Контрольна робота з української мови в 3 класі
Контрольна робота 5 кл.Укр.мова.
Диктант . Аудіювання.
Мета:перевірити рівень знань і умінь писати під диктовку, вміння слухати текст , виділяти головне,
Відповідати на питання ,обираючи правильну відповідь.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Оголошення теми та мети.
Праця над темою і метою.
1.Написання диктанту.
За вікном весна
Земля розтягнулася й дихала вогким віддихом. Легка сіра мряка здіймалася над нею, і земля визирала з сивого серпанку. Деякі місця вже прибралися в ніжну зелень озимини.
Небо було чисте й блакитне. У його висоті щебетали жайворонки. Їхні голоси були немов придавлені повітрям.
Батько й син вирушили в поле орати. Михайло запряг препишні воли до плуга й поганяв їх. Блискучий леміш пірнув глибоко в землю. Великі кусні землі розсипалися хвилею. Часом срібний леміш ховався глибоко у крихкій масі, а часом вискакував і полискував у раннім сонці, пишався рівними борознами за собою.
2.Перевірка роботи учнями.
3.Читання тексту для аудіювання.
Прометей.
Матір’ю його була велика Феміда, богиня справедливості й правосуддя. А батько — Іапет — належав до роду могутніх титанів, що їх здолав Зевс і скинув навіки у Тартар. Такої долі зазнав і Іапет, але зосталися його сини Атлант, Менетій, Прометей та Епіметей. Двох перших Зевс теж покарав за сміливу спробу змагатися з ним: в Менетія поцілив вогненною блискавкою, і той упав просто в Тартар, а величезному Атлантові надумав іншу кару — тримати на собі все небесне склепіння.
Відтоді стоїть Атлант, величезний, наче гора, і, наче гора, непорушний. Усе дуже, м’язисте тіло його напружилося і скам’яніло, він зігнувся під страшним тягарем, та мусить так вічно стояти.
Найменший Іапетів син, простодушний Епіметей, не був небезпечний Зевсові. А розумний і мужній Прометей сам став на бік Зевса. Він, як ніхто, розумів, що дикі, свавільні титани не можуть правити світом, — для цього, крім сили, потрібний ще світлий розум. І Прометей сам допоміг мудрому Зевсові стати до влади. Здавалося, все йшло до того, що Прометей буде найближчим Зевсовим другом. Та на заваді стали дрібненькі, ледь видні з Олімпу істоти — смертні люди.
Прометей мав благородне, велике серце, він перший зглянувся на людей, навчив їх будувати світлі житла, плавати на човнах, напинати вітрила, полювати лісову звірину, приручати тварин. Він перший запріг у ярмо дикого бика, перший приборкав вільного коня, і ті стали вірними помічниками людини. Прометей навчив смертних лікуватися цілющим зіллям, знаходити путь по зорях і лету птахів, навчив добувати з землі мідь, золото й срібло та користуватися щедрими дарами природи.
А громовладний Зевс і далі не зважав на людей. Зате його сини й дочки — молоді боги, що безжурно жили на Олімпі, — зацікавилися тими дрібними істотами, які сновигали десь далеко внизу, на землі. Знічев’я безсмертні навіть взялися допомагати людям, навчати ремесел і хліборобства, але за те зажадали від них великої шани і багатих Дарів.
Щоб скласти таку угоду, якось зібралися обидві сторони. Від богів виступав Зевс, від людей — титан Прометей, хоч сам був безсмертний. Він побоювався, що люди не зможуть протистояти богам, і поспішив їм на поміч.
Титан так уболівав за долю смертних, що вдався навіть до хитрощів. Коли привели жертовного бика, він сам зарізав його й поділив тушу на дві частини. До більшої купи поскладав самі кістки, але прикрив їх гарним, лискучим жиром, а меншу, де було смачне м’ясо Прометей загорнув у брудну бичачу шкуру, ще й поклав зверху гидкі тельбухи.
— Батьку наш Зевсе, вибери собі яку хочеш частину, — лукаво запросив Прометей.— Те, що ти вибереш, люди надалі віддаватимуть безсмертним богам.
Як Прометей і сподівався, Зевс узяв собі купу, більшу і кращу на вигляд. Відтоді смертні стали їсти м’ясо, а кістки спалювати на шану безсмертним ( За народною легендою, 610 слів).
Тести
1. Люди, що тільки розселилися по землі були
а) веселі й роботящі;
б) могутні й божественні;
в) кволі, безсилі, лякливі;
г) сумні, нещасні.
2. Люди від усього, що їх лякало, ховалися
а) у свої глибокі підземні нори;
б) в печери;
в) в ліси;ри.
г) за грозові хмари.
3. Свого батька скинув у Тартар
а) Атлант;
б) Менетій;
в) Прометей;
г) Зевс.
4. Прометей був
а) злим;
б) найблагороднішим серед безсмертних;
в) мудрим;
г) хитрим.
5. Яку кару надумав Зевс Атлантові?
а) тримати на собі все небесне склепіння;
б) водити людей пустелею;
в) помирати голодною смертю;
г) горіти в полум’ї
6. Користуватися щедрими дарами природи навчив людей
а) Іапет;
б) Епіметей;
в) Прометей;
г) Атлант.
7. За яку плату безсмертні боги взялися допомагати людям
а) за подарунки;
б) виконання певних робіт;
в) впорядкування території;
г) велику шану і багаті дари.
8. Титаном у тексті названо
а) Зевса;
б) Прометея;
в) Мелетія;
г) Атланта
9. Назва твору є
а) темою;
б) ідеєю;
в) кульмінацією;
г) характеристикою героя.
10 Чому розумний Прометей став на бік Зевса?
а) щоб урятувати людей;
б) догодити Зевсові;
в) уникнути покарання;
г) стати до влади.
.
Правильні відповіді:
1. в, 2. б, 3. г, 4. б, 5. а, 6. в, 7 г, 8. б, 9. а, 10. а,
Підсумок .
Кушнарева Татьяна Николаевна