Урок-инсценировка по иностранному языку «Домашнее чтение. "Cinderella"»
План-конспект «Урок-инсценировка по английскому языку» в рамках
Всероссийского конкурса для учителей иностранного языка на лучшую методическую разработку
Выполнила: Борисова Вера Васильевна
учитель английского языка
МБОУ Глубокинской СОШ №32
Каменского р-на Ростовской области
2016 г.
Тема урока: Домашнее чтение. «Cinderella»
Цель урока: совершенствование навыков чтения и перевода иностранной речи, восприятия ее на слух; развитие творческих способностей обучающих, в игровой форме повторить материал, затрагивая разные уровни языка, совершенствование устной речи школьников.
Задачи:
Образовательная: познакомить детей с содержанием сказки, выявить умения отвечать на вопросы и самим их задавать; познакомить детей с новой лексикой и случаями ее употребления; активизировать на этой основе практически весь программный лексико – грамматический материал начального и последующего этапов обучения по темам «Еда», «Одежда» и др.; овладение учащимися речевыми конструкциями, потом автоматическое оперирование ими при выполнении коммуникативных заданий
Воспитательная: воспитывать у детей любовь и интерес к иностранному языку, традициям и культуре Англии, литературе на английском языке, воспитывать познавательную активность; воспитывать эстетические качества обучающих, развивать умение слушать друг друга.
Развивающая: развивать у детей навыки чтения, говорения и восприятия речи на слух, а также навыки монологической и диалогической речи; развитие коммуникативной грамотности; развития навыков речевого поведения в разных ситуациях.
Оборудование: презентация текста (Power Point),карточки с заданиями, костюмы для инсценировки, часы, различные костюмы для персонажей сказки, веера, цветы, лейка, швабра, веник, топор, дрова.
Рекомендации:
В основу данного приёма обучения положены такие принципы:
а) Никакой подготовительной работы (написание сценария, подготовка костюма, декораций, заучивание ролей) не проводится;
б) инсценировка осуществляется непосредственно на уроке;
в) материалом для инсценировки является только известные всем учащимся произведения (сказки, рассказы или их фрагменты).
Естественно, что постановка не является самоцелью, а лишь служит интересам усвоения программного материала, помогая создать ситуацию, в которой желание речевой деятельности у школьников значительно опережает их языковые возможности, создавая тем самым исключительно благоприятные условия для усвоения новых знаний, развития навыков употребления новых речевых единиц в речи.
Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку для учащихся 4-го класса (разработан на основе материала “Книги для чтения по английскому языку” к учебнику для 3-го класса школ с углубленным изучением английского языка авторов И.Н.Верещагиной, Т.А.Притыкиной).
Для праздника я взяла за основу сказку “Золушка” и программный учебный материал. Как музыкальное оформление была использована музыка из мультфильма “Золушка”. Буду очень рада, если данный сценарий пригодится коллегам из других школ.
Ход урока:
Организационный момент.
Good morning, boys and girls. I’m very glad to see you. Let’s greet each other. (поворачиваются друг к другу со словами приветствия)
Сообщение темы урока. Look at the board. It’s a puzzle. Can you make up the pieces of the pictures together? (картинка с Золушкой разбита на 6 частей в программе Jigsaw Platinum Puzzle 2)
So today we’re going to read, act and discuss a story which is called …Cinderella.
Лексическая разминка
But we must remember some words which can help us to act out the story.
What is the odd word? Why?
Toast hungry morning
Jam thirsty coming
Cheese breakfast (noun) doing
Work (verb) terrible helping
Tea beautiful want
Инсценировка сказки (Дети читают слова по презентации и изображают действиями)
Cinderella (в спектакле возможно участие учителя в роли сказочника или ведущего, чтобы подключиться к работе в том случае, если возникла нестандартная ситуация или, например, ребята значительно отклонились от сюжета произведения. Учитель также регулирует соотношение сильных и слабых учеников.)
