Конспект урока в 6-м классе по теме "Здоровый образ жизни (популярные виды спорта)"
Класс 6 | Вершигора М.А. | ||
Тема урока: | Здоровый образ жизни (популярные виды спорта) | ||
Тип урока: | Комбинированный | ||
Цель урока | активизировать употребление лексического материала по теме в речи учащихся; развивать языковую загадку и умение критически мыслить; | ||
Задачи урока | |||
Образовательная | Развивающая | Воспитательная | |
-совершенствовать навыки чтения, аудирования и устной речи учащихся; -воспитание необходимости заниматься спортом и физкультурой как составляющей здорового образа жизни; | развивать языковые, познавательные способности учащихся, развивать готовность к коммуникации на основе предложенного материала; развивать зрительную память, речь, мышление, восприятие; совершенствовать навыки чтения и произношения изученных слов; | -содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка; -Прививать навыков здорового образа жизни. -Развивать умения работать в группе (паре). | |
Планируемые результаты | |||
Личностные УУД | Метапредметные | Предметные | |
Воспитание ответственного отношения к учению; развитие готовности и способности к саморазвитию и самообразованию; осознание возможностей самореализации средствами английского языка. | Коммуникативные: Развивать коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с окружающими. Регулятивные: Вносить необходимые коррективы в действие после его завершения, оценки и учета характера допущенных ошибок. Познавательные: Овладевать различными формами познавательной и личностной рефлексии | Повторение и закрепление лексики и основных понятий по изучаемой теме, обсудить разные виды спорта, применять изученную лексику на практике. | |
Формы работы | Методы и приемы | Ресурсы | |
Фонетическая и речевая разминка; Фронтальный опрос; групповая работы; Индивидуальная работа | целеполагание, наглядный, словесный, частично-поисковый, репродуктивный, | УМК «Английский в фокусе». 6 класс: учебник для общеобразовательных организаций [Н.И. Быкова, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс]– М.: Просвещение, 2024; дидактический раздаточный материал. компьютер ,проектор. |
Ход урока
I. Мотивационно-вступительная часть.
1. Приветствие учеников.( Greeting )
I am glad to see you in a cheerful mood. And to keep your spirit up even more let" s say our slogan
I’m smart!
I’m confident!
I’m strong and healthy!
I believe in myself!
I love learning English!
2. Введение в иноязычную атмосферу
Read the poem
Sport is fun for girls and boys
It is much better than the toys.
You can sledge, ski, and skate
And throw snowballs with Kate.
You can swim and play football,
Hockey, tennis, basketball
You can jump and you can run,
You can have a lot of fun.
The motto of our lesson is « Healthy mind is in a healthy body.»
What does it mean a healthy body?
What should we do to have a healthy body? What will we speak about?
As you have guessed from the poem the theme of our lesson is «Sport».
3. Постановка цели и задач урока.( Aim )
Today we are going to recollect the words on the topic “Sport” and practice in listening and speaking. At the end of the lesson you will be able to understand the dialogue and speak about how to become a good sportsman.
II. Операционно-познавательная часть
1. Warm up activities
Divide the words from the list into four categories:
1. Water Sports 2. Adventure Sports 3. Other Individual Sports 4. Ball Games
Hockey, tennis, basketball, golf, boating, horse riding, swimming, table tennis, football, skateboarding, athletics, surfing, cycling, volleyball, karate, skating, skiing, yachting, parachuting, windsurfing, running, wrestling.
2.Развитие навыков чтения. Reading
а)pre-reading –Ответить на вопросы:
Do you play sports games?
Who of you attends the sports clubs?
How often do you train?
Do your friends join our sports club?
b)while-reading
Dan: Hi, Steve! I haven't seen you for ages! How are you getting on?
Steve: I'm quite well, thank you. Sports trainings keep me as busy as a bee. I have to train a lot as I want to become a famous sportsman.
Dan: Do you go in for tennis?
Steve: No, I don't. I go in for basketball. I joined the basketball club last year. Do you want to join me?
Dan: How often do you train?
Steve: Four days a week: on Mondays, Wednesdays, Thursdays and Saturdays.
Dan: Oh, no! I am afraid I'll be able to attend the sports club only at weekends.
Steve: Then, it is a good idea to go to the swimming pool. Swimming is a good exercise.
Dan: I like your advice.
Steve: I say, Dan, would you like to watch our city basketball contest in June?
Dan: With great pleasure. I'll have enough free time on holidays!
c)post-reading
Read the boys talking about sports. Mark the sentences T (true) and F (false).
1 Steve goes in for tennis.
2 Steve joined the sports club last year.
3 Steve trains three days a week.
4 Dan is very busy. He can attend the sports club only at the weekends.
5 Steve invites Dan for a contest in March.
6 Dan can go to watch the contest.
Динамическая пауза.
https://www.youtube.com/watch?v=UsbWqoqhuKk
3. Развитие навыков монологической речи
a)- вибрать необхjlbvst виражения из советов, як стать хорошим спортсменом;
What should you do to become a good sportsman?
Name the factors which are important.
-to practise a lot to enjoy doing sport
-to eat healthy food to have friends-sportsmen
-to have a good coach to be tall and broad-shouldered
-to develop strong character to start going in for sport since the early childhood
-to believe in yourself to have a strong desire to become a good sportsman
b)- дать советы как стать хорошим спортсменом:
If you want to become a good sportsman, you have to______
You also should____________________________________
But it's not so important to____________________________
4.Развитие навыков диалогической речи:
And now interview your classmates, complete the table and report the results. (работа в группах-)
-What kind of sports do you like? –
Begin with:
1. As for me, I like…
2. As for me, I prefer…
3. As for me, I am fond of…
4. I am keen on……
III. Рефлексивно-оценочная часть
1.Инструктаж по выполнению домашнего задания
Обсуждается, что нужно выучить/повторить дома. Записывается домашнее задание
2 Рефлексия.
Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? You were very active and hard working. Complete the sentences.
It was interesting to know that …
I’ve never heard that…
I have learnt that …
I was surprised that …
.