Реалии социокультурной специфики страны изучаемого языка и родной страны
МАОУ ЦО № 47 г. Иркутска
Учитель: Селютина Ю.А.
Класс: 7 Л
Тема урока: «Реалии социокультурной специфики страны изучаемого языка и
родной страны. Geography and Emblems of the United Kingdom, Russia and Irkutsk
Region»
Цели урока:
-Содействовать развитию личности учащегося, готовой к включению в межкультурную коммуникацию на базе страноведческого материала.
-Совершенствование иноязычной коммуникативной компетенции учащихся при изучении материала о стране изучаемого языка и родной страны.
- Расширение культурологических знаний обучающихся по теме.
Тип урока: урок первичного закрепления новых знаний по теме, интегрированный урок (английский язык + география)
Форма урока: урок – путешествие, урок – диалог.
На уроке используются технология коммуникативного обучения, технология разноуровневого (дифференцированного) обучения.
Планируемые результаты:
Предметные:
-Совершенствование коммуникативных умений в основных видах речевой деятельности.
-Изучение и автоматизация новых лексических единиц по теме.
-Умение составить рассказ на основе прослушанного текста (аудирование текста с выборочным пониманием).
-Умение находить в тексте отдельные неизученные языковые явления, запрашиваемую информацию, представленную в явном и в неявном виде (чтение текста «The Emblems of the Parts of the UK»).
Личностные результаты:
-Готовность уважительно и доброжелательно относиться к другому человеку, его мнению, мировоззрению, готовность и способность вести диалог с другими людьми и достигать в нём взаимопонимания;
- мотивация к изучению иностранных языков и стремления к самосовершенствованию в образовательной области «Иностранный язык»;
-развитие таких качеств, как творчество, инициативность, эмпатия, трудолюбие, дисциплинированность;
-стремление к лучшему осознанию культуры своего народа и готовность содействовать ознакомлению с ней представителей других стран; толерантное отношение к проявлениям иной культуры.
Метапредметные результаты:
-Определение цели своего обучения, ставить и формулировать для себя новые задачи в учёбе и познавательной деятельности;
-умение организовывать учебное сотрудничество и совместную деятельность с учителем и сверстниками; работать индивидуально и в группе;
-использование речевых средств в соответствии с задачей коммуникации: для отображения своих чувств, мыслей и потребностей, планирования и регуляции своей деятельности;
-сформированность коммуникативных компетенций, включая умение взаимодействовать с окружающими;
-навыки работы с информацией: поиск и выделение нужной информации, обобщение и фиксация информации.
Оборудование к уроку.
ТСО: компьютер, мультимедийный проектор, интерактивная доска
Дидактическое оснащение урока:
1.Карточки для индивидуальной работы учащихся.
2.Видеофрагмент о Лондоне.
3. Презентация Power Point с новой лексикой, упражнениями к прослушанному тексту.
4.Аудиозапись с текстом о Великобритании.
5.Карта Великобритании
6.Флаги стран, входящих в Соединенное Королевство, и их эмблемы.
Флаг Российской Федерации. Герб Иркутской области.
Ход урока
I. Организация начала урока. Постановка цели и задач урока.
1. Приветствие.
- Teacher: - Students:
Good morning children! Good morning teacher!
I very glad to see you. We are very glad to see you too!
How are you? We are fine, thank you! And you?
I’m fine, too. Thank you!
Sit down, please.
2.Цели и задачи урока определяются учащимися через речевую разминку:
Children, do you think what the topic of our lesson is today ... First; I want you to watch a video episode and guess the topic of our lesson. (Учащиеся смотрят отрывок из фильма о Лондоне - 1 мин.)
Т: What city is it? P1: It's London.
T: What country is London the capital of? P2: London is the capital of Great Britain. T: Now you can guess the topic of our lesson. (Учащиеся угадывают тему урока). Yes, you are right. The topic of our lesson is the Geography of Great Britain. Today you'll learn some new words and expressions on this topic, listen to the text and you'll learn to use the new words in speech.
II. Основной этап.
1. Презентация лексического материала.
Teacher: Today we are going to learn some new words on this topic. Look at the screen, listen to me and repeat. (способ семантизации - языковая догадка). На экране:
to be situated France is situated in Europe.
separate The Urals separate Europe from Asia.
population The population of Irkutsk is about six hundred
thousand people.
highly developed - высокоразвитая страна.
The UK is a highly developed country.
main London, Manchester and Glasgow are the main
cities of the UK.
2.Первичная автоматизация лексического навыка.
Teacher: Now, children, answer my questions, please.
1) What river is Irkutsk situated on?
2) Is London situated on the Thames or on the Avon?
3) What is the population of Irkutsk?
4) Do you know the population of Irkutsk ? It has recently been checked. It is approximatly 600 000 people.
5) The UK is a highly developed country, isn't it?
6) What other highly developed countries do you know? 7) What are the main cities of Russia? 8) What are the main cities of the Irkutsk Region?
3.Подготовка к межкультурной коммуникации на основе аудирования текста о Великобритании, составление на его основе рассказа о России и Иркутской области.
1) Teacher: Now, we'll listen to the text about Great Britain. I'll give the cards to some of you with the tasks (см.Приложение 2).
All the rest be ready to answer the questions after listening to the text.
На доске: 1. What is the lenghth of the English Channel? 2. What is the population of Great Britain?