ГЛАВНЫЕ герои: Cinderella, Stepmother, Cinderella’s Father (Lord Basil), Pam, Liz, Prince, King, Queen, Fairy, Postman, Herald, Author
Scene 1
(Music sounds. Минусовка из мультфильма «Золушка»)
Author. This is the story of Cinderella. She is a beautiful girl. She hasn’t got a mother, a father – Lord Basil, a stepmother – Lady Sybil and two stepsisters – Pat and Liz.
Cinderella. Good morning, Daddy, dear!
Father. Good morning, my child. How are you today?
Cinderella. Fine, Daddy. And you?
Father. Oh, I’m OK, but, my child…
Cinderella. Yes, Daddy?
(Enter Lady Sybil.)
Stepmother. Cinderella, what are you doing? You’re not working!
Father. But…
Stepmother. Work, girl, work. Make the breakfast. I’m hungry. I want my toast, jam, cheese and a cup of tea.
Cinderella. Yes, stepmother.
Stepmother. And you Basil, what are you doing? Helping the girl?
Father. Oh, no…
Stepmother. My daughters are coming down and they want their breakfast, too.
(Enter Pat.)
Cinderella. Good morning, sister.
Pat. Good morning, Mummy, dear.
Stepmother. And how are you today, Pat, dear?
Pat. Terrible, terrible.
Stepmother. Oh, dear.
(Enter Liz.)
Cinderella. Good morning, sister.
Stepmother. Ah, good morning, my child.
Liz. Morning.
Stepmother. And how are you today?
Liz. Terrible.
Stepmother. Oh, dear, you too?
Liz. Oh, my head…, my teeth…, oooh…
Pat. Hmmm! Cinderella! Where is my breakfast? I’m hungry and thirsty. I want two eggs, cookies, two cups of tea, milk, sugar and six pieces of toast.
Liz. I want a cup of coffee… Oh, my head…
Pat. …with cheese…
Liz. Coffee. Black. No sugar. I want my breakfast now, Cinderella. Oh, my teeth…oooh…
Pat. …and an apple.
Cinderella. Yes, sister. Coming.
Грамматическая разминка
Make up the sentences:
Do you want … - to go to the ball?
-to wash a dress, stockings and socks?
-to put on shoes?
-to do difficult task?
-to get an invitation?
Продолжение Инсценировки сказки (Дети читают слова по презентации и изображают действиями)
Scene 2
(Cinderella is sweeping the floor. Her stepmother is sitting in the armchair watching her critically.)
Pam. There will be a ball…
Liz. In the King’s Palace!
Stepmother. Well, I know all, but where is… Where is my dress? (to Cinderella.)
Pam. And mine? I want a beautiful red dress, a blue hat and red shoes.
Liz. And mine? I want a beautiful yellow dress, a white hat and yellow shoes.
Cinderella.
Oh, it’s not a difficult task.
Your dress is there.
Your dresses are here…
(She gives them the dresses.)
Pam (in great surprise). Do you also want to go to the ball?
Cinderella. Oh, I can’t dream of the ball at all!
Stepmother. Of course, you have much work to do. You must think about it, too.
Cinderella (in despair). Oh, yes, I’ll do everything, don’t worry. And then… can I go to the ball?
Stepmother. You can’t go to the ball.
Pat and Liz. You can’t go to the ball.
(Enter Postman.)
Postman. Oh, yes, she can. Look here. The invitation card says: “To Lord Basil and Lady Sybil and their three daughters”. So she can go to the ball.
Stepmother. Oh no, she can’t.
Postman. Oh yes, she can.
Pat and Liz. Oh no, she can’t.
Stepmother. Oh yes, she can.
Pat and Liz. What?
Stepmother. Yes, she can go to the ball. Of course, she can. Thank you. Goodbye, postman.
Cinderella, you can go to the ball. But first there’s some work for you to do.
Liz. Wash my dresses.
Pat. And my dresses!
Liz. My stockings!
Pat. And my socks!
Cinderella. Oh no! I can’t do all that today! How can I go to the ball now?!
(They leave the stage with their dresses.)
Лексическая разминка
Make up a chain. (Учитель раздает карточки – 10 шт.- 10 человек)
плакать\kind, добрый\красивая, pretty\magic, волшебный\really, правда?\ remember, помнить\because, потому что\time, время\dirty, грязный\back, назад\cry.
