12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовала
Искакова Улмекен Кинжибековна47
Россия, Оренбургская обл., Акбулак
1

Тема занятия: Поисковое чтение текста по теме «Профессии» с извлечением нужной информации

ГАПОУ «Акбулакский политехнический техникум»

2015-2016 учебный год

ПЛАН ЗАНЯТИЯ ПО ДИСЦИПЛИНЕ

Английский язык

 

Дата

Группа

   
 

22

   
   
   
   
Тема занятия: Поисковое чтение текста по теме «Профессии» с извлечением нужной информации.

 

Цель урока:

Образовательная:

формировать:

- навыки поискового чтения с осмыслением основного содержания прочитанного;

- умения находить нужную информацию в тексте.

Развивающая: развивать мыслительную и познавательную деятельность.

Воспитательная: продолжить формирование целостного представления о профессиональной деятельности; воспитание уважительного отношения к различным видам профессий.

Вид занятия: практическое

Формируемые компетенции:

ОК 2.Организовать собственную деятельность, определять методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их результат и качество. ОК 5.Использовать информационно- коммуникационные технологии для совершения профессиональной деятельности.

ОК 6. Работать в коллективе и команде, обеспечивать её сплочение, эффективно общаться с коллегами, руководством потребителями.

Оснащение: раздаточный материал, презентация, проектор, аудио и видеоматериал.

Этапы занятия, учебные вопросы.

Формы и методы обучения

Временная регламентация

1

Организационный этап.

Проверка готовности студентов к уроку.

- Good afternoon, students! I am glad to see you. Sit down please. Let’s begin our lesson. The first of all, I want you to tell me what month is it now (It is ….).
And what day of the week is it today?
What date is it today?
Is anybody absent today? …is/are absent. Проверка посещаемости.

Сегодня на уроке вы оцените свою работу самостоятельно и поможет Вам это сделать – оценочный лист, который лежит у вас на столе. За каждое выполненное задание вы должны поставить себе отметку.

Проверка посещаемости по журналу;

2 мин

2

Проверка домашнего задания и оценивание выполненного Д\З.

Актуализация опорных знаний

- What was your hometask? (Что Вам было задано на дом?)

- Let’s check homework. What professions do you know already?

-What professions you can to get in our college? (Какие профессии из перечисленных можно получить в нашем техникуме?)

- Look at the blackboard. This is description of professions. On the table are the cards with the name of the professions, take the card and say name of the profession and choose the word appropriate the description of the profession on the blackboard. (На столе лежат карточки с названиями профессий подберите описание подходящее названию)

(Оценивание результатов работы, заполнение оценочного листа)

Контроль выполнения домашнего задания в карточках

8 мин

3

1. Сообщение темы занятия: Поисковое чтение текста по теме «Профессии» с извлечением нужной информации.

- Today we continue to speak about professions. We will read text about professions and answer questions on the text.

Устная форма

2 мин

4

Мотивационный момент. (3 мин)

Обоснование необходимости изучения данной темы:

- Почему мы взяли для чтения текст по теме «Профессии»

Вовлечение студентов в процесс постановки цели урока.

- Какую цель мы поставим с вами на нашем уроке?

Основные цели нашего урока:

- развивать навыки чтения;

- научиться находить нужную информацию в тексте;

- рассмотреть особенности некоторых профессий.

беседа

2 мин

5

Речевая зарядка по словам из текста для чтения

Centuries

Thousands

Satisfaction

Persuasive

Lifeguard

Adjustments

Работа над устной речью

2 мин

6

Работа по теме занятия.

6.1 Самостоятельное чтение текста по теме «Профессии»

6.2 Чтение текста вслух

6.3 Извлечение нужной информации из текста по вопросам:

- What this text?

Answer my questions on the text.

-What jobs are highly paid?

-What jobs are low­ paid?

-What is the most important factors when you make a choice of future profession?

-Name traits of character for professions of a doctor and teacher?

(Оценивание результатов работы, заполнение оценочного листа)

6.4 Упражнение для закрепления полученных знаний по теме «Профессия электромонтера» (4 мин)

-What is your future profession? Name traits of character for professions of electrician. (Attentive and careful) (Назовите черты характерные для профессии электромонтера. Внимательность и осторожность.)

- What appliances uses electrician in his work?

- Students now find the 6 hidden words on the theme “Profession of electrician”.

(Оценивание результатов работы, заполнение оценочного листа)

Работа над устной речью

Работа над письменной речью

23 мин

7

Подведение итогов занятия, оценка результатов работы

Самооценивание по результатам оценочного листа

- What is your mark for the lesson? Why?

беседа

3 мин

8

Домашнее задание.

Сочинение по теме «Моя будущая профессия»

 

1 мин

9.

Рефлексия: насколько достигнута цель и задачи занятия

Вопросы

2 мин

Преподаватель: Искакова У.К.

Подпись_______________

In the world of profession.

