Открытый урок по английскому языку в 6 классе на тему «Здоровый образ жизни»
Разработка урока английского языка
Здоровый образ жизни
Тема урока: Обобщение материала по теме «Здоровый образ жизни»
Тип урока: обобщающий
Цель: закрепление лексико-грамматического материала по теме «Здоровый образ жизни».
Задачи урока:
Учебный аспект:
- развитие и совершенствование умений и навыков говорения, понимания на слух, чтения и письма,
- повторение разделов «Здоровье», «Гигиена», «Советы».
Познавательный аспект:
- отработка изученных слов,
- знакомство с новым приемом - физкультминутка.
Развивающий аспект:
- развитие внимания, способностей выражать свое мнение,
- развитие навыков самостоятельной и коллективной работы,
- развитие логики высказывания, умения систематизировать свои знания,
- развитие способности обобщению и рефлексии.
Воспитательный аспект:
- воспитание уважения к ответу собеседника,
- воспитание бережного отношения к своему здоровью и здоровью окружающих людей.
Оборудование: компьютер с колонками, мультимедийное оборудование, презентация, карточки для создания «облака слов», реквизит для ролевой игры «Я врач», раздаточный материал, карточки для рефлексии, конфеты для поощрения.
План-конспект урока
Этапы учебного занятия |
Деятельность учителя |
Примечание |
1. Организационный момент + «разогревка» (Organization of the lesson + Warm-up) |
Teacher: Good morning dear boys and girls! Glad to see you! I will be your English teacher today. My name is Marina Nikolaevna Take your sits, please. Let`s start our lesson. (учащиеся садятся за столы) Teacher: There are many good and happy moments in our life. And today we have one of them. We are going to have an unusual lesson, because we`ll speak about important things. Teacher: And first of all I want to know, what is the date today? P – Today is … Teacher: And what is the weather like today? Do you like it? Is it hot today? |
|
2. Формулировка темы и целей урока (Getting to know the topic) |
Teacher: Now, I think, it`s time to know the aim of our lesson. Look around yourself. What do you see? P – Different words. Teacher: Yes, you are right. Could you help me make the cloud of words! Stand up, find and stick all these words here. (прикрепляем слова к доске, получилось облако) Teacher: In all these words you see only one red letter. Could you make up a word from these letters? (собирают из букв слово «Health») And this word is the key word and the topic of our lesson today. |
|
3. Фонетическая разминка (Phonetic practice) |
Teacher: Dear friends, today you are not pupils, you are doctors! Put these caps on. (ученики надевают шапочки врача) Teacher: The doctor usually helps to give advice. Now look at the screen and give advice to you patients. (картинки больных людей на экране, которым дети дают советы с помощью конструкции You should…/You shouldn`t…) To do it better, open your books and use the ex. 25 at p. ____. |
за каждый правильный ответ учащиеся получают конфету |
4. Тренировка лексики (training of vocabulary) |
Teacher: Do you know all words from this topic? Are you ready to repeat? OK! Let`s read and fill in the text missing words. (происходит деление на 2 группы, учащимся раздается текст с пропущенными словами, которые обозначены значками. Необходимо вставить в текст пропущенные слова) |
|
5. Физкультминутка (Physical break) |
Teacher: I see your are not usual doctors. You are young, so smart, so talented, so active and energetic. That`s why you are modern doctors. And it`s time for a modern break. Let`s stand up and be rappers together. Visiting the doctor for a check up Visiting the doctor for a check up When I go to the doctor First I wait in the waiting room Visiting the doctor for a check up The lady at the desk says They`ll call my name soon Visiting the doctor for a check Visiting the doctor for a check In the waiting room I read and play Visiting the doctor for a check up Everyone smiles and it`s OK Visiting the doctor for a check up
|
учащиеся исполняют песню |
6. Закрепление изученного материала с помощью аудиотекста (Fixing the material) |
Teacher: And now it`s time listen to the conversation between the doctor and his patient. Be very attentive. You will work in pairs and should find the answer to one question. Every pair has it`s own question. |
|
7. Проект |
Teacher: Are you creative persons? Let`s make a project. Divide into three groups and choose correct answers. Then stick them around our healthy men. (ученики выбирают из перечня фраз только те, которые отвечают на вопрос – To be healthy you must) |
|
7. Завершение работы. Выводы. Оценка работы учащихся. |
Teacher: Dear friends I was very happy to work with you today. You were very active and brave. So, if you have three vitamins – your mark is 5, if you have 2 vitamins – your mark is 4. If you have only 1 vitamin – be active next lesson. |
|
8. Домашнее задание (Home assignment) |
Teacher: You home task would be to find different proverbs about healthy way of life and illustrate them. |
|
9. Итог урока. Рефлексия |
Teacher: Thank you for the lesson once again and I want to know do you like our lesson. (в банку крепят пилюли) Red – like Blue – don`t like Teacher: Now you may be free. See you later. Bye-bye!!! |