Урок английского языка для учащихся 6 класса по теме «In My Town»
Урок английского языка для учащихся 6 класса по теме “In My Town.”(В городе).
Учитель: Гаврина Марина Васильевна.
УМК –Spotlight 6.
Цель:
Обучающий аспект:
- уметь применять ранее изученные лексические единицы по теме «Город» в новой коммуникационной ситуации (коммуникативное УУД);
- уметь читать, слушать и отвечать на вопросы (общеучебные УУД, коммуникативное УУД);
- уметь строить конструктивный диалог (коммуникативное УУД).
Развивающий аспект:
- развивать умение планировать, организовывать и контролировать свою деятельность на уроке, соблюдая временные рамки (регулятивные УУД);
- развивать умение организовывать учебное сотрудничество; умение работать индивидуально, в парах и группе (регулятивные УУД);
- развивать фонематический слух (личностные УУД).
Воспитательный аспект:
-воспитать культуру общения (коммуникативные и личностные УУД);
- воспитывать стремление к саморазвитию (личностные УУД).
Тип урока: урок комплексного применения знаний.
Этапы урока:
1. Подготовка к активной познавательной деятельности.
2. Контроль домашнего задания. Применение знаний и способов действия.
3. Подведение итогов на рефлексивной основе.
4. Объяснение домашнего задания.
Методы обучения: репродуктивный, продуктивный.
Технологии: коммуникативного обучения, ИКТ, дифференцированного обучения .
Формы обучения: фронтальная, индивидуальная, парная, групповая.
Ресурсы: УМК, презентация, интернет ресурсы, карточки с заданиями для диалогической речи и теста, картинки с изображением зданий, листы с заданиями разного уровня, фломастеры.
Ход урока.
I. Подготовка к активной познавательной деятельности.
Задачи: обеспечение мотивации, актуализация опорных знаний и умений, совершенствование навыков восприятия речи на слух.
Метод: репродуктивный, продуктивный.
Компетенция: учебно-познавательная (постановка цели).
Время: 9 мин
Деятельность учителя |
Деятельность ученика |
Учитель приветствует учеников, задает вопросы о том, где они живут. Обращает внимание на разницу слов “town”, “city”. Предлагает посмотреть короткое видео с песенкой, разрешает подпевать. Спрашивает о том, что они узнали есть по соседству у мальчика. Определяется тема урока и цели урока. Учитель предлагает посмотреть картинки на доске и произнести слова и выражения на слайде. Далее просит составить предложения о том, что можно делать в различных местах, изображенных на картинках. Учитель предлагает составить микродиалоги о том, куда лучше пойти в выходные. Дает опорные карточки разного уровня сложности. |
Приветствуют учителя и гостей, отвечают на вопросы.
Смотрят видео, подпевают песню, отвечают на вопросы.
Учащиеся произносят новые слова и фразы. Затем составляют предложения. Учащиеся, испытывающие трудности, пользуются опрой на слайде.
Составляют в парах микродиалоги, используя карточки. |
II. Применение знаний и способов действия.
Задача: применение ранее полученных знаний и умений в новых ситуациях. Метод: репродуктивный, продуктивный.
Компетенции: учебно-познавательная, коммуникативная.
Время 32 мин
Деятельность учителя |
Деятельность ученика |
Учитель показывает слайд модальными глаголами, которые изучались на прошлом уроке (дом.задание было сделать постеры о правилах поведения в общественных местах ). Собирает постеры на проверку, одного или двух учащихся просит рассказать о своих работах. Просит послушать диалог о правилах поведения в зоопарке и выбрать правильные утверждения. (Упр.6 стр.79 в учебнике). Учитель предлагает послушать и прочитать текст. Предварительно обращает внимание на новые слова, их произношение и перевод. Предлагает отдохнуть и спеть песню. Задает вопрос о грамматических явлениях в песне. Раздает карточки с грамматическим материалом по теме «Степени сравнения прилагательных» и просит вспомнить правило. Обращает внимание на доску, где написаны прилагательные, просит найти противоположные по смыслу и назвать 3 степени сравнения. Далее предлагает прочитать текст и в группах сравнить жизнь в Москве и своем родном городе. Совместно проверяют, исправляя ошибки. |
Отвечают на вопросы, сдают постеры, рассказывают о своих работах.
Слушают, выполняют задание, вместе проверяют.
Слушают, читают и отвечают на вопросы.
Поют песню, отвечают на вопросы.
Обсуждают правило, выполняют задание на доске, читают текст и работают в группе. |
III. Подведение итогов на рефлексивной основе.
Задача: анализ учащихся своей деятельности
Метод: продуктивный.
Компетенция: учебно-познавательная .
Время:2 мин
Деятельность учителя |
Деятельность учителя |
Просит, опираясь на слайд, оценить свою работу и высказаться об уроке. |
Оценивают свою работу и высказываются об уроке. |
Объяснение домашнего задание. Выставление оценок.
Время:2 мин
Деятельность учителя |
Деятельность учителя |
Объясняет домашнее задание (Учебник с.78 №2 чтение и индивидуальные задания). Комментируя, выставляет оценки. |
Записывают домашнее задание. |
1.Орг.момент. Речевая зарядка.
