Конспект урока в 6-м классе по теме "Здоровый образ жизни . Сбалансированное питание."
Класс 6 | Вершигора М.А. | ||
Тема урока: | Здоровый образ жизни . Сбалансированное питание. | ||
Тип урока: | урок активизации знаний по теме «Здоровый образ жизни». | ||
Цель урока | активизировать употребление лексического материала по теме в речи учащихся; развивать языковую загадку и умение критически мыслить; воспитывать потребность в здоровом образе жизни, правильном питании, | ||
Задачи урока | |||
Образовательная | Развивающая | Воспитательная | |
-совершенствовать навыки чтения, аудирования и устной речи учащихся; -воспитание культуры питания как составляющей здорового образа жизни; | развивать языковые, познавательные способности учащихся, развивать готовность к коммуникации на основе предложенного материала; развивать зрительную память, речь, мышление, восприятие; совершенствовать навыки чтения и произношения изученных слов; | содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка; воспитывать чувство бережного отношения к своему здоровью. | |
Планируемые результаты | |||
Личностные УУД | Метапредметные | Предметные | |
Воспитание ответственного отношения к учению; развитие готовности и способности к саморазвитию и самообразованию; осознание возможностей самореализации средствами английского языка. | Коммуникативные: Развивать коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с окружающими. Регулятивные: Вносить необходимые коррективы в действие после его завершения, оценки и учета характера допущенных ошибок. Познавательные: Овладевать различными формами познавательной и личностной рефлексии | Знать лексические единицы по теме «Еда, напитки»; Уметь применять изученную лексику на практике. | |
Формы работы | Методы и приемы | Ресурсы | |
Фонетическая и речевая разминка; Фронтальный опрос; групповая работы; Индивидуальная работа | целеполагание, наглядный, словесный, частично-поисковый, репродуктивный, | УМК «Английский в фокусе». 6 класс: учебник для общеобразовательных организаций [Н.И. Быкова, Дж. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс]– М.: Просвещение, 2024; раздаточный материал, проектор, компьютер , иллюстративный материал |
Ход урока
I. Мотивационно-вступительная часть.
1. Приветствие учеников.( Greeting )
I am glad to see you in a cheerful mood. And to keep your spirit up even more let" s say our slogan
I’m smart!
I’m confident!
I’m strong and healthy!
I believe in myself!
I love learning English!
2. Введение в иноязычную атмосферу Read the poem
«Do you like apples? Yes, I do. They are fine.
Do you like plums? Yes, I do. They are fine.
Do you like bananas? Yes, I do. They are fine.
Do you like fruit? Yes, I do. They are fine.»
As you have guessed from the poem the theme of our lesson is “Healthy food. Eating habits.
3. Постановка цели и задач урока.( Aim )
At the lesson we are going to revise the words learned at the previous lessons; improve reading, listening and speaking skills. We’ll give advice what food should we eat to be healthy.
II. Операционно-познавательная часть
1 ( актуализация опорных знаний )
1)Let’s play a puzzle-game “What am I?” Listen attentively and guess these puzzles. Your task is to write the words in your exercise-books. ( КАРТОЧКИ РАЗВЕШИВАЮТСЯ НА ДОСКЕ)
А)I am very small. I am red. I grow in the orchard. I am ripe in summer. Children like varenyky with me. What am I? (Cherry)
В)We are very tasty, when we are green. We grow in the kitchen garden. We are tasty, when we are salty too. People like to eat us with tomatoes in salads. (Cucumbers)
С). I am tasty, if you boil or fry me. And a little salt and butter, please. You like me with meat, fish, salad. You eat me every day. What am I? (Potato)
2 Работа в парах.
Ученики получают карточки и работают у парах: делят названия продуктов по тематическим группам.
Arrange the following words into groups.
banana, carrot, rice, garlic, apple pie, chocolate, lettuce, cornflake, porridge, ice cream, Cola, bacon, lemonade, peach, yoghurt, cake, onion, milk, cucumber, fruit salad, peas, tea, grapes, pizza, beefsteak, cherry, sandwich, coffee, burger, mineral water, cheese, juice, lemon, chicken, sausage, steak, apple
Milk products _______
Meat products ________
Desserts ________
Drinks _________
Vegetables _________
Fruit ________
Cereals __________
Fast food ________
Healthy food _______
2 .Развитие навыков диалогической речи.
