Урок української мови в 5 класі «Подвоєння букв для позначення на письмі збігу однакових приголосних звуків»
ТЕМА: Подвоєння букв для позначення на письмі збігу однакових приголосних звуків. Подвоєння букв та позначення подовжених м'яких приголосних та збігу однакових приголосних звуків Основні випадки чергування у-в, і-й…Подвоєні букви в словах іншомовного походження
Мета : формувати навички виділяти подвоєнні букви, встановлювати орфограми щодо подвоєння, дати відомості про основні правила вживання подвоєних букв в іншомовних словах, пояснити закономірності чергування звуків як одну з умов милозвучності української мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із зазначеною орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння; виховувати почуття відповідальності, інтерес до народних традицій, почуття прекрасного.
Хід уроку.
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ
МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
Проблема уроку ( щодо оголошення теми)
Загадка
Ми, звичайно, не хитруєм:
Нас і бачать, нас і чують.
Це зовсім не дивина.
Як же наші імена?
( Звуки і букви)
Про що ми будемо говорити на уроці? А от яку орфограму будемо вивчати, про це ми дізнаємося трохи пізніше.
Оголошення теми та мети.
ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Робота у групах.
Пошукове завдання
Розібрати слово за будовою і встановити причину подвоєння, записати слово фонетично.
А гр. – беззоряні ( префікс + корінь)
Б гр. – цінний ( Корінь + суфікс)
В гр. – юннат ( основа + основа)
Завдання виконується, спираючись на підручник – стор. 132.
№297 с.134
Заповнення опорної схеми на окремих картках за виступами учнів.
Префікс+корінь |
Корінь + суфікс |
Основа + основа |
Віддати Беззубий Оббігти віддаль |
Вугілля Розрісся Зілля сонний |
Спеццех віськкомат |
Робота з підручником с.135 – 136.
№306 с.136
Робота з картками.
Є серед колисанок глибоко ліричні твори. (У, В) них (і й) закликання здорового сну, (і, й) об..реги від хвороб, недобрих (у, в)чинків. Дитина (у, в) звуках материнської пісні чула її любов (і, й) турботу. Колискова ніби огортала маля, створюючи справді неповторний світ дитинства, стаючи початком розуміння цього світу.
. Робота з таблицею.
Подвоєні букви в іншомовних словах
№ |
Букви подвоюються |
Приклади |
|
|
|
№ 313с.140
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Диференційоване завдання.
А гр.- Записати слова звуками
Віддаль
Сонний
Гілля
Б гр. - Записати слова буквами
[Пром’ і н’: а]
[Без:вучно]
[В:чер’і]
В гр. « Спіймай помилку»
[Беззахисний]
[Туманий]
[Ран’ і й]
ПІДСУМОК УРОКУ
префікс + корінь -1
корінь + суфікс - 2
основа + основа - 3
( взаємоперевірка)
6 Домашнє завдання
Виконати впр. № 306 с.136, вивчити параграфи 33, 37,38,39.
Якщо залишиться час.
Пам`ятки
3