Урок английского языка в 5 классе «Достопримечательности Лондона»
Урок английского языка в 5 классе
(УМК М. З. Биболетова, О. А. Денисенко, Н. Н. Трубанева «EnjoyEnglish»).
Тема: «Достопримечательности Лондона»
Цель: обобщить и расширить представление учащихся о достопримечательностях Лондона.
Задачи:
1. Развивать навыки устной речи на основе информации о Лондоне.
2. Активизировать лексические навыки по данной тематике.
3. Развивать языковую догадку на основе незнакомых слов.
4. Формировать познавательный интерес к стране изучаемого языка.
Оснащение: мультимедиа, фотографии «Виды Лондона», презентации по теме «Достопримечательности Лондона», смайлики по 3 разного цвета по количеству учащихся
Ход урока.
I. Организационный момент: приветствие, речевая разминка, рефлексия на начало урока, диалогическая речь.
1. Приветствие учителя.
Good morning, girls and boys! I am glad to see you.
How are you? I’m fine too. Please, tell me what the date is it today? And what is the weather like today? Are you ready for the lesson? Very nice. Please, be very attentive.
2. Постановка проблемы.
There are different pictures on the blackboard. Look and say how would you formulate the theme of the lesson?
(Учащиеся смотрят на фото и предлагают разные варианты названия темы урока)
So, what are we going to talk about?
We are going to talk about the sightseeings of London.
-Last lesson we speak about London and its places of interest. Look at the screen.
- What will we speak about today? (Today we’ll speak about the sights of London)
-Do you want to learn more about London? (Yes, we do.)
- What do we need for that? We need:
- to remember the words. Let’s remember the words which will help you to speak and learn about London’s places of interest. Listen to the speaker and repeat after him. (ex 25 p.94)
- to speak about London’s places of interest (presentation What place of interest can you see in the picture?)
- to learn new information about London’s places of interest
-Let’ remember the words. Listen and repaired after speaker.
-Let’ remember places of interest.
II.Основная часть
1.Фонетическая разминка
Please, look at the board, listen to me and repeat after me.
Trafalgar Square
Buckingham Palace
The Houses of Parliament
Big Ben
The Tower of London
Westminster Abbey
Tower Bridge
British Museum
National Gallery
London Eye
The river Thames
Piccadilly Circus
Hyde Park
The Queen
2. Лексическая разминка
Please, answer the questions.
-What do you know about London?
- Is London a city or a town?
-Where is London situated?
-Is it one of the biggest cities in the world?
-Is it beautiful?
-What can you say about population of London?
-Did you visit London?
-Would you like to go to London?
-What sightseeings of London do you know?
3. Проверка домашнего задания.
Let’s check your homework.
What did you do at home?
Ответы учащихся: We prepared presentation about the sightseeings of London.
You are welcome.
Ok, good.
Now, pupils, I would like to show you presentation about interesting and beautiful places of London.
Обсуждение презентаций учащихся.
-Do you like this presentation?
And tell me what place would you like to visit?
You can use the following word combinations.
I want to visit … because it is …
I want to see … because it is …
I would like to see … because it is …
4.Физкультминутка
-Are you tired? Let’s have a rest. Please, stand up.
Up and down, up and down,
Which is the way to London town?
Where? Where?
Up in the air,
Close your eyes
And you are there!
5. Работа с дефинициями.
Now, pupils, finish the sentences
1) Big Ben is
-palace
-a bell
-a square
2) The queen lives in
- The Tower of London
-Buckingham palace
-Windsor palace
3) The Bloody Tower is in
-The Tower of London
-The Houses of Parliament
-Westminster Abbey
4) The country’s leaders speak in
-The Houses of Parliament
-Big Ben
- Buckingham palace
-Ok, your answers were very active.
Ш. Заключение.
Рефлексия, итоги урока, написание синквейна, самоконтроль уровня знаний на конец урока.
London is one of the most beautiful and famous cities in Europe. It is very interesting and old city. It has so many places to visit. Now let's write sinkveyn about London. What is sinkveyn?
Правила написания синквейна
1. Первая строка - одним словом обозначается тема (имя существительное).
2. Вторая строка - описание темы двумя словами (имена прилагательные).
3. Третья строка - описание действия в рамках этой темы тремя словами (глаголы, причастия).
4. Четвертая строка - фраза из четырех слов, выражающая отношение к теме (разные части речи).
5. Пятая строка - это синоним из одного слова, который повторяет суть темы.
(Учащиеся составляют синквейны).
Take your diaries and write down your home task.
Your home task is: 1) ex.35 p.97;
2) написать синквейн о Лондоне.
На ваших столах лежат смайлики 3-х цветов: поднимите тот из них, который
соответствует вашему настроению.
You all were very active today and your marks are excellent.
The lesson is over. Good bye!