Разработка урока по английскому языку по теме «Business etiquette» (1 курс)
Конспект урока по английскому языку
Тема: «Business etiquette»
Дисциплина: Иностранный язык
Специальность: Экономика и бухгалтерский учет (по отраслям)
1 курс
Разработала: Алферова О.В.
преподаватель иностранных
языков
Цель урока: развитие коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных лексических единиц, речевых и грамматических структур по теме «Business etiquette».
Задачи урока:
Познавательный аспект:
знакомство с правилами делового этикета в России и англоговорящих странах;
Развивающий аспект:
формирование и развитие речевых способностей, психологических функций, связанных с речевой деятельностью (память, мышление, способность логически мыслить, умение анализировать).
Воспитательный аспект:
воспитание культуры поведения и речевой культуры в условиях делового общения;
Учебный аспект:
формирование навыков употребления модальных глаголов в речи;
формирование лексических навыков говорения по теме “Business etiquette”;
совершенствование навыков чтения и говорения с различной стратегией.
Личностно-ориентированный аспект:
развитие умения сопоставлять факты, развивать исследовательские и творческие навыки;
создание условий для развития навыков общения и совместной деятельности.
Тип урока: комбинированный
Формы и виды работы: индивидуальная, фронтальная, групповая.
Оборудование урока: Planet of English, Social and Financial Services Practice Book, практикум для профессий и специальностей социально-экономического профиля СПО, Г.В. Лаврик, доска, таблица модальных глаголов, карточки с заданиями, тетрадь.
Ожидаемые результаты
Умения: устно общаться на английском языке по теме «Деловой этикет».
ОК 1. Организовывать собственную деятельность, выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
ОК 2. Принимать решения в стандартных и нестандартных ситуациях и нести за них ответственность.
ОК 3. Осуществлять поиск и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач, профессионального и личного развития.
ОК 4. Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
ОК 5. Работать в коллективе и команде, эффективно общаться с коллегами, руководством, потребителями.
ОК 6. Брать на себя ответственность за работу членов команды (подчиненных), за результат выполнения задания
Ход урока.
1.Организационный момент (2 минуты).
Good morning, dear students! I’m glad to see you. Sit down, please. Who is absent today?
2. Целеполагание (2 минуты).
The topic of our lesson is “Business etiquette”. Today we’ll speak about good manners, politeness, rules of communication with business partners and dress-code. So, the plan of our lesson is the following:
learn new grammar (modal verbs) and do some exercises;
learn some new words and read the text;
at last we’ll sum up all our knowledge and discuss your marks.
3. Фонетическая зарядка (3 минуты).
And now answer my questions, please.
What date is it today?
What day is it today?
What’s the weather like today? – Is it rainy? Is it sunny?
Thank you very much.
4. Актуализация знаний (5 минут)
Do you know any rules of etiquette?
Who should hold the door for other people to allow them to enter or exit? Men or women?
Is it polite to chew gum in public places?
What topics are not correct for discussing at work or in a more social setting?
Thank you for your answers. We’ll know if you are right a little bit later and find the right answers in the text, but before we start reading I want to explain you some grammar material.
5. Первичное введение нового материала. Презентация. (15 минут).
Today we’ll speak about modal verbs. Open your copy-books and right down the theme. Look at the monitor. (Приложение 1)
6. Первичная проверка понимания (5 минут).
Ok, now answer my questions, please.
-
-
Что такое модальный глагол?
Назовите признаки модальных глаголов?
Как образуются утвердительные, отрицательные и вопросительные предложения с модальными глаголами?
Какой модальный глагол употребляется в значении долженствования, возникшего в силу определенных обстоятельств?
Какой модальный глагол употребляется в значении необязательной к исполнению рекомендации, совета?
Какой модальный глагол употребляется в значении вероятности или разрешения?
Какой модальный глагол употребляется в значении морального долга?
Какой модальный глагол употребляется для выражения умственной или физической возможности?
-
7.Первичное закрепление (15 минут).
Now we will do the task.
Choose the correct verb.
Visitors must/may/can carry their passports at all times while travelling.
If you lose your passport, you can/may/can’t apply for a visa.
Passengers should/mustn’t/ don’t have to smoke anywhere on the aircraft.
Monday is a public holiday. I mustn’t/don’t have to/can’t work.
You can/must/might shake hands during introduction to a business meeting.
You can’t/ mustn’t smoke in public places.
I think you should/ must/may learn how to negotiate in Chinese. It would be a good skill if you had time to learn it.
Should/could/might you type this paper for me, please?
Will you speak louder, please? I don’t have to/shouldn’t/can’t hear you.
