12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовала
Ирина Завражная1140
учитель русского языка и литературы БМОУ г.Горловки "Школа № 42"
Россия, Донецкая Народная Респ., Горловка
0

Методическая разработка в 5 классе «Павло Тичина. «Не бував ти у наших краях!», «Гаї шумлять...». ТЛ: метафора, епітет»

Павло Тичина. «Не бував ти у наших краях!», «Гаї шумлять...». ТЛ: метафора, епітет. 5кл.укр.література.

Мета: розповісти п’ятикласникам про Павла Тичину, вчити виразно і вдумливо читати його поезії, розглядати кольорову палітру віршів, відтворювати в уяві аналогічні картини природи, спостережені в житті, висловлювати міркування про способи вираження любові до рідної землі, навчити будувати асоціативні ряди для стимулювання пам’яті.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності.

- Закрийте очі та уявіть відеофільм (учитель читає поезію П.Тичини)

Не бував ти у наших краях! 
Там же небо — блакитні простори.,. 
Там степи, там могили, як гори. 
А веснянії ночі в гаях!.. 
Ах, хіба ж ти, хіба ти це знаєш, 
Коли сам весь тремтиш, весь смієшся, ридаєш. 
Серце б'ється і б'ється в грудях... 
Не бував ти у наших краях. 
Не бував ти у наших краях, 
Бо відтіль не таким би вернувся! 
Чув про степ, що ген-ген простягнувся? — 
Єсть там люди — й зросли у степах, — 
Що не люблять, не вміють ридати. 
Що не можуть без пісні і нивки зорати! 
Тебе ж завжди я бачу в сльозах... — 
Не бував ти у наших краях.

- Чи сподобалася вам вірш?

- Які почуття викликав?

- Уявіть, що ви художник, які б кольори використали, щоб намалювати картину?

- Чи цікаво вам, хто автор цих рядків?

- Хочете дізнатися про нього більше?

3.Оголошення теми і мети уроку.

4. Сприйняття нового матеріалу.

Короткі відомості про П.Тичину.

Павло Тичина народився 23 січня 1891 року, в селі Піски Козелецького повіту Чернігівської губернії. Батько, Григорій Тимофійович Тичина, був сільським пономарем  (Понома́р або паламар (офіційно  Парамона́р; від дав.-гр. παραμοναριος — «приставник», «привратник») — служитель православної церкви, який дзвонить у дзвони, співає на кліросі і допомагає при богослужінні.) і одночасно вчителем у безкоштовній сільській школі грамоти. Павло Тичина мав 12 сестер і братів. Спочатку Павло вчився в земській початковій школі, потім у Чернігівській духовній семінарії, співав у церковному хорі. Досконало грав на фортепіано, сопілці, кларнеті, писав музику. Мав талант художника, любив малювати пейзажі. Невипадково картини природи у нього надзвичайно поетичні, сповнені світла, тепла, радості, повноти життя. Тому перша його збірка «Сонячні кларнети», що побачила світ у 1918 році, була високо оцінена.

«Не бував ти у наших краях!»
Відтворюємо почуте.

До кого звертається автор?

Про що він розповідає вигаданому співрозмовнику?

Як у вірші поет змалював людину?

Яким постає рідний край у творі?

Аналізуємо зміст.

У якій формі побудований твір?

Який уривок із поезії найбільше сподобався?

Із чим порівнюються могили?

Що нагадує небо автору?

Вислів « блакитні простори» - називається «епітет»

Теорія літератури

Епітет художнє означення, яке підкреслює певну властивість явища, предмета, поняття і на яке автор хоче звернути увагу, висловити своє ставлення.

«Не бував ти у наших краях!»

Тема

Відображення краси природи, працьовитість людини на теренах України

Ідея

Любов до рідної землі

Основна думка

Кожна людина — дитина свого краю

Жанр

Пейзажна лірика

Художні засоби

Метафори

«серце б’ється», «степ простягнувся»

Епітети

«блакитні простори», «весняній ночі»,

Порівняння

«могили, як гори»

Творчо мислимо.

Продовжити прислів’я та приказки.

