Урок по теме «Famous travelers» (9 класс)
Методическая разработка урока в 9 классе по теме «Famous travelers» (УМК Биболетова М.З., 9 класс)
Предмет: английский язык.
Тема: Знаменитые путешественники.
Учебник «Enjoy English» 9 класс М.З. Биболетова, рабочая тетрадь «Enjoy English» М.З. Биболетова 9 класс
Учитель: Янова Н.К.
Школа: МБОУ «СОШ № 26» г. Калуги
Тип урока: комбинированный
Формы работы на уроке:
групповая, фронтальная, парная
Метод работы на уроке: метод развития критического мышления
Цели урока:
-развитие коммуникативной компетенции учащихся по теме «Великие путешественники»
Задачи
Образовательные:
-развивать навыки аудирования, говорения (диалогическая и монологическая речь) по теме «Путешествие»,
-активизировать употребление страноведческой лексики в устной и письменной речи,
-обобщить грамматический материал по теме «Употребление артикля с географическими названиями»
Развивающие:
Развивать умение учащихся работать с информацией, а именно извлекать информацию из услышанного или увиденного.
Развивать способность к языковой догадке, сравнению и формулированию выводов.
Развивать логическое мышление, память, внимание, познавательный интерес
- Формировать УУД (личностныe, регулятивныe, познавательные):
развитие умений анализировать, сравнивать, обобщать;
развитие умений опираться на свой субъективный опыт;
развитие творческих, речевых способностей учащихся;
развитие умения работать в группах.
Воспитательные:
Расширять кругозор учащихся:
Учить добиваться цели на примере великих путешественников, преодолевая препятствия:
Воспитывать чувство взаимовыручки, умения работать в группах.
Оснащение к уроку:
доска, компьютер, мультимедийный проектор, экран, аудиозапись, презентация в Power Point
На доске: портреты знаменитых путешественников, эпиграф к уроку: «He that travels far knows much».
На столах: карточки с транскрипционными знаками [t], [s] [ai], [b], [d], [l], распечатанные таблицы, смайлики.
Ход урока
1. Организационный момент.
Teacher: T: Good afternoon, dear friends. What date is it today? Who is absent? I’m happy that all of you are present. Are you ready to start? Let’s start our lesson.
Look at the blackboard. You see the portraits of V.J. Bering and D. Livingstone. I want to draw your attention to the quotation from John Clark on the blackboard: “He that travels far knows much”. Guess what the theme of today’s lesson is? (Famous travelers) That’s right.
I think these words can be the motto of our lesson. As you know travelling develops our outlook, helps to discover new places, meet new people and get to know their traditions.
2.Фонетическая зарядка.
It’s time to train our tongues. I’ll show you transcription signs and you’ll name words with these sounds on the theme «Travelling». (На столе карточки с транскрипционными знаками. Я показываю их классу, и ученики по очереди называют слова с этим звуком по теме «Путешествие»).
[t]- travel, return, transport, country, get to, train, tourist
[s]- seasick, sailor, cross, southern, sail, steamships
[ai]- fly, flight, find
[b]- birth, boat, balloon, bicycle
[d]- wonderful, expedition, admiral, head, island, discover
[l]- fleet, wreck, explore, look for, luggage, plane
(Ученики хором повторяют слова, отрабатывают звуки и произношение).
3.Актуализация лексических навыков по теме «Путешествия».
Речевая зарядка
All people like travelling. A lot of people dream of spending their holidays somewhere abroad, at the seaside or in any other interesting place. Аnswer my questions, please:
What places would you like to visit?
What kinds of transport do you prefer?
Do you agree that travelling is the best way of learning the world? (Give the arguments)?
What is the fastest way of travelling?
Are you seasick?
- What place did you travel last time to? Did you like it?
There are different reasons people travel on. Open your textbooks at p.61 ex.1.
Rate the reasons according to their popularity. You can add your own reasons. (Ученики по очереди называют причины, по которым люди путешествуют, начиная с самых популярных). Результаты я фиксирую на доске и после получения всех ответов выстраиваем примерный график.
-they travel because of curiosity -70%
-they want to meet new people and get to know their lifestyles and their traditions 50%
-they have a sense of adventure-40%
-they want to explore the world – 50%
-they travel when they feel down or stressed out- 30%
-they want to discover new places, new species of animals or plants to become famous10%
-they want to change their life 20%
-they want to develop trade and economic relationships 7%
One of the students informs of survey results.
