Урок української мови «Однорідні члени речення. Розділові знаки при однорідних членах речення» (5 класс)

0
0
Материал опубликован 30 January 2019

Урок української мови

Клас 5

Тема: Однорідні члени речення. Розділові знаки при однорідних членах речення.

Місце уроку в темі «Синтаксис. Пунктуація»

Підручник : Українська мова 5 клас: підручник для загальноосвітніх закладів / Уклад.В.П.Студенікіна, А.М.Літінська, О.І.Шупер; Під заг.ред. В.П.Студенікіної. – Луганськ: ТОВ «Прес-експресс»,2017

Програма : Примерная образовательная программа по украинскому языку для 5  11 классов общеобразовательных учебных учреждений с преподаванием на русском языке / Гринева О.В., Зобаренко В.А., Кагукина И.Н, Колесникова М.Н., Литинская А.Н., Мухина Е.В., Шевченко Т.Ф., Эсаулова Н.В., под общей редакцией Студеникиной В.П. – Луганск, 2015, затвердженої МОН ЛНР (наказ №483 від 27.12.2016)

Тип уроку : урок засвоєння нових знань, форма проведення – віртуальна подорож сторінками телепередачі

Обладнання : таблиця « Розділові знаки при однорідних членах речення», картки, ребуси, ілюстрації тварин, портрет Миколи Дроздова, аудіозапис мелодії з передачі «У світі тварин», підручник

Мета : а) навчальна:

Поглибити знання учнів про однорідні члени речення;

Сформувати вміння розпізнавати однорідні члени речення в реченні і в тексті;

Вчити складати схеми речень з однорідними членами і речення за даними схемами;

Закріпити навички синтаксичного розбору речень;

Вдосконалювати правописні навички;


 

б) розвивальна:

Розвивати пізнавальний інтерес учнів на уроці; зорову, слухову увагу, пам’ять, аналітичне мислення, творчі здібності, письмове й усне мовлення;

Розвивати навички самоконтролю і самостійної роботи;


 

в) виховна:

Виховувати інтерес до української мови, повагу і доброзичливе ставлення до оточуючих; відповідальність за результати своєї праці, старанність.

Результати : а) предметні:

Учень повинен знати

Ознаки однорідних членів речення;

Правила синтаксичного розбору речень;

Правила вживання розділових знаків при однорідних членах речення;


 

Учень отримає можливість навчитися

Знаходити у реченні однорідні члени , інтонаційно правильно їх відтворювати;

Обґрунтовувати постановку розділових знаків за допомогою вивчених правил;

Правильно будувати речення з однорідними членами , вживати їх у мовленні.

б) метапредметні:

Учень повинен вміти

Виділяти причинно-наслідкові звязки;

Формулювати висновки;

Самостійно організовувати власну діяльність;

Учень отримає можливість навчитися

Структурувати матеріал, добираючи аргументи для підтвердження власної позиції;

Здійснювати мовленнєвий самоконтроль і самокорекцію.

в) особистісні:

Повага до української мови як явища культури;

Позитивна мотивація та пізнавальний інтерес до української мови;

Доброзичливе ставлення до інших учасників навчальної діяльності.

Методи навчання: проблемний, дослідницький, частково-пошуковий, словесний, самоконтролю, ігровий,практичний, створення ситуації успіху.

Анотація до уроку.

Для вивчення теми «Однорідні члени речення. Розділові знаки при однорідних членах речення.» я обрала урок – подорож сторінками телепередачі «У світі тварин» . Використання віртуальної подорожі як форми проведення уроку дозволить «оживити » зміст теми й ефективніше сприймати навчальний матеріал. В основу уроку покладений системно-діяльнісний і когнітивно-комунікативний підхід. На уроці використовувала чергування технологій кооперативного навчання (робота в парах і групах), самостійної роботи та ігрові технології, що пояснюється віковими особливостями учнів 5 класу. Для реалізації мети уроку обирала такі методи : частково-пошуковий , дослідницький , проблемний, словесний , самоконтролю, ігровий , практичний і метод створення ситуації успіху. Вважаю саме ці методи ефективними для активізації пізнавального інтересу учнів. Організація навчального процесу на уроці мною логічно побудована, складається з послідовних етапів : від мотиваційного до етапу закріплення та рефлексії.


