приветствие детей и гостей на английском языке.
Основная часть:
Рассказ детей о празднике и о его традициях.
Просмотр DVD «Изготовление тыквы - фонаря»
Физкультурная минутка «I am little pumpkin»
Поэтапное изготовление тыквы – фонаря.
Физкультурная минутка «Standup»
Игра «Trick or Trite»- шутка или угощение
Игра «Собери картинку» на закрепление словарного запаса по теме.
Чтение стихотворений на английском о празднике «Хэллоуин»
Физкультурная минутка «Head and shoulders»
Мини сценка «Гадание на орехах»
Приготовление фруктового салата, угощение гостей.
Физкультурная минутка «If you happy»
Заключительная часть
Ответы на вопросы по пройденной теме.
Прощание с детьми и гостями.
Ход мероприятия
Организационная часть
Приветствие детей и гостей на английском языке.
Teacher: Good afternoon boys and girls and our guests. Today we want show you how people in England celebrate Halloween. It’s an interesting period of celebrations in England. All children like this holiday. Our children are telling this holiday.
Основная часть:
Scene 1. Рассказ детей о празднике и о его традициях.
Pupil 1:In the fall the nights get longer. The weather turns colder. Leaves fall down from the trees and plants die. Long ago many people believed that on certain fall nights dead spirits come back to Earth. This idea was held by the Celts, European people, who lived in England, Wales, Scotland, Ireland and France. Over 2000 years ago the Celts held а festival that was probably the start of our Halloween. The Celts festival was held on October 31. It was called Samhain, after the Celts lord of death. Samhain was thought to send ghosts to Earth on the night of October 31. When angry, Samhain could send many evil ghosts. The Celts built fires on the hilltops to scare off the ghosts. They also scared the ghosts away by wearing costumes made of animal heads and skins. Traces of the Samhain festival remain in our Halloween customs. Ghosts still roam about оп October 31. Only today they are children under sheets. People still wear costumes оп Halloween. Only now they are cloth and plastic instead of animal heads and skins. Fortunetelling is still done but just for fun.
Even Halloween's colors - orange and black – may have соmе from Samhain festival.
Pupil 2: Halloween is one of the best holidays for children. England children celebrate Halloween оn the 31-st of October. They wear masks and colorful costumes. The most popular costumes are ghosts, witches and skeletons. The children walk door to door in the neighborhood and shout "Trick or treat!" Most people give them а treat - candy or fruit. People also decorate their houses and schools in the traditional Halloween colors-orange and black. Halloween is coming...
Pupil 3: Today is а spooky but fun day. It happens every fall. Paper ghosts and witches go up оn school room walls. Children talk about what they will "bе оn Halloween". Parents help their children to make their costumes. Ghost, witch and cat costumes are popular with many children. Schools have parades of children in costumes. After school children put оn their costumes again. They go from door to door saying "Trick or treat" and people give them candy. Pumpkin contests are held in some places. "Haunted houses" for children are also popular. "Haunted house" mау have paper ghosts hanging from the ceiling. Scary music mау be playing everywhere. In schools hold Halloween dances.
Scene 2: Поэтапное изготовление тыквы – фонаря.
Teacher: OK. Do you know what is а Jack О' Lantern?
Pupils: Yes, its а pumpkin with а candle inside that looks like а face.
Teacher: You are right. So, try to do it yourselves. But before it let's play а game. Here are the cards where you can find some notes. You should put these notes in the right order to make а Jack O’ Lantern.
Учащиеся встают в ряд, держа в руках карточки с надписями, как поэтапно делать тыкву-фонарь, и зачитывают их:
1. Take а huge yellow pumpkin.
2. Cut eyes.
3. Cut а nose and а mouth.
4. Put the candle inside the pumpkin.
5. Light the candle.
6. Put the pumpkin near or in the house.
Teacher: That's quite right. Try to make а Jack Lantern. Here are pumpkins, а box of matches and candles.
Учащиеся начинают делать тыкву-фонарь.
Teacher: Oh! They are beautiful pumpkins. I see that you can make a Jack Lantern. Are you tied? Let’s doing exercise.
Everybody stand up, stand up, and stand up!
Everybody stand up, stand up, and stand up!
Just like me!
Everybody march now, march now, march now!
Everybody march now, march now, march now!
Just like me!
Everybody dance now, dance now, dance now!
Everybody dance now, dance now, dance now!
Just like me!
Everybody tip top, tip top, tip top!
Everybody tip top, tip top, tip top!
Just like me!
Everybody sit down, sit down, sit down!