4. Обобщение грамматического материала по теме «Употребление артикля с географическими названиями»
Before we begin talking about famous travelers, let us revise using the articles with geographical names.Ex.14, p.64-65. Listen and repeat the words after the speaker. (Учащиеся повторяют за диктором географические названия из данной таблицы хором и индивидуально).
Для закрепления темы учащиеся выполняют упражнение 15 на стр.65 в своих тетрадях с последующей проверкой.
5. Совершенствование навыков аудирования по теме «Знаменитые путешественники»
I t’s time to listen a story about a famous traveler.
But first look at the picture of V.Bering and the map of his travelling attentively. Let us try to follow his fleet. (Слайд 1). Now open your textbooks at p.68, ex.24. Remember, please, how to read the dates correctly.
(T S1,S2, S3.Ученики отрабатывают чтение дат в упражнении).
1681-…...
1703-……
1725-……
1728-…….
1741-…….
08.12.1741-……
Now you’ll listen to the biography of V.J.Bering. Your task is to make notes about what happened during the following dates or periods of V.J.Bering.
This time you’ll listen to V.J.Bering’s biographical facts. Check if your notes are correct.
Who can tell us about the significant events in Bering’s life?
Answer my questions, please:
1. What nationality was V.J.Bering?
2. What family was he born in?
3. Was he a well-educated man?
4. Whom did he meet when he was a young man?
5. Why does Petropavlovsk consist of two names?
6. What happened with Bering’s ship?
7. What did Bering discover?
6.Физкультминутка (с целью снятия напряжения)
I can see you’re very tired. Listen to the poem and do exercises.
Hands on the head,
Hands on the hips,
Hands on the table,
Hands like this. (любое движение)
Hands on the shoulders,
Hands up and down,
Hands behind the head
And sit down!
7. Совершенствование навыков чтения и диалогической речи.
We continue talking about the other great traveler D.Livingstone. (Слайд 2)
Let us work with our working books. Open them on p.27, ex.8. Read the information about D.Livingstone, please.
Now let us make up a short dialogue on this text.
Imagine that one of you is a correspondent and wants to know as much as possible about Livingstone’s life to write an article for the magazine, the other is a guide at the Geography museum. Share your roles and make up a dialogue.
Примерный диалог.
(Начало и конец диалога приведены на слайде 3)
-Hello, Mrs. Brown! I’m a correspondent and I’m working for the «Around the World» magazine. I am going to write an article about D.Livingstone’s life and discoveries. I’ve come to ask you some questions about him.
-When was D.Livingstone born? - He was born in 1813.
-What nationality was he?-He was Scottish.
-Where was D.Livingstone as a member of the London Missionary Society sent to? – He was sent to Africa. He was the first European who had ever crossed the African continent.
-What did he discover? - He discovered the Zambezi River and followed it from the source till the Indian Ocean, crossing the African continent.
-What geographical point was named after D.Livingstone? - While travelling he saw a beautiful waterfall and named it Victoria Falls.
-When and where did he die? - He died in a little African village from a tropical disease.Thank you very much for your time and attention. The interview was very interesting and informative. It will be published next week. Good bye!
-Good luck with the article. Good bye!
8. Работа с таблицами. (Слайд 4)
Well, you’ve learned a lot about the great travelers at today’s lesson. Now I want you to look at the tables on your desks. I want you to fill in them.
Life period of famous travelers |
The nationality of travelers |
What did they discover? |
What geographical places were named after them? |
Who is ready to share the information?
Well done.
9. Подведение итогов урока. Рефлексия.
Teacher: I think you’ve found out a lot about great travelers at the lesson. Thank you for your work. You were very active. Your marks are….
Did you like the lesson? What did you enjoy the best? There are smiley faces on your desks. Put up appropriate ones.
You hometask:
P.68, ex.25. Speak a biography of a famous traveler. Search the Internet for information. Use a story about V.J.Bering as a model.
The lesson is over. Good bye.
Достигнутые результаты:
- закрепляется лексика по теме «Путешествия и знаменитые путешественники»
- развиваются навыки аудирования, монологической и диалогической речи
- развиваются способности к языковой догадке, сравнению и формулированию выводов:
- повышается познавательный интерес к изучению иностранного языка;
- развиваются творческие способности учащихся;