План-конспект открытого урока английского языка «In the streets of London» (5 класс)
Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
«Средняя общеобразовательная школа №21»
План-конспект
открытого урока
5 «а» класс
Тема: «In the streets of London»
. УМК «ENJOY ENGLISH»
.
Составил учитель английского языка:
Поштариков А.А.
г. Элиста.
План-конспект урока в 5 классе
Тема урока: «In the streets of London» (На улицах Лондона)
на базе УМК «ENJOY ENGLISH»
Цель урока: обобщение изученного материала по теме «Лондон».
Задачи:
1. Обучающие:
- активизировать в речи учащихся лексику, изученную по теме «Лондон»
- развивать навыки диалогической речи;
- систематизировать знания учащихся по теме.
2. Развивающие:
- развивать коммуникативные навыки учащихся;
- развивать мышление и внимание;
- развивать творческие способности детей.
3. Воспитательные:
- воспитывать познавательный интерес на уроках английского языка;
- воспитывать такие качества, как уважение к собеседнику, взаимопомощь, собранность, толерантность.
Оборудование: изображения достопримечательностей Лондона, компьютер, проектор, аудиозапись, карточки для речевой зарядки.
План урока:
1. Организационный момент.
2. Речевая зарядка
3. Повторение лексики
4. Выполнение упражнений.
5 . Физкультминутка
6. Просмотр презентации
7. Диалоги
8. Домашнее задание
9. Подведение итогов.
ХОД УРОКА |
ВРЕМЯ |
1. Организационный момент. T- Good morning, boys and girls! I am glad to see you. Sit down, please! Look at our board you see T- Please, open your copybooks and write down the date and the theme of our lesson – “In the streets of London” Ok, good. |
T-P 1 мин. |
2. Речевая зарядка. Look at the blackboard please. This is a funny rhyme. Repeat after me. - Tick-tock, tick-tock, This is Big Ben. Big Ben is a clock. Day and night With all its might Big Ben, the clock, Says: “Tick-tock”. T- Thank you, it was great! |
T-P 1, 5 мин. |
Основной момент T- Now my friends, today we are going to learn more about famous sights of world and we will find out how to get to place you like. 1. Повторение лексики. T- And now let’s play with the English sounds. Open your student’s books on the p. 103, Section 3. (ex. 53). T - Now you have to listen and repeat after me. Let’s start! T - It was so wonderful! Thank you very much. |
T-P 2 мин. |
4. Выполнение упражнений. (На доске записан перевод выражений «excuse me, you’re welcome…») T - Now look at the blackboard please. There is some English phrases and its Russian translation. Write that down on your copybooks, please. T - Ok, good. Now let’s do ex. 49. We shall read the dialogue and fill the missing phrases from the box. T – Now let’s read and translate our completed dialogue. T –It was marvelous, Thank you very much! T – So, I hope you like it. Let’s do ex. 50, it is also the dialogue. You have to read it and translate. Please, (Tanya and Misha), read the first dialogue. T – ok, it was wonderful. Now, the next dialogue, (Kolya and Valya), read and translate it, please. T – I think, you are very polite pupils. And how to be polite also in English lets find out in ex. 51. (Объяснение употреблений перечисленных выражений). T - Please, read this phrases at home and remember.
T – Now, you know how to use these phrases “Excuse me,..” and let’s use it in the sentence. Ex 52. (Учитель читает пример и просит детей по цепочке сделать упражнение). T - Ok, thank you for your job. The next exercise 54. Listen and repeat after me. T – Good, now find the pairs which sound similar in Russian and in English. T – It was grate! You have done a lot of exercises and now I think, it’s time for physical exercises. Stand up, please. |
T-P 15 мин. |
5. Физкультминутка. Tommy Thumbs, up! (большие пальцы поднимаем вверх) Tommy Thumbs, down! (большие пальцы опускаем вниз) Tommy Thumbs are dancing together around the town! (встряхиваем кисти рук в воздухе) Dancing on your shoulders, (большие пальцы «танцуют» на плечах) Dancing on your knees, (большие пальцы «танцуют» на коленках) Dancing on your head, (большие пальцы «танцуют» на голове) And tuck them into bed (прячем ладошки в подмышки)! T - Thank you very much! It was really fun! Sit down, please. |
T-P 1,5 мин. |
6. Презентация о знаменитых мировых достопримечательностях. T - Now look to the screen please, here we will see the famous places around the world. … T - So, (Anya) can you say, what place would you like to visit among these sightseeings? (As for me, I’d like to visit New York, Statue of Liberty. I think that is an amazing place.) T - Ok, thank you very much. And what about you, (Slava)? Thank you for your answers, I hope, that you will visit places which you’d like to sometime. |
T-P 5 мин. |
7. Диалоговая речь между учениками. T - It was marvelous. T - So, now we shall do the next ex 60 on p. 105. Act this dialogue, (Masha and Sveta) please. (Учитель раздает заранее подготовленные карточки с диалогами). T - Thank you. And now you will try to make your own dialogues. Please, work in pairs. You have to speak about sightseeing in Elista, for example, about City Chess, national museum Palmova, Hurul and so on. |
T-P 6 мин. |
8. Домашнее задание Ex. 57, p 104 Please, write down your home task. |
T-P 1 мин. |
9. Подведение итогов. - That’s all for today. I would like to know, whether you like our lesson. If you like, please, show me yellow cards, and if you dislike, show me red cards. Thank you for your work. You were active and friendly today. Good bye! |
T-P 4 мин. |