Контрольний твір на тему «Ти завжди відповідальний за тих, кого приручив» (6 класс)
КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР на тему: «Ти завжди відповідальний за тих ,кого приручив».Українська мова 6 кл.
Мета: перевірити вміння учнів писати твори, добирати мовні засоби відповідно до задуму, комунікативного завдання та стилю мовлення; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, творчі здібності; виховувати у школярів морально-етичні якості.
Тип уроку: урок контрольного твору.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Вступне слово вчителя
Бесіда
Що таке твір? (Твір — це робота над висловлюванням особистої думки, яка спирається на необхідну кількість даних.)
Що необхідно знати, щоб правильно висловити власну думку? (Визначити стиль і тип мовлення, вміти послідовно висловлюватися відповідно до теми.)
Які моральні риси особистості найвище цінуються сьогодні? Свою думку аргументуйте і проілюструйте прикладами.
Складіть висловлювання за темою «Ти завжди відповідальний за тих ,кого приручив».
Висловлювання побудуйте так: ТЕЗА — ДОКАЗ — ВИСНОВОК.
Зразок твору зачитує вчитель.
Варіант 1.
Ці слова сказав Маленький принц, якого вигадав Сент-Екзюпері. Що ж вони означають? Я думаю, що вони нагадують про відповідальність. Якщо ти завів тварину, то треба не тільки казати, що ти її любиш. Коли вона хворіє, сумує або потребує твоєї допомоги, треба піклуватись про неї, лікувати. А багато людей, заводячи тварин, не думають про це, про її потреби. Вони забувають, що тварина — жива істота, а не іграшка. Є й такі, що викидають тварину на вулицю, коли їм набридає клопіт з нею, хоч і знають, що вона там загине. Тому треба дуже відповідально ставитись до тих, кого приручаєш. І якщо з якихось причин не можеш про неї більше піклуватись, треба не на вулицю викидати, а знайти їй новий дім. Те ж саме можна сказати і про стосунки з людьми. Якщо з кимось потоваришував, не можна відвертатись і кидати друга, коли заманеться. Він звик до тебе, полюбив. І ти повинен йому допомогти, якщо він розраховує на це. Адже ти «приручив» його, він розраховує на твою допомогу і підтримку.
Варіант 2.
Майже кожна родина сьогодні має якусь тварину: собача, кішечку, рибок, папугу... І це добре, адже, як говорять мої батьки, домашня тварина не тільки розважає нас, а й розкриває наше почуття відповідальності. На жаль, ми не завжди усвідомлюємо, що, заводячи тварину, беремо на себе величезні обов'язки.
У мене вдома живе кошеня, до якого я не просто звикла, а полюбила його. Незважаючи на те що за кошеням треба прибирати, годувати його, виховувати, я не уявляю нашу родину без нього. Коли я приходжу додому, Пухнастик зустрічає мене, лащиться, і це підіймає мені настрій. Домашні тварини звикають до нас, люблять і з часом все більше і більше залежать від нас — їхніх господарів. Коли я бачу на вулиці самотню тварину, яка порпається у смітнику, зразу пригадую свого Пухнастика і сподіваюсь, що з ним цього не станеться. Справді, ми відповідальні за тих, кого приручили. У минулому році в школі ми читали оповідання Михайла Чабановського «Вірний». Мені здається, що у цьому творі добре показано ставлення людини до тварини. Наскільки ми будемо вірними у ставленні до братів наших менших, настільки вони будуть нашими друзями. Недарма ж народ говорить, що справжня людина ніколи не образить тварину. Отже, пам'ятаймо слова А. де Сент-Екзюпері: «Ти завжди відповідальний за тих, кого приручив».
ІІІ. Самостійне складання плану твору
Учні складають план.
ІV. Написання роботи на чернетці
Учні записують твір у чернетку.
V. Редагування твору і переписування начисто
Учні вичитують твір, редагують та переписують його начисто.
За потреби учні користуються пам’яткою (див. додаток).
VІ. Самостійна перевірка написаного
VІІ. Домашнє завдання .
Повторити тему «Дієслово».