12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовала
Ирина Завражная1140
учитель русского языка и литературы БМОУ г.Горловки "Школа № 42"
Россия, Донецкая Народная Респ., Горловка
1

Урок «Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Образи хлопчиків, їхня невідступність у захисті гуманних переконань в оповіданні Є. Гуцала «Лось»», (5 клас)

Тема: Євген Гуцало. Основні відомості про письменника. Образи хлопчиків, їхня невідступність у захисті гуманних переконань в оповіданні Є. Гуцала «Лось» (5 клас українська література)

Мета: ознайомити з життям і творчістю письменника, змістом його оповідання, навчати виділяти та пояснювати в оповіданні найбільш вражаючі фрагменти,розвивати вміння переказувати оповідання, визначати його тему та жанрові особливості, удосконалювати комунікативні вміння характеризувати образи, давати власну оцінку зображуваному; виховувати турботливе ставлення до світу прирооди, до рідних людей як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.

Хід уроку:

I.                Організаційний момент

II.              Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя: Велике щастя для людини  - користуватися благами природи, насолоджуватися ïï красою. Здавалося б, життя скрiзь прекрасне. Але звiдки ж тодi береться жорстокiсть,  бездушнiсть, пiдлiсть? Охороняти лiси, гаï, сади - зелене багатство нашоï краïни закликає нас вiдомий украïнський письменник Євген Гуцало.

Повідомлення теми та мети уроку  .

Робота над новим.

1.Розповідь вчителя(іыографія письменника)

Народився Євген Пилипович  Гуцало 14 січня 1937 року в селі Старому Животові (нині  Новоживотів) Оратівського району Вінницької області в родині сільських учителів. Після блискучого закінчення середньої школи, на початку 50-х років, найкращий школяр села вирішив вступати до Київського університету ім. Т.Шевченка на факультет журналістики, але не пройшов по конкурсу. Євген Гуцало, через рік, вступив у Ніжині до педагогічного інституту ім. М.Гоголя. У 1959 закінчив філологічний факультет Ніжинського педагогічного інституту. З 1961 року, Євген Гуцало почав працювати в«Літературній Україні», потім у видавництві «Радянський письменник». Працював у редакціях газет на Вінниччині, Львівщині, Чернігівщині В 1962 році вийшла друком перша його повноцінна — збірка оповідань «Люди серед людей» Після поїздки до Франції видає книги «Яблуко з осіннього саду» (1964), «Скупана в любистку» (1965) «Олень Август» (1966), «Хустина шовку земного» (1966), «Запах кропу» (1969) та інші твори. Як наслідок, плідний вінницький літератор Євген Гуцало ввійшов до плеяди українських письменників-шістдесятників. На початку 1970-х років виходять друком лірико-психологічна повість «Дівчата на виданні», дилогія «Сільські вчителі» та «Шкільний хліб». Поважну частку творчого доробку письменника становлять твори для дітей: «Олень Август» (1965), «З горіха зерня» (1969), «Дениско» (1973), «Саййора» (1980), «Пролетіли коні» (1984). Дві останні книжки удостоєні Шевченківської премії. У 1981 р. вийшла друком перша поетична збірка Є. Гуцала «Письмо землі». Далі з’являються книжки віршів «Час і простір» (1983), «Живемо на юрі» (1984), «Напередодні нинішнього дня» (1989). Так рівно через 20 років після першої поетичної добірки «Зелена радість конвалій» повертається письменник до лірики. 4 липня 1995 року, на 58 році життя, не стало українського письменника-сподвижника Євгена Гуцала. Євген Гуцало нагороди Літературна премія імені Юрія Яновського (1982) — за збірники оповідань «Орлами орано», «Що ми знаємо про любов», «Полювання з гончим псом» и «Оповідання з Тернівки»; Державна премія України ім. Т.Г.Шевченка (1985) — за дитячі збірки «Саййора», «Пролетіли коні» ; Міжнародна премія фундації О. і Т. Антоновичів (1995) — за роман-трилогію «Позичений чоловік»; Премія ім. Івана Огієнка (1995) — за публіцистичну книжку «Ментальність орди».

Цікавий факт із біографії письменника.

- Серед перших казок Євгена — Біблія. Ще не вміючи читати, хлопець познайомився з цією книгою, що стала згодом для нього втіленням мудрості. У повісті «Співуча колиска з верболозу» письменник з гумором розповідає, як знайшов Біблію на печі в баби Ликори, і аж доки баба не схаменулась, порозмальовував її олівцем. Важко сказати, коли відбулася перша проба пера майбутнього письменника. Сам він жартуючи згадував: «Здається, я писав завжди». Промовистим з його творчої біографії є такий факт: якось, ще в молодших класах, учні писали твір на вільну тему. Українську мову викладав батько Євгена. І коли він прочитав Євгенів твір, то на весь клас запитав: «Ти оце звідки списав?»

 

Давайте пригадаємо, що таке оповідання. (Оповідання – це невеликий прозовий твір, у якому розповідається про одну або кілька подій з життя одного героя чи кількох головних персонажів протягом обмеженого проміжку часу).

- Чим захопило вас це оповідання? Що найбільше вразило? Чому?

- Які почуття викликав твір, які роздуми виникли під його впливом?

- Що ви знаєте про лося? (Повідомлення про лося, випереджальне завдання).

- А ви знали, що лося хочуть занести до Червоної книги України? А яких тварин, занесених до цієї книги, ви знаєте?

 

3. Словникова робота.

- Мабуть, ви помітили у тексті невідомі вам раніше слова. Давайте спробуємо знайти їх та пояснити.