 

Перебіг уроку

І.Організаційний момент. Емоційне налаштування.

Доброго ранку! – для всіх побажання.

От і настала пора для навчання.

Який настрій у вас сьогодні? Пропоную зберегти гарний настрій до кінця уроку. Адже в ньому – гарантія вашого емоційного здоровя і успіху на уроці.

ІІ.Актуалізація опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання. (с. 35 , впр. 57 )

- Діти, хто з вас задоволений домашньою роботою?

- Що засмутило вас?

2. Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання.

Я не зробив жодної помилки

Я помилився 1-3 рази

Я помилився більше 3 разів

Я не зрозумів матеріал

3.Синтаксичний розбір речення.

Березам, кленам, горобинам одягла осінь розкішні сукні. (Просте, розпов., неокл., двосклад., пошир.,)

Знайдіть в реченні слова, що відповідають на одне і те ж питання. Як називаються такі слова?

Передбачте, якою буде тема нашого уроку.

ІІІ. Введення в тему з формулюванням мети і проблеми уроку.

   Однорідні члени речення

У реченні є члени рідні,

Вони зовуться однорідні.

Незалежні й рівноправні,

Вони браття гарні, ставні.

На одне питання відповідають,

Непоширені й поширені бувають.

Браття дружно всі живуть,

Кому в помічниці ждуть,

А сполучники сурядні

Подружитись з ними раді.

Потрібно навчитись правильно вживати їх. Це сприятиме підвищенню культури  мовлення, розвитку логічного мислення.

- Спробуйте сформулювати мету уроку. Чого ви повинні навчитися?

( навчитися знаходити ОЧ за їх ознаками, щоб вірно розставляти розділові знаки в реченнях з ОЧ)

А на яку тему будуть речення і тексти у ваших завданнях, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте ребуси.

(хомяк)


 

(кабан)

(вовк)

ІV. Пошук рішень. Відкриття нових знань.

1. Слово вчителя.

- Сьогодні ми з вами вирушаємо до передачі «У світі тварин» , ведучим якої є популярний телеведучий, учений-зоолог, мандрівник Микола Дроздов. Він повідає нам цікаві факти з життя тварин. А ви не тільки пізнаєте цікаву і корисну інформацію , але й покажете, як умієте працювати з мовним матеріалом.

2. Робота в парах.

- Визначте у виділених реченнях текстів ОЧ. Чому в одних реченнях між ОЧ стоять коми, а в інших – ні?

- Зробіть висновок про вживання розділових знаків при однорідних членах речення.

Словникова робота : елегантний – вишуканий, витончений

ТЕКСТ ЗАВДАННЯ

Крокодили їдять камені

У це важко повірити, але крокодили і справді їдять камені. Завдяки цьому вони підтримують баланс на воді. Тож шлунки зелених красенів запросто можуть бути наповнені черепахами, левами , жирафами і твердими породами.

Слони дуже розумні

Твій домашній улюбленець вміє малювати? А от деякі слони пишуть справжні картини. Ці могутні велетні - одні з найрозумніших тварин на планеті . Вага їхнього мозку — 5 кг. Слони здатні відчувати радість та горе. Їх навіть можна навчити поводитися зі знаряддями.

Коти можуть передбачити землетрус

Коти настільки чутливі, що за допомогою нервових закінчень на лапах відчувають мишу ще за кілька десятків метрів. Цих домашніх тварин називають «живими сейсмографами», адже вони здатні передбачити землетрус. В деяких кішок напередодні землетрусу шерсть стає дибки. Деякі тривожно бігають з кімнати в кімнату, намагаються вибратися з дому, голосно нявкають і тремтять.

Лисиця-танцівниця

 Лисиця дуже любить поласувати мишами. А щоб спіймати мишку, їй часто доводиться добре пострибати - здалеку її рухи нагадують елегантний танок. Лисиця має добрий слух і нюх, гарну пам'ять. Найменші зміни в звичайній обстановці помічає одразу і виявляє необхідну обережність. Добре плаває, стрибає.