Teacher: Hello, students. I’m glad to see you. Today we have guests .Let’s greet them. First of all will you answer my questions and then we decide what we are going to speak about today. Where do you live? Do you live in the town in the town or in the city? What’s the difference between a town and a city? Right, the city is bigger than the town
2.Введение и активизация новой лексики.
T: Now I want you to watch a short video with a song. If you wish you may sing too… Well, do you know what we will speak and do together? Yes, we will speak, read, listen and write about the places in the town. Did you like the song? What places did the boy mention in his song?
T: Good, thank you. Look at the blackboard. Here you can see some pictures. At the screen you can see the words and word combinations. Let’s pronounce them all together. Now let’s play together. I will throw a ball to you and ask you a question. You should answer it ad throw the ball back to me. If you need you may use the words and word combinations which you can see at the screen. For example, in which place you can relax?
3. Работа над диалогической речью в парах.
T: Now let’s imagine it’s Saturday afternoon and your friend and you decide where to go. First of all look at the screen and let’s refresh the phrases of suggestions, accepting and rejecting. Now I’ll give you cards. You are expected to work in pairs and use the cards I’ll give you.
4. Контроль домашнего задания.
T: In order to go to some places we should know the rules. Do you remember last time we spoke about different rules at different places. At home I asked to prepare some posters in groups. Are you ready with this task? What modal verbs did you use? Let’s look at the screen. Now I think we will listen to one group. Next time we will speak about the rules again, I’ll check everything and we will discuss your posters. So let’s listen to….
Аудирование.
T: Now I want you to listen to the dialogue about the rules at the Zoo. I’ll give you some sheets of paper. You should listen and put a ticket in the correct box. Exchange your papers with your partner and let’s check.
Чтение текста.
T: Thank you very much. Now we will read the dialogue in your textbook. But first of all look at the screen. Here you can see some new phrases. Let’s pronounce them. Mind the translation of these phrases. Mind the following adjectives. How can we translate these forms? Do you remember this grammar rule?
Релаксационная пауза.
T: I think you are tired. Let’s have a rest and sing a song. We learned it last year. So you know it. Let’s sing together.
Работа над грамматикой.
T: Will you find the adjectives in this song? Call three degrees of comparison. Now let’s refresh the grammar rule. Will you look at the screen and your papers which I have given you? Что мы здесь видим? Как образуют степени сравнения короткие прилагательные? Как многосложные? Обратите внимание на правила написания и случаи употребления. Will you look at the blackboard? You can see different adjectives. You should match the opposites. Now I’ll give you some papers with the text about Moscow. Let’s read the information given here. Now you will work in groups. You should compare Moscow and Mytishchi. Where would you like to live?
Рефлексия.
T: Thanks a lot. Did you like the lesson today?
How did you work? What have you learned?
8. Домашнее задание. Выставление оценок.
T: At home you should read the text and translate it and do some exercises in the papers I’ll give you. If you want to get a satisfactory mark you should do the first task, if you want to get a good mark you should do two exercises. If you are interested in an excellent mark you should do all the tasks. Thank you. Your marks are…Have a nice day!
Приложение 1.
Make up a dialogue filling the gaps.
Hello,…! How about going to the…?
Brilliant idea! Shall we go to the café then?
Fine! Let’s meet at …o’clock
Ok.
Put the sentences in the right order and make up a dialogue.
That’s sound good. In my neighbourhood there is a nice park.
Oh, it’s very good. Is there a café next to the park?
Hello, John! Why don’t we go to for a walk together?
No, but there is a restaurant there.
Make up a dialogue filling the gaps.
Hello, Nick! Shall we go to the ….
Ok. Let’s go.
Make up a dialogue.
Hello! How about going to the…?
I don’t really like…
Shall we go to the …?
……….
5. Make up a dialogue filling the gaps.
Hello, …! Shall we go to the ….today
No, I’m afraid I can’t. How about going to the … tomorrow?
Приложение 2.
А
Underline the short adjectives in different degrees of comparison with a green pencil. (Подчеркни короткие прилагательные в разных степенях зеленым карандашом). Underline the long adjectives in different degrees of comparison with a blue pencil. (Подчеркни длинные прилагательные в разных степенях синим карандашом). Underline the adjectives that are exceptions to the rules in different degrees of comparison with a red pencil. (Подчеркни прилагательные, которые являются исключением из правил, красным карандашом). Соотнеси предложения, согласно переводу.
Russia is the most beautiful country.
My friend is taller than me.
Summer is the hottest season.
Nick is the best pupil in our class.
This book is more interesting than that one.
Мой друг выше, чем я.
Россия – самая прекрасная страна.
Лето – самое жаркое время года.
Эта книга интереснее, чем та.
Ник – самый лучший ученик в классе.
В
Choose the right degree of comparison. Выбери верную степень сравнения.
Winter is (a cold/the colder) season.
Saturday is the (best/ good/better) day of the week.
Apples are (useful/more useful/ the most useful) than sweets.
Summer is (hot/hotter/the hottest) than spring.
My birthday is (the most wonderful/ more wonderful) day of the year.
C
Fill in the gaps with the adjectives in the right degree of comparison.
My street is the (wide) _________ in our