Work in pairs . Makе questions.
Ask and answer the questions how often you eat and drink the products from these lists. But before making questions you should be well prepared for it. That’s why let’s review words to be ready. Look at the blackboard
Always, usually, often, sometimes, never, every day, once a week, twice a day, three times a week.
-How often do you drink milk?
I usually drink milk every day.
-How often do you eat fruit?
I always eat fruit.
3. Развитие навыков монологической речи. Speaking .
| Always | Usually | Often | Sometimes | Never |
Pizza | | V | | | |
Cereal | | | | V | |
Eggs | | | | | V |
Meat | | | | V | |
Fish | | | V | | |
Fruit | | | V | | |
Tea | V | | | | |
Chocolate | | | | | V |
Milk | | V | | | |
Ex.-She usually has pizza for breakfast
- She never has eggs for breakfast
4.Развитие навыков аудирования . Listen to the text
https://langformula.ru/healthy-food-audio/
Вставьте пропущенные слова. food , bodies, can , to stay, important, unhealthy ,sugary.
Healthy is important for keeping our
strong and healthy. Eating fruits and vegetables
help us get the vitamins and minerals we need
healthy. It's also
to limit the amount of
foods we eat, like
, snacks and fast food.
5.Физкультминутка
https://www.youtube.com/watch?v=UsbWqoqhuKk l
6 .Развитие навыков чтения
1) Pre-Reading Activity
Answer the questions
1How often do you drink milk?
2What’s your favorite food?
3What food do you hate?
4What’s your favorite ice-cream flavor?
5What’s the strangest thing you’ve ever eaten?
6What’s your favorite drink?
2) Reading
Alison is an English schoolgirl. She goes to school. English people always have breakfast in the morning. English breakfast is a very big meal – sausages, bacon, eggs, tomatoes and mushrooms. But Alison never has breakfast in the morning. She sometimes eats chocolates, sweets and bread-rolls after the second lesson. She always feels very tired and ill at the lesson.
3 ) Post-Reading Activity
Answer the questions.
a) Are the sentences True or false:
1.Alison is an English schoolgirl. (T)
2.She studies at the university (F)
3.English people have a small breakfast (F)
4.English people never have breakfast at home (F)
5.Alison always has breakfast (F)
6.She eats much sweets (T).
b). Give advices to Alison what should she do to be not very tired and ill.
- She should have breakfast every morning.
- She should drink hot tea in the morning.
- She shouldn’t eat chocolates at school.
- She should eat fruit after the second lesson.
7 Повторение лексического материала по теме: https://learningapps.org/22925858
Распределить еду на 2 столбика: полезная и не полезная.
8 .Развитие навыков монологических высказываний
Give your classmates advice on what food to eat to be healthy.
You should eat well;
shouldn’t drink a lot of water;
eat lots of fruit;
eat hamburgers and pizzas because they are bad for our health
drink milk because it gives us energy and it’s good for our teeth;
eat too many biscuits.
III. Рефлексивно-оценочная часть
1.Инструктаж по выполнению домашнего задания
Обсуждается, что нужно выучить/повторить дома. Записывается домашнее задание
2 Рефлексия.
Our lesson is coming to the end. Did you enjoy it? You were very active and hard working.
W hat was the most interesting task for you? And now, imagine that you are real poets. Complete the poem
I am Sam. I like…. …… (gam)
I am Bruce. I like………. (juice)
I am Sophie. I like…….. (coffee)
She iS Betty. She likes….. (spaghetti)
He is Lee. He likes… …… (tea)
Раздаточный материал 1
1
2
3
Раздаточный материал 2
banana, carrot, rice, garlic, apple pie, chocolate, lettuce, cornflake, porridge, ice cream, Cola, bacon, lemonade, peach, yoghurt, cake, onion, milk, cucumber, fruit salad, peas, tea, grapes, pizza, beefsteak, cherry, sandwich, coffee, burger, mineral water, cheese, juice, lemon, chicken, sausage, steak, apple
Milk products _______
Meat products ________
Desserts ________
Drinks _________
Vegetables _________
Fruit ________
Cereals __________
Fast food ________
Healthy food _______
.