Урок английского по теме " Russia is my motherland" в 10 классе
Учитель: Гончарова Светлана Александровна
МОУ СОШ №1 ЗАТО п.Горный
Цели: 1) образовательная – формирование обобщающих знаний по теме «Россия – моя Родина»; умения систематизировать учебный материал и применять его в учебной ситуации;
Сопутствующая задача – подготовить учащихся к составлению монологического высказывания по предложенной теме.
2) воспитательная – формирование чувства патриотизма, любви и уважения к русской культуре и традициям, воспитывание умения работать в коллективе бесконфликтно и, следовательно, эффективно, прислушиваясь к мнению товарищей.
3)разивающая – развитие языковых способностей, творческого мышления, готовности к коммуникации, языковой догадки.
Задачи: - повторить материал предыдущего занятия;
- обогатить и активизировать лексический материал по предложенной теме;
- практиковать учащихся в чтении и переводе;
- ввести дополнительную информацию о праздниках и традициях России;
-развивать сплоченность коллектива,воображение и смекалку в ходе элемента проектной деятельности.
Оборудование: компьютер, видеопроектор, презентация в PowerPoint по теме “Russia is my motherland ”, раздаточный материал с поговорками о доме и родине, а так же с материалом по праздникам нашей страны.
Ход урока 1 . Организационный моментTeacher: Good morning, my friends. Glad to see you. Let’s begin our lesson. Today we’ll speak about Russia. I’d like to begin with the poem” Oh, Russia, I’m in love with you!” by L. Khusainova.
Remember, Russia, you are great
Not in the field of battles past
But in the green fields full of wheat
And forests, gardens, free of dust.
I love you deeply, dear land,
Your hills and rivers, sand on strand
Your songs and dances, lakes and seas
Your beasts and fish, birds in trees.
Your sunrise in a splendid sight
Which gives me always such delight!
(.Russia is baffling to the mind
Not subject to the common measure
Her way of a peculiar (своеобразный) kind
One only can have faith (верить) in Russia)…….на ватмане.
Our country is fantastic. There are many different reasons for learning Russia. Russia is one of the biggest countries in the world. It has its own symbols and emblems. It is a country of very old traditions. It is the country where we were born and where we live in. That is why I think all of you should know the main facts about it to be able to tell about it if it will be necessarily.
2. Речевая разминка.
Teacher: Last lesson we studied some information about Russia and now I would like you to complete my sentences:
The full name of our country is………. (The Russian Federation)
The capital of our country is……….. (Moscow)
The population of Russia is…… (about 142 million people)
How many regions are there in Russia? (83)
The Russian national symbol is… (double - headed eagle as its. It was introduced in Russia in 1497 by Tsar Ivan III.)
A major port and naval base on Russian’s Pacific coast is…( Vladivostok)
The name of the unique lake which is famous all over the world………….(Baikal)
The huge forests that cover southern Siberia is called…….( the Taiga)
The longest river is …(Volga)
Name the symbols of Russia…(Flag, the birch tree, bear, matryeshka, samovar ...).
3. Изучающее чтение. Работа с картой.
Teacher: Now look on your desks. You can see the shits of paper with texts. Your next task will be to read them and try to guess what are they about. ( читают тексты и магнитами отмечают на карте названия)
It is situated in the centre of the Asian continent. The lake is unique in all respects.It is also the biggest lake. It is equal to the territories of Belgium and Holland taken together. It is the deepest lake, its depth in some places reaches 1.634 metres. Its’ water is the most important stock of the planet's drinkable water, it constitutes one-fifth of it.(Baikal)
It is more than 800 years old. You can see a lot of new, modern houses in it. The city is situated on seven hills. On one of them is the Kremlin with its beautiful red walls and famous towers. It was founded by Yuri Dolgoruky in 1147. We say that it is a port of five seas. It is a cultural centre. There are a lot of theatres, museums, libraries and cinemas in it. The Bolshoi Theatre is one of the famous theatres all over the world. If you are fond of painting you can go to the Tretyakov Art Gallery or to the Pushkin Fine Arts Museum. One of the highest buildings in it is the State Moscow University. It was founded in 1755 by the great scientist Mikhail Lomonosov.(Moscow)
The Ob, the Lena, the Yenisei, the Amur are the longest rivers in Russia .But there is also one more river which is the largest river in Russia. This river is a major transport route from North to South and a source of hydroelectric energy. It is 3,700-kilometer-long river winds its way past republics and cities with varied environments, religions and economies, but all of which hold this river as something central to their cultural heritage. (Volga)
The relief of Russia is mostly flat. There are three main mountain chains in Russia: the Caucasus, the Urals and the mountains of Southern Siberia (Altai, Western Sayan, East Sayan and others). Areas of the Caucasus mountains, which rise dramatically above the Black Sea coast and run down to the Caspian Sea, are also noted for their plant diversity, subalpine pastures grazed by wild animals and lack of human disturbance. Here, one can go skiing, scale Europe's highest peak which is about 5,642-meters hight. (Mount Elbrus)
This mountain chain divides the European and Asian parts of Russia. It extends from the Arctic Ocean to the steppes. This mountains are famous for their valuable minerals.
4. Релаксационная пауза.
Teacher: The next task will be to work in pairs. You will match the English proverbs with their Russian equivalents.(на партах разложены карточки с английскими поговорками и их русскими эквивалентами, задача соотнести их и по возможности объяснить; пока учащиеся делают это задание звучит песня «Катюша».)
Match the proverb and its translation
В гостях хорошо, а дома лучше.
На своей печи – сам себе голова.
Всякий кулик свое болото хвалит.
