Українська література 6 кл.Е. Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця.Її казки – притчі.Добро і любов до світу. «Говорюща риба»
Українська література 6 кл.Е. Андієвська .Сучасна українська письменниця і художниця.Її казки – притчі.Добро і любов до світу. «Говорюща риба».
Мета: навчити учнів розуміти прихований зміст твору; виробляти уміння й навички визначати головну думку казки, робити власні висновки з приводу прочитаного; виразно читати та переказувати прозовий твір.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання.
Актуалізація опорних знань учнів
Проблемне питання.
— Як ви думаєте, у якому випадку добре бути яянином?
Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми й мети уроку
Вступне слово вчителя.
Говорюща риба — диво. Абсолютно фантастична історія — трохи весела, трохи іронічна, трохи сумна. Але скільки в ній прихованої мудрості! І про те, що кожному з нас потрібен друг, той, хто вміє вислухати. І про те, що інколи близькі люди бувають такими далекими по духу між собою, як із рибами. Зануримося в цю казкову оповідь і послухаємо, про що говорять риби.
Коротко про письменницю.
Емма Андієвська
Емма Андієвська народилася у 1931 році у місті Сталіно. Батько письменниці був хіміком-винахідником, мати була агрономом за освітою і пізніше працювала вчителькою біології. Через дуже часті важкі хвороби, більшість шкільних предметів Емма Андієвська здавала екстерном. З дитинства Андієвська мала феноменальну пам'ять
Хворобливість дитини змусила родину у 1937 році переїхати спочатку до Вишгорода, а згодом — у 1939 році — до Києва. В 9—10 річному віці майбутня письменниця перечитала найвідоміші твори світової літератури Початок війни застав родину Андієвської у Києві. Тоді ж загинув батько письменниці — його було безпідставно розстріляно радянською владою.
У 1943 році діти з матір'ю виїхали на Захід. Родина жила в англійській окупаційній зоні Берліна. Живучи у Німеччині, дівчина відмовилась вчитися у жіночій гімназії, і її, попри правила, прийняли до чоловічої.
Окрім того, вкотре загострилися проблеми майбутньої мисткині із здоров'ям: три роки Емма Андієвська пролежала в гіпсовому ліжку хвора на туберкульоз хребта і після цього вісім років ходила в корсеті. Наприкінці 1949 року, під час блокади Берліна, родина переїхала спочатку до табору переміщених осіб у Міттенвальді, а потім до Мюнхена. Маючи природне оперне контральто і рятуючись від сухот легенів, Емма Андієвська, знаходячись у Берліні, а згодом у Міттенвальдському таборі, брала уроки оперного співу.
У 1955–1957 рр. Андієвська працювала фрілансером на радіо «Свобода» у Мюнхені.
У 1957 році мисткиня закінчила Український вільний університет за спеціальностями філософія та філологія, захистивши у ВолодимирДержавина магістерську роботу на тему «Причинки до засадничих питань з новітньої української метрики».
Володимир Державин
Того ж року письменниця з усією родиною переїхала до Нью-Йорка, де працювала у Norcross Greeting Card Company, перевіряючи дизайн вітальних листівок.
У Нью-Йорку Емма Андієвська також працювала бібліотекаркою у медичній бібліотеці разом з Мирославом Лабунькою — майбутнім ректором Українського вільного університету.
У 1959 році Андієвська вийшла заміж за літературного критика, есеїста та письменника Івана Кошелівця, з яким прожила все життя аж до смерті чоловіка. Після одруження подружжя повернулося до Німеччини у Мюнхен. Андієвська щорічно на місяць їздила у США, щоб у 1962 році отримати американське громадянство.
Іван Кошелівець
Пропрацювавши фрілансером на радіо «Свобода» з 1959 по 1963 рр., Емма Андієвська лишалася штатним працівником радіо до 1995 року. За цей час вона працювала диктором, сценаристом, режисером і редактором українського відділення радіо «Свобода».
Працюючи на радіо, Андієвська не мала багато часу на власну творчість. Нині письменниця живе у Мюнхені, де інтенсивно працює над своїми творами, іноді по вісімнадцять годин на добу.