(Учащиеся слушают текст, отвечают на вопросы, несколько человек работают по карточкам по тексту)
Teacher: Now, pupils agree or disagree with the following statements: (Утверждения на презентации, их читают учащиеся по очереди, остальные соглашаются с ними или нет).
The UK is situated on the islands in the northwest of Europe. (+)
The Atlantic Ocean is on the east of it. (-)
Great Britain is the largest island. (+)
The capital of Great Britain is Manchester. (-)
The population of the UK is about 50 million people. (-)
(Учитель проверяет выборочно карточки учащихся)
Teacher: Kate and Mary are from Great Britain. Now Kate will tell us about her country and then you will ask questions to Mary about the UK.
2).Now, open your textbooks "Reader" at page 17. This is the text which we've just listened. Using it make up a story about Russia. There is some information about Russia on the screen.
На экране: in East Europe and Asia
89 Rigeons
a highly developed country
150 million people
Moscow, St.Petersburg, Novosibirsk, Vladivostok
Now make up similar story about the Irkutsk Region using the information on the screen.
In East Siberia
1,5 million people
Irkutsk - 700 000 people
Irkutsk, Angarsk, Bratsk, Shelekhov.
4. Физкультминутка.
Teacher: I see that you are tired. Let’s have a rest. Stand up, class. (Упражнение для глаз).
5. Подготовка к межкультурной коммуникации на основе чтения текста о символах стран, входящих в Соединенное Королевство.
Teacher: Now, children, we’ll learn some interesting information about the symbols of the UK. I'll give you a text about the symbols of the parts of the UK. The task is to read it to yourselves and be ready to answer the question: "What emblems or symbols does each country have (cм. Приложение 3). (Учащиеся читают текст про себя -5 мин.)
Т: Now, Lena, please come up to the blackboard, you are an English girl. Ask the pupils about the emblems of the UK. (Задание рассчитано на более сильного ученика).
Teacher: And what is the main symbol of Russia? Do you know how the flag of Russia looks like?
How many stripes does it have? What colour are they?
Do you know what these colours symbolize?
The white stripe symbolizes nobleness and revelation, the red one
- loyalty and honesty, and the blue stripe symbolizes courage,
generosity and love.
(У учащихся на карточках выписаны слова с транскрипцией).
Учащиеся отчитывают новые слова в режиме: Р1-Т-С1 -Р2
Т: What does the white (red, blue) stripe symbolize?
III. Заключительный этап. Рефлексия. (At the end of the lesson the pupils sum up what they have done during the lesson, what new things they have learned. The teacher thanks the pupils for the work, explains what marks the students get and why, what mistakes they’ve made)
Teacher: What have we learnt today? Do you know anything new? Yes, today we've learnt many interesting things about the UK and Russia. I want to ask you one question: Do you want to leave Russia for Great Britain? Why not?
Yes, I agree with you. East or West Home is best. Do you know the meaning of this proverb? There is one more proverb with such meaning: There is no place like home. I want you to learn it.
Итоги урока и домашнее задание.
Children, do you like the lesson. I like it very much. I am pleased
with the work of ..., I give you a five. ..., you should be more active
at the lesson, I’ll give you a four, etc.
Write down your homework:
Write down some sentences about Russia using the text about the UK.
Be ready to tell the classmates about the emblems of the UK and the National Flag of the Russian Federation.
Приложение 1
(be) situated
to separate
population
highly developed - высокоразвитая
main
Приложение 2.
Card 1. Прослушайте текст, опираясь на ключевые слова:
the population
a highly developed country
Northern Ireland
The Atlantic Ocean
three main parts
in the northwest of Europe
4.main cities
Распределите слова в последовательности, отражающей содержание воспринятой информации.
Card 2. Прослушайте текст, опираясь на план:
The population of the UK.
The main cities of the UK.
A highly developed country.
The UK is washed,by the Atlantic Ocean.
The four parts of the UK.
Распределите пункты плана в последовательности, отражающей содержание текста.
Card 3. Прослушайте текст и составьте его план.
Card 4. Прослушайте текст. Представьте, что вы англичанка. Расскажите своим русским друзьям о географии Великобритании
Приложение 3.
«The Emblems of the Parts of the UK».
Different parts of Britain have their own emblems or symbols. They are all plants. The national emblem of England is a rose. In the 15 th century there was a war in England which was called the War of the Roses. It was between the Dukes of Lancaster and the Dukes of York over who should be King. The emblem of Lancaster was the red rose and the emblem of York was the white rose. The Duke of Lancaster won, so the emblem of England is the red rose. For Scotland, the thistle has been the national emblem since it was adopted by King James III, in the 15th century. There is a legend that in the 8th century an army of Danes were invading the Scottish kingdom. The Scotts didn't know that the enemy was quite near, but then one of the invaders stepped on a thistle and yelled of pain. The Scotts heard it and rushed to the enemy and defeated the Danes in the battle that followed.
The national emblem of Wales is a daffodil. It is a very common bell-shaped pale yellow flower of early spring. There are many mountains in Wales and daffodils grow there. Some Welsh people wear a daffodil pinned to their coats on Saint David's Day to show their solidarity on their national day.
The national emblem of Northern Ireland is a shamrock and a red hand. A shamrock denotes the nature and a red hand means that people must protect. Different parts of Britain have their own emblems or symbols. They are all plants.