Продолжение Инсценировка сказки (Дети читают слова по презентации и изображают действиями)
Scene 3.
(Cinderella is crying. Music sounds. The Fairy appears.)
Fairy. Why are you crying, dear child? Why? Please, don’t cry!
Cinderella. I can’t go to the ball because my dress is dirty and old. Who can help me?
Fairy. I know you are kind and pretty, my dear. I want to help you.
Cinderella. But who are you?
Fairy. I’m your Fairy Godmother, Cinderella. Please, look here. (She waves her magic wand.)
One, two, three… (Cinderella has a new dress. The Fairy has beautiful shoes in her hands and gives them to Cinderella.)
Cinderella. Oh, what do I see?
A dress and shoes for me…
Thank you, you are so kind!
I’m happy now. It’s really fine!
Fairy. But at 12 o’clock you must be at home, dear. Come home before that time. Do you understand?
Cinderella. Oh yes, yes. Thank you, thank you. Thank you very much, Fairy!
Fairy. Bye, Cinderella. Have a good time. And remember – you must back home before 12 o’clock.
Музыкальная разминка (физминутка)
Scene 4. (Танцуют под музыку, повторяя бальные движения)
(At the King’s ball. The Queen and the King are opening the ball. The guests dance.)
Инсценировка сказки (Дети читают слова по презентации и изображают действиями)
Scene 4.
Queen. The ball is on, please dance and play!
King. We want to make a happy holiday!
(Music and dancing. Suddenly Cinderella appears and the music stops.)
Queen (to the King). Who is that girl?
King. She is so nice and smart…
Prince. May I dance with you? Let’s start… You are a dream of my heart.
(Music again, they dance. Suddenly the music stops again. The clock strikes 12 times.)
Cinderella. It’s 12 o’clock and I must run. Good bye, dear Prince. I really had a great fun!
(She runs away having lost one of her shoes.)
Prince. Where have you run, the dream of my heart? I want to dance with you all night!
(He picks up the lost shoe and looks at it.)
Лексическая работа
Make up the phrases:
Beautiful a) lady
Glass b) daughter
Wonderful c) shoe
Happy d) feet
Small e) ball
Инсценировка сказки (Дети читают слова по презентации и изображают действиями)
Scene 5.
(The stepsisters and stepmother are talking. Cinderella is sitting aside, knitting something.)
Pat. A beautiful lady was at the ball. We really don’t know her.
Liz. The Prince wants to marry her.
Stepmother. But where is this herald going?
(The herald and Prince enter the room with Cinderella’s father.)
Prince. Please, try on this glass shoe.
Herald (looking through the long list). We know you were at the ball.
Pat (trying the shoe on). It’s too small.
Liz. It’s small for me, too.
Father. But look at my daughter. She has small feet.
Prince. Come here, and, please, take it. (Gives her the shoe)
Stepmother. But she didn’t go to the ball. She is Cinderella and that is all!
Cinderella. I want to try it on, Mum. Besides, I’ve got another one.
Pat. You were that wonderful lady, I see. Oh, Cinderella, excuse me.
Liz. And me.
Stepmother. And me.
Father.
Best wishes to you, my dear.
I know, you weren’t happy here.
Excuse me, too.
But what could I do?9
Cinderella. I’m so happy today. Don’t cry.
I forgive all of you. Good-bye!
Prince. Be quick, let’s dance, my dear.
(They all dance.)
Рефлексия You were so creative today. Thanks a lot. Now say your opinion (мнение) about your results.
Now I can say about… (лексика урока)
I can do… (act out, sing in English …)
Домашнее задание На «5» - Написать краткое изложение сказки, на «4» - английские слова и их рисунки (из сказки), «3» - найти и принести сказку на английском.
Подведение итогов. Учитель благодарит актёров, просит жюри назвать лучшего ученика (того, кто употребил больше лексики, допустив при этом меньше ошибок) и в случае необходимости анализирует речь актеров (с точки зрения грамматики, лексики.)
Романюта Нина Николаевна
Cагитова Гульсум Талгатовна
Борисова Вера Васильевна