Centuries ago, there were only a few jobs: people were farmers, bakers, butchers or carpenters. Today there are thousands of different kinds of jobs, and new ones are constantly appearing. No wonder that it is not an easy thing to make the right choice.

When choosing a future career, we should consider different factors. In my opinion, money is one of the most important factors when you make a choice. There are highly paid jobs and low ­paid jobs. For example, a businessman, a president or a film star are highly paid jobs. A worker, a doctor or an engineer are low­ paid jobs. I think everybody wants to earn as much as possible. Further training, promotion prospects and job conditions should be also taken into account.

On the other hand, it is good when you get satisfaction from your job. It is very important to choose a profession that suits your interests. In my opinion, a job should be interesting and socially important. Some jobs are considered to be more suitable for men and others for women. For example, the professions of a secretary or a nurse are more suitable for women. A lifeguard or a pilot is more likely the job for men. You should also decide whether you want to work indoors or outdoors.

To make the right choice, you should take into account your traits of character. It goes without saying that to become a good doctor you must be patient, caring and kind. The teacher’s work requires love for children, profound knowledge of subjects and the ability to explain. A secretary has to be efficient and careful in order to do her work quickly and accurately. Salespeople need to be friendly and persuasive to get people buy their products.

Marketing deals with market research and commercial activity in general. It involves analyzing business situations, evaluating market opportunities, developing market strategies and controlling their implementation. It is important for a specialist in marketing to be flexible and prepared to make adjustments where necessary, as it is unlikely that any marketing plan will succeed exactly as planned.

 

Приложение 1.

Bricklayer – a person that helps to build houses using bricks.

Bus driver - a person that drives buses.

Butcher - a person that works with meat. They cut the meat and sell it in their shop.

Cleaner - a person that cleans /tidies an area or place (such as in an office).

Carpenter - a person that makes things from wood including houses and furniture.

Chef/ cook - a person that prepared food for others, often in a restaurant or café.

Designer – a person who has the job of designing clothes.

Doctor - a person you go to see when you are ill or have some type of health problem.

Dustman/Refuse collector - a person that collects trash/ rubbish from bins in the street.

Electrician - a person that works with electric circuits.

Factory worker - a person that works in a factory.

Farmer - a person that works on a farm, with animals or crops.

Fireman/ Fire fighter - a person that puts out fires.

Hairdresser – they cut your hair or give it a new style.

Judge – a qualified person that decides cases in a law court.

Lawyer - a person that defends people in court and gives legal advice.

Mechanic - a person that repairs machines, especially car motors.

Nurse – a person trained to help a doctor look after the sick or injured.

Pharmacist- a qualified person that works with and dispenses medicine.

Plumber - a person that repairs your water system or pipes.

Police officer/ Policewoman – a member of the police force. They prevent crime.

Postman – a person that delivers mail to your house.

Receptionist – a person that is at the reception (entrance) of a company.

Secretary – a person employed in an office who types letters, keeps records etc.

Security guard – someone whose job is to guard buildings, or shops.

Shop assistant – a person that works in a shop or store selling products.

Tailor - a person that makes clothes for others.

Taxi driver – a person who drives a taxi.

Teacher – a person who teaches, usually at school.

Waiter/ waitress – they serve food in restaurants.


 

Приложение 2.

 

e

l

k

w

i

r

e

o

o

d

l

s

t

g

f

s

a

k

m

i

e

a

r

w

e

p

v

a

v

r

c

d

a

a

b

r

c

a

d

e

t

n

n

b

r

h

j

s

o

c

r

c

s

k

p

l

a

y

i

t

i

o

f

x

b

w

o

v

q

k

c

k

o

g

a

n

b

r

w

c

i

b

r

u

a

q

g

t

s

u

a

o

m

e

w

m

o

t

o

r

n

g

e

n

j

u

e

v

h

r

h

k

r

d

j

e

a

b

v

e

y

e

a

r

e

l

a

y

p

n

g

m

o

a

b

f

i

a

l

t

 

 

Оценочный лист (scorecard)

Name of student ___________________________________

Вид работы

Отметка

Домашнее задание

 

Упражнение. 1 Чтение текста вслух

 

Упражнение 2 «Ответь на вопросы по тексту»

 

Упражнение 3. «Найди слово»

 

Итоговая отметка:

 

Оценочный лист (scorecard)

Name of student ___________________________________

Вид работы

Отметка

Домашнее задание

 

Упражнение. 1 Чтение текста вслух

 

Упражнение 2 «Ответь на вопросы по тексту»

 

Упражнение 3. «Найди слово»

 

Итоговая отметка:

 

Оценочный лист (scorecard)

Name of student ___________________________________

Вид работы

Отметка

Домашнее задание

 

Упражнение. 1 Чтение текста вслух

 

Упражнение 2 «Ответь на вопросы по тексту»

 

Упражнение 3. «Найди слово»

 

Итоговая отметка:

 
Опубликовано в группе «Рабочие программы по английскому языку»