Каждый купец свой товар хвалит.
В каждой избушке свои погремушки.
Не выноси сор из избы.
Первому гостю первое место и красная ложка.
Худа та птица, которой гнездо свое не мило.
Дома и солома едома.
В чужой монастырь со своим уставом не ходят.
The first visitor gets the first place and a pretty spoon.
Every sandpiper praises its own swamp.
One does not enter another monastery with one’s own rules.
East or West, home is best.
Every hut has its own rattles.
At home one can even eat straw.
One is one’s own master at one’s own stove.
It is an ill bird that does not like its own nest.
Every merchant praises his own goods.
Do not wash your dirty linen in public.
5. Говорение.
Teacher: It’s time to speak about Russian traditions. You will work in groups. I’ll give a small box with the secret information to each one. Open them, please. You can see different pictures and words there. Your task is to make up small posters and stories about main Russian traditions and holidays.
MASLENNITSA
It is a traditional Russian holiday. It takes place at the end of winter. On this day people fried a lot of pancakes – hot and round like the sun and put much butter on them. The holiday lasted a week. During the holiday people played snowballs, made snow castles and rode a sledge. They visited each other and celebrate this holiday together.
Nowadays it is one of the most favourite holidays and it is very popular with people of all nationalities.
New Year’s day.
It is the major holiday in Russia. We put up a New Year tree and decorate I with colorful toys and glass balls. At ten minutes to midnight on the 31-st of December families gather in front of the TV-set and watch the president making his traditional speech. After the clock on the main tower of the Kremlin strikes midnight, everybody says Happy New Year and drinks champagne. After that the time for presents comes. Russian children believe that Father Frost brings presents. After all the presents are given out, Russians have fun, drink, eat, and play games all night long.
Victory Day
It is very important holiday for Russian history. It is traditionally celebrated on the 9th of May. On this day we remember those who protected our country from the German invaders during World War II. A great parade is held on this day in Red Square. Numerous war and patriotic films are shown on television. On this day people congratulate veterans and give them flowers. On this day we are grateful to our saviors, to those who sacrificed their lives for us.
6. Подведение итогов.
Teacher: So our time is over for today. Let’s make some conclusions. We spoke about our country today a lot and what can you say me about it? I appreciate your work very much today. Your marks are …
Your home task will be to prepare the retelling the main information about Russia. Thank you. Good bye.
Самоанализ проведенного урока.
Данный урок был проведен в 10 а классе, где обучается 22 учащихся.
Тип урока –комбинированный с элементами соревновательной и проектной деятельности.
Тема урока «Моя Родина - Россия».
Оснащение урока: наглядные пособия в виде плакатов, картинок и надписей, связанных с темой урока, презентация, выведенная через проектор, раздаточный материал.
Данный урок является вторым в серии уроков о различных странах и их особенностях, а так же обобщающим уроком по теме Родины.
Перед уроком были поставлены следующие цели и задачи:
Цели: 1) образовательная – формирование обобщающих знаний по теме «Россия – моя Родина»; умения систематизировать учебный материал и применять его в учебной ситуации;
Сопутствующая задача – подготовить учащихся к составлению монологического высказывания по предложенной теме.
2) воспитательная – формирование чувства патриотизма, любви и уважения к русской культуре и традициям, воспитывание умения работать в коллективе бесконфликтно и, следовательно, эффективно, прислушиваясь к мнению товарищей.
3)разивающая – развитие языковых способностей, творческого мышления, готовности к коммуникации, языковой догадки.
Задачи: - повторить материал предыдущего занятия;
- обогатить и активизировать лексический материал по предложенной теме;
- практиковать учащихся в чтении и переводе;
- ввести дополнительную информацию о праздниках и традициях России;
-развивать сплоченность коллектива, воображение и смекалку в ходе элемента проектной деятельности.
Урок был ориентирован на формирование навыков и умений иноязычной речевой деятельности: говорения, чтения и письма и кроме того на овладение учащимися аспектами языка: произношением, лексикой и грамматикой.
В начале занятия учащимся была дана целевая установка – им было объяснено, что это урок обобщения информации о России с целью построения ими монологического высказывания по данному вопросу.
Урок был начат стихотворением о Родине на английском языке, что позволило «погрузить» учащихся в предмет «иностранный язык» и настроить их на тему занятия. Далее, в ходе речевой разминки, где учащимся были предложены предложения, с заданием их продолжить, был проведен общий контроль усвояемости материала предыдущего занятия. Затем учащимся были предложены тексты на английском языке, чтение которых было направлено на развитие языковой догадки. Учащиеся читали тексты и после их перевода должны были определить о каком месте идет речь и отметить его на географической карте. Тексты были подобраны в соответствии с уровнем подготовки учащихся данного класса, поэтому проблем с их пониманием не возникло. Затем учащимся было предложено задание с элементом соревнования. Они должны были соотнести русские и английские пословицы и поговорки под фоновое звучание песни «Катюша» в английском варианте, что так же способствовало достижению целей урока. В конце урока учащимся было предложено творческое задание по созданию мини проектов по теме «Русские праздники и традиции». Для этого учащиеся перед уроком были распределены на три группы, каждой из которых был предложен раздаточный материал с картинками и предложениями по теме. Задача учащихся состояла в правильном отборе материала и его оформлении на ватманах. И на заключительном этапе учащимся было дано домашнее задание, подведены итоги урока и выставлены оценки.
Учащиеся активно работали на всех этапах занятия и атмосфера была благоприятной. Поэтому считаю, что урок прошел успешно, а цели и задачи поставленные перед уроком были достигнуты.