Everybody sit down, sit down, sit down!
Just like me!
Scene 3: Игра «Trick or Trite»- шутка или угощение
Let’s play "Trick or treat!" Know put your masks and scared our guests.
Дети начинают пугать гостей и просить у них сладости.
Teacher: You are very horrible, it was very scared. Thanks.
Scene 4: Игра «Собери картинку» на закрепление словарного запаса по теме.
Teacher: Let’s play in game «make a picture». I give you cards and you make picture and speak what is it?
Дети собирают картинки и говорят что у них.
Teacher: I see, you know many words about holiday «Halloween».
Scene 5: Чтение стихотворений на английском о празднике «Хэллоуин»
Teacher: Know; let’s declare rams about «Halloween».
Дети декламируют стихи.
Pupil 1:
Trick or treat - trick or treat,
G ive us something good to eat.
Give us candy, give us cake,
Give us something sweet to take.
Give us cookies, fruit and gum,
Hurryу up and give us some.
You had better do it quick
Or we'll surely play а trick.
Trick or treat - trick or treat,
Give us something good to eat.
Pupil 2:
It's Halloween! It's Ha11ween!
The mоon is full and bright
And we shall see what can't bе seen
Оп any other night:
Skeletons and ghosts and ghouls,
Grinning goblins fighting duels,
Werewolves rising from their tombs,
Witches оn their magic brooms.
In masks and guns we haunt the street
And knock оn doors for trick or treat.
P upil 3:
We'l1 pull down fences.
We'l1 put on spooky faces
We'l1 dig up pumpkins
We'l1 cut pumpkin faces
We'l1 play loud music
We'l1 jump and run round the houses.
Pupil 4:
I am little pumpkin
Come and play
It’s Halloween
Hooray, Hooray.
Pupil 5:
The sky is blue
The sky is green…
Have you got a penny
For Halloween?
Halloween! Halloween!
Let us have a penny
For Halloween?
The sky is dark, the Moon is blue
All the ghost and witches
Came to frighten you!
Teacher: Thank you very much. Know, let’s doing exercise.
Head, shoulders,
Knees and toes, knees and toes, knees and toes,
Eyes, years, mouth and nose.
Scene 6: Мини сценка «Гадание на орехах»
Teacher: There is one more tradition on Halloween. Each girl hangs her shift over the back of the chair before the fire and all wait in silence till midnight strikes. Then they repeat а charm watching their shifts. The girl whose shift moves first will be first to marry.
Три девочки сидят перед камином со свечой и читают заклинания. В это время мальчик срывает со стула сорочку одной из девочек и убегает.
Teacher: To learn if she is really loved by her friend а girl should put а nut into а fire.
Девочка бросает в огонь орех и произносит:
If he loves me pop and f1y,
If he doesn't - lie and die.
Scene 7: Приготовление фруктового салата, угощение гостей.
Teacher: You know that the traditional meal of Halloween is fruit salad. We'll try to do it ourselves. Listen to the recipe.
Учащиеся встают в ряд, держа в руках карточки с надписями, рецепт фруктового салата, а в это время остальные участники готовят салат.
1. Take juicy fruits, plums and nuts.
2. Chop the nuts.
3. Put the fruits, plums and nuts into а plate.
4. Enjoy your meals!
Teacher: That smells good. Take spoons and taste it. Is it tasty?
Pupils: Yes, it is.
Teacher: (педагог спрашивает у детей и гостей понравился ли им праздник). Did you like our show?
Pupils: Yes, we did.
Заключительная часть
Teacher: Are you happy? Let’s sing a song «If you happy»
Scene 8: Ответы на вопросы по пройденной теме.
Teacher: My I ask you some questions about Halloween? Can you answer my questions?
Pupils: Yes, we can. Учитель задает вопросы, учащиеся отвечают на вопросы.
1. When do people celebrate Halloween? (The people celebrate Halloween on October 31-st)
2. What do children shout when they wa1k door to door? (The children shout Trick or treat)
3. What are the traditional colors of Halloween? (The traditional colors of Halloween orange and black)
4. What is а Jack O’ Lantern? (Jack O’ Lantern is а pumpkin with a candle inside look likes as a face)
5. What costumes do children wear on Halloween? (The children wear on Halloween masks and colorful costumes.)
6. What is the traditiona1 mеа1 of this holiday? (The traditiona1 mеа1 of this holiday is fruit salad)
Прощание с детьми и гостями.
Teacher: Thank you for your attention. Today we have learnt some more facts about England traditions of Halloween. Goodbye! See you the next lesson!