Батьківщина – мати, умій за неї … (постояти)

Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що … (своя)

Рідний край - … (земний рай)

Всюди добре, а … (дома найліпше)

Рідна земля – мов … (колиска золота)

Продовжіть асоціативний ряд «гаї шумлять»-

Перше прочитання вірша «Гаї шумлять…»

Гаї шумлять — 
Я слухаю. 
Хмарки біжать — 
Милуюся. 
Милуюся-дивуюся, 
Чого душі моїй 
так весело. 
Гей, дзвін гуде — 
Іздалеку. 
Думки пряде — 
Над нивами. 
Над нивами-приливами. 
Купаючи мене, 
мов ластівку. 
Я йду, іду — 
Зворушений. 
Когось все жду — 
Співаючи. 
Співаючи-кохаючи 
Під тихий шепіт трав голублячий. 
Щось мріє гай — 
Над річкою. 
Ген неба край — 
Як золото. 
Мов золото — поколото, 
Горить-тремтить ріка, 
як музика. 

Відтворюємо прочитане.

Хто виступає ліричним героєм у вірші?

Чим милується ліричний герой?

З чим порівнює автор неба край?

Якими словами закінчується поезія?

Гру яких музичних інструментів можна почути у вірші?

Аналізуємо зміст.

У чому поет бачить красу природи?

Яким настроєм пройнятий вірш?

Чи є у творі епітети? Зачитайте.

Чи є у вірші порівняння? Зачитайте.

Як ви розумієте вислови «хмарки біжать», «мріє гай», «думки пряде»?

Такі вислови в художньому тексті називаються «метафора».

Теорія літератури

Метафорапереносне значення слова, коли один предмет або явище уподібнюється іншому за схожістю ознак.

«Гаї шумлять»

Тема

Оспівування краси гаїв України

Ідея

Фантастичний вплив природи на психологічний стан людини

Основна думка

Кожна людина відчуває природний світ своєрідно

Жанр

Пейзажна лірика

Художні засоби

Метафори

«Гаї шумлять», «хмарки біжать», «дзвін гуде», «думки пряде», «шепіт трав», «мріє гай», «горить-тремтить ріка»

Епітети

«Шепіт голублячий», «іду зворушений»

Порівняння

«Купаючи мене, мов ластівку», «ген неба край — як зо­лото», «ріка мов золото-поколото», «ріка як музика»

Творчо мислимо.

Гра «Снігова куля». Учитель називає перший рядок вірша, учень повторює і додає другий, наступний повторює два попередніх і додає третій і т.д.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 «Мозковий штурм».

Коли народився П. Тичина?

Яка назва першої збірки П. Тичини?

Що таке «рима»?

Що таке «віршований розмір»?

Яка головна тема віршів ранньої творчості П. Тичини?

Коли помер П. Тичина?

Тестове опитування

1. До кого звертається автор у вірші «Не бував ти у наших краях!»?

А Товариша;

Б іноземця;

В вигаданого співрозмовника;

Г батька.

2. Який художній засіб використовує автор у рядку «На квітці метелик мов стрічечка»?

А Метафору;

Б порівняння;

В епітет;

Г персоніфікацію.

3. Яка пора року зображена у вірші «Не бував ти у наших краях!»?

А Весна;

Б зима;

В осінь;

Г літо.

4. Без чого не можуть люди «і нивки зорати»? (Вірш «Не бував ти у наших краях!»)

А Заробітної плати;

Б пісні;

В їжі;

Г сліз.

5. Який художній засіб використовує автор у рядку «Горить-тремтить ріка»?

А Метафору;

Б порівняння;

В епітет;

Г персоніфікацію.

6. Яка пора року зображена у вірші «Гаї шумлять»?

А Весна;

Б зима;

В осінь;

Г літо.

7. Хто виступає ліричним героєм у вірші «Гаї шумлять»?

А Автор;

Б маленький хлопчик;

В парубок;

Г батько.

8. Чим милується ліричний герой у вірші «Гаї шумлять»?

А Гаєм;

Б річкою;

В хмарками;

Г травою.

9. З чим порівнює автор могили у вірші «Не бував ти у наших краях!»?

А Хмарами;

Б степом;

В горами;

Г лісами.

10. З чим автор порівнює неба край у вірші «Гаї шумлять»?

А Музикою;

Б золотом;

В коханням;

Г думками.

Підбиття підсумків уроку.

Домашнє завдання.

1 вірш вивчити напам`ять.

Опубликовано