John, take your umbrella. It has to/may/ought to rain tonight.
Thank you very much.
8.Снятие фонетических трудностей (10 минут).
Now let’s find answers for the questions which I asked you at the beginning of the lesson. But at first look at list of words at the monitor. Let’s read and translate them.
To pace |
развиваться |
To comb |
причесывать(ся) |
Courtesy |
правила приличия |
Restroom |
туалет |
To appear |
казаться |
Compact |
компактная пудра |
Considerate |
внимательный |
To redo one’s face |
заново наносить макияж |
Rude |
грубый |
Gum-chewing |
жевание жвачки |
To sink |
опускаться |
Legitimate |
уважительный |
Cubicle |
кабинка |
To smack |
чавкать |
To knock |
стучать |
Bubble |
пузырь |
Otherwise |
иначе, по-другому |
Ringer |
звонок |
To announce |
объявлять |
Establishment |
учреждение |
To refrain |
воздерживаться |
Lobby |
вестибюль |
To lean |
опираться, облокачиваться |
Convenience |
возможность |
To apply |
относиться |
To engage |
вступать (в разговор) |
Exempt |
освобожденный |
Powder keg |
пороховая бочка |
To groom |
приводить в порядок |
To explode |
взрываться |
To scratch |
чесать(ся) |
Sign |
знак |
Breeding |
воспитание |
9.Практическая работа с текстом (22 минуты).
Ok, now you are ready to start reading.
Good manners don’t cost a thing.
In today’s fast-paced world it is easy to forget some of the common courtesies that should be basic and non-negotiable. Unfortunately, many people appear to have forgotten the manners that were taught to them by their parents and grandparents and sadly, others do not appear to have ever been taught any manners at all.
Basic politeness. Showing politeness is not difficult. It is simple to say “please”, “thank you”, “you are welcome” and “excuse me”. These phrases show that a person is considerate of others. Even if someone is rude and your favourite person, it is better to be polite to them rather than sinking to their level. Do respect your coworker’s space. Offices, even if they are cubicles or open desks, should be respected as belonging to the “owner”.
Hold that door. This is a rule that goes not just apply to men anymore. Yes, men should still hold the door for ladies and allow them to enter or exit first, but ladies are not exempt from holding the door for their elders or someone who might have their hands full.
Be on time. There is nothing worse than to be kept waiting, and if you are the party who is late, it is just rude. If you tend to always run late, set your clocks ahead 10 or 15 minutes so that you will arrive on time.
Do not groom yourself on public. If you have something that needs scratching, combing or any other form of grooming, please do not do it in mixed company. Take your personal needs to the restroom or wait until you get home. Ladies, it is okay to quickly apply a little lipstick without using a mirror. It is not, however, okay to pull out a compact and a suitcase full of cosmetics and start redoing your face.
Keep gum-chewing to a minimum. If you must chew gum for a legitimate reason such as having a bad breath or dry mouth, try to do it in your car. If it is absolutely necessary to chew a gum in a public place, please do not smack it or blow bubbles with it.
Turn the ringer off. When entering any public establishment, the first thing you should do is set your cell phone to vibrate. Remember you do not have to answer every call, that is voice mail is for. If you know that it is a call of importance, excuse yourself and move to the lobby or another room to take the call. Keep the call time short and let your caller know that you will return their call at your earliest convenience.
Keep the conversation polite. When engaging in conversation, whether it is at work or in a more social setting, never discuss money, religion or politics. These subjects are a powder keg waiting to explode.
Simply put, good manners are a sign that you have consideration for others and good breeding.
10.Проверка понимания (5 минут).
And now let’s answer the questions, which I asked you at the beginning of the lesson.
Домашнее задание, подведение итогов (2 минуты).
Thank you very much. Listen to your marks. Write down your homework.
Study new grammar material. Make ex. 2 on p. 44.
12. Рефлексия (4 минуты).
Thank you for your work today. I am really satisfied with your work. And are satisfied with your work? Fish the following phrases.
Now I know how to speak about/understand the information/explain the problem…
Now I can say my opinion on/give arguments/find necessary information/express my attitude to…
During today’s lesson I have got acquainted/found out/remembered/learnt…
Thank you very much. So, our today's lesson is over. Good-bye.
Список литературы:
-
Безкоровайная Г. Т., Койранская Е. А., Соколова Н. И., Лаврик Г. В. Planet of English: электронный учебно-методический комплекс английского языка для учреждений СПО. – М., 2015.
Лаврик Г.В. Planet of English. Social and Financial Services Book. Английский язык. Практикум для профессий и специальностей социально-экономического профиля СПО: учебное пособие. – М., 2014.
Приложение 1.