Н а щ у л и в — притиснув до голови; тут: прислухався;

к о щ а в а — яка нагадує кістку;

л е ж б и щ е — місце сну, відпочинку;

п о м и н у в — проминув;

б а й р а к — зарослий яр;

о с и ч н я к — місце, де ростуть осики;

з а б р о н з о в і л и — набули кольору бронзи (тьмяно-золотистого);

з а л у ж ж я — з луків;

в и с о т а л и с я — простяглися;

на м а к і в к у — на вершечок;

п р и ч а є н а — прихована;

о с к н і л о г о — обледенілого;

в ж а х а н о — лякаючись;

к о н в у л ь с и в н о — поривчасто;

о б а ч н о — обережно;

с м и р н а — спокійна;

в т я м и л и — зрозуміли;

м а й н у в — швидко побіг;

не з а к у н я л а — не задрімала;

с е р п а н о к — тут: легкий туман;

п о ч в а л а в — пішов;

п і д п а л о к — маленький хлібець, сильно запечений;

с м а г а— тут: слина.

 

 

2.Завдання пошуково-дослідницького характеру

 

§  Порівняйте образи людей в оповідання «Лось» Є. Гуцала. З’ясуйте, що вони уособлюють.

Герої

Хлопчики-підберезники

Дядько Шпичак

Що уособлюють

Добро, милосердя, справедливість

Зло, шкоду, безсердечність, боягузтво

Дії

Кинулися рятувати звіра, незважаючи на небезпеку; кмітливо придумали спосіб порятунку, хоч були маленькі й слабосилі

Дорослий, але сидів і насмішкувато з кущів спостерігав, як діти рятували лося; вистрілив у нього; боячись покарання, хотів його позбавитися

Портрет

Обидва плечисті, обидва з широкими, лагідними лицями і схожі на одного так, як маленький гриб-підберезник схожий на свого більшого сусіда

Кругленький, як підпалок, з підпалкуватим, добре випеченим обличчям, в розтоптаних, з довгими халявами, чоботях, в яких він тонув мало не по пояс. Радість на його обличчі змагалася з настороженістю, і від того воно бралося то темними, то світлими спалахами

Характер

Кмітливі, сміливі, добрі, милосердні, справедливі, невідступні в захисті своїх гуманних переконань

Підлий, підступний, жорстокий, несправедливий, жадібний, боягузливий; навіть прізвище має неприємне

2. Осмислення твору в процесі обміну враженнями за такими питаннями:

•  Чим захопило вас це оповідання? Що найбільше вразило? Чому?

•  Які почуття викликав твір, які роздуми виникли під його впливом?

•  Які проблеми поставив автор і як їх розв’язував? Яка система образів твору?

3. Робота з текстом.

•  В який момент ми розуміємо, що тривога лося недаремна і щось має статись?

•  Чи боявся лось людей? Чому принюхувався до слідів на стежці?

•  Зачитайте опис лося. З чого видно що автор милується його красою? В яку біду потрапив лісовий красень? Як він боровся за життя?

 •  Знайдіть у творі те місце, де ми вперше знайомились із хлопчиками.

•  Як їх називає автор? Про яке ставлення автора до героїв можна сказати?

•  Зачитайте епізод, де хлопці рятують лося, розкажіть, що вони при цьому пережили?

•  У чому краса їхніх дій і почуттів?

•  Випишіть з тексту слова для характеристики хлопців.

Закріплення .

Гра «Так чи ні»

  1. Раніше лось жив у Тайзі (так)
  2. Василь Шпичак доводився рідним дядьком хлопцям (так)
  3. Лось хотів піти до села, бо страждав від голоду? (ні)
  4. Лось пішов до річки, щоб напитися (так)
  5. Діти спершу боялися рятувати лося (ні)
  6. Шпичак убив тварину випадково (ні)
  7. Дядько пропонував дітям роги та м'ясо лося за мовчанку (так)
  8. Оповідання «Лось» починається з портрета хлопчиків (____)
  9. Хлопчиків звали Василько й Миколка (____)
  10. Лось жив у заповіднику (____)
  11. На початку оповіді лось відчував, що зустрінеться з хлопчиками ()
  12. Тривожний настрій лося був ніби попередженнями трагічного закінчення твору (___)
  13. Автор називає хлопчиків у творі грибочками-боровичками (___)
  14. Лось провалився під лід (____)
  15. Події в оповіданні відбувалися на початку зими (___)
  16. Лось пішов на лід, щоб перейти на другий берег річки (___)
  17. Восени за лосем гналася зграя вовків (___)
  18. Братики приїхали в ліс по ягоди горобини (____)
  19. Щоб врятувати лося, брати почали рубати й накидати на лід гілки дерев (____)
  20. Особлива деталь опису зовнішності лося – сильні ноги (___)
  21. Шпичак не повірив, що хлопчики повідомлять охороні заповідника (___)
  22. Шпичак не бачив, як лось тонув в ополонці (___)
  23. Шпичак злякався, що його покарають, і розкаявся у своєму вчинку
  24. Твір «Лось» - оповідання.
  25. Головна думка оповідання «Лось» -
  26. У вірші «Чарівники» чарівниками названо –
  27. Основний художній засіб, який використовує автор у вірші «Зірка»

Підсумок.

Домашнє завдання(письмово).

1. Спрогнозуйте кінцівку оповідання, уявивши, що в творі не з’явився дядько Шпичак.

2.  Уявіть себе письменником і створіть власний кінець твору.

 

Опубликовано