У 1992 р. авторка вперше після довгого часу побувала в Україні. Після 2000 р. Андієвська декілька разів відвідала свою малу батьківщину — Донеччину. Там вона мала виставку картин у Донецькому художньому музеї, презентацію та зустріч із земляками у конференційній залі художнього музею, відвідувалаУкраїнський культурологічний центр м. Донецька.
Перша поетична збірка «Поезії» (1951 рік) викликала захоплення літературної критики.Відтоді авторка публікувала всі свої твори під іменем Емма Андієвська. Поетична збірка «Вілли над морем» у 2001 році номінувалася на Національну премію України ім. Т. Г. Шевченка.
Робота з підручником.
Теорія літератури.
Притча — повчальна алегорична оповідь, у якій хронологічно послідовне зображення подій і пригод у художньому творі підпорядковане моралізаційній частині твору.
3. Виразне читання притчі Е. Андієвської «Говорюща риба».
4. Словникова робота.
(Проводиться за питаннями учнів.)
5. Евристична бесіда.
— Чи розмовляють риби?
— Якщо не розмовляють, то чому?
— У якій сім’ї народилася говорюща риба? (У сім’ї поважних риб.)
— Як батьки ставилися до своєї дитини? Чи розуміли її у власній родині? (У сім’ї вона була чужою, батьки були засмучені тим, що їхня дитина не така як інші, соромилися її.)
— Чи сприймали її інші риби?
— Хто судив рибу за її вміння говорити? Як ви вважаєте, чи справедливо судили? (Риби консервативні, не бажали нічого нового.)
— У якому світі жив рибалка, якою він був людиною? (Жив у родині, але був самотнім, із дружиною не було взаєморозуміння.)
— Чи був світ людей для рибалки рідним? (Ні, бо чоловік мав зовсім інший світогляд.)
— Чи був лад у сім’ї рибалки? Якщо ні, то чому? Свою відповідь аргументуйте, спираючись на текст.
— Яка жінка була в рибалки? Як вона ставилася до чоловіка? Свою відповідь аргументуйте.
— Чому рибалка сам не зустрів рибу?
— Чому жінка не почула балакучої риби?
— Через кого чи що з рибою сталася трагедія?
— Як рибалка зреагував на втрату друга?
— Які висновки зробили з цієї історії шакал і консервна бляшанка?
Проблемне питання.
— Які важливі й актуальні проблеми порушуються у творі? (Проблеми індивідуальності, дружби, взаєморозуміння, буденності.)
Бесіда за прочитанним.
-Схарактеризуйте поведінку риб у природі.
(Не розмовляє, інколи збирається в косяки, але між ними немає дружби, підтримки, керуються виключно інстинктами.)
-Поясніть, якою риба змальована в притчі.
(Незвичайна, прагне спілкування, думає, як людина.)
-Порівняйте світ риб і світ людей, визначте спільні й відмінні риси.
Людське середовище |
Середовище риб |
Спільне |
|
Не сприймають інших за поглядами й діями, несправедливо засуджують |
|
Відмінне |
|
Все-таки потребують спілкування, дружби, порозуміння |
Категорично не терплять інакших, не таких, як усі, тих, хто загрожує їхньому спокоєві |
-Складіть ланцюжок, який унаочнює, як середовище «ламає» особистість.
(Індивідуальна, не така, як усі → народилася балакучою → мала добре серце → ніяк не могла збагнути, чому сумують батьки → попливла шукати інший табун → говорющу рибу видaлили з води → життя на березі → пошуки співбесідника → зустріч із самотнім рибалкою → дружба й порозуміння → відвідини риби оселі рибалки → зaшквaрчaлa нa пательні → смaжені риби всі однакові → стaлa тaкою, як рештa.)
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Мозковий штурм.
— Чому рибалка й риба не стали рідними у своєму оточенні?
2. Гра «Знайди помилку».
V. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору «Книга в моєму житті».
VI. Підбиття підсумків уроку