3.Робота в групах. Складання учнями схеми « Вживання розділових знаків при однорідних членах речення ».

О , О , О

І О, і О, і О

О, а (але, та = а) О

О і О , О і О

О і (та = і) О

- Ознайомтеся з теоретичним матеріалом підручника ( с. 36 ), співставте свої висновки з правилом.

4.Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться.

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо поверніться,

Веретенцем покрутіться.

Раз присіли, два присіли

І за парти тихо сіли.

5. Співставлення речення і відповідної йому схеми.

- Прочитайте текст. Визначте однорідні члени речення . Виберіть схеми, що відповідають поданим реченням. Запишіть речення і відповідну йому схему. Чим виступають однорідні члени в реченні?

Словникова робота : гумус - перегній

Мурахи

Зявилися мурахи на нашій планеті 200 млн. років тому. Їх далекі родичі були свідками розквіту динозаврів. Живуть мурашки великими сім’ями. У гнізді рудої лісової мурахи буває до мільйона мешканців. Самки і робочі мурахи мають літні і зимові квартири. Чим же корисні мурашки? Вони і розпушують землю, і збагачують її повітрям,і удобрюють грунт гумусом, і знищують шкідників.


 

Папуги дійсно розмовляють

Хоча всі ми довгий час були переконані, що папуги безглуздо повторюють окремі наші слова, це не так. Вчені довели, що папуги розрізняють маленьке і велике, схоже та відмінне. Отож, ці яскраві пернаті можуть частково зрозуміти, що ми говоримо їм.

І О, і О, і О, і О

О і О, О та О

О і О О і О ( Пастка!) Проблемне питання: Чому не потрібні коми між ОЧ, хоч сполучник «і» вживається двічі ?

6. Гра « Поверни розсипані знаки» (завдання на дошці або на ватмані)

- Діти, подорожуючи світом тварин, я не помітила, як розсипала розділові знаки. Допоможіть мені їх зібрати. Розставте правильно в реченнях з ОЧ потрібні знаки.

А) Вушні раковини зайця мають властивість підніматися опускатися повертатися в різні боки , причому незалежно одна від одної. 

 Б) Лігва вовки влаштовують недалеко від води у глухих малодоступних місцях. 

В) Напередодні землетрусу кішки тривожно бігають намагаються вибратися з дому голосно нявкають і тремтять.

7. Цифровий диктант.

- Прослухайте і запишіть номери речень з ОЧ.

Словникова робота: ссавці - млекопитающие

1)Мозок жирафа знаходиться приблизно на 5 метрів вище його тіла.

2)У кротів досить гострий, але обмежений зір.

 3)Мурахоїди вважають за краще харчуватися не мурахами, а термітами.

4)Морська зірка може вивернути свій шлунок навиворіт.

5)Слони і люди — єдині ссавці, які можуть стояти на голові.

6)У тигрів не тільки смугасте хутро, але і смугаста шкіра.

Перевір себе : 2, 3, 5, 6

8.Творчий диктант.

- Продовжіть речення ОЧ.

1) У лісах Луганської області водяться (хто?)…

2) Ворона завжди (яка?)…

3) Лисиця постійно харчується (чим?)…

( Для слабких учнів пропоную слова у довідці : кабани, лисиці, лосі, зайці, фазани ; хитра, бадьора, смілива, вертлява, рухлива, жвава; гризунами, дичиною, пташками, зайцями, ящірками, рибою.)

9. Складання речень за схемами. (усно)

О , О і О

О та О

О, але О

V. Рефлексія. Оцінювання.

- Підсумуємо , чого навчилися на уроці за допомогою методу « Незакінчене речення»:

Мені вдалося…

У мене вийшло найкраще…

Можу похвалити себе за …

Мені сподобалося…

Виставте в картці самооцінки свої результати.

VІ. Домашнє завдання :

( На вибір учнів)

С.36-37 , вивчити правило, впр.63 ;

Дібрати і записати 3-4 загадки з ОЧ, намалювати схеми;

Скласти запитання до товариша за темою « ОЧ », самому знати відповіді.

С. 38, впр.64


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

в формате Microsoft Word (.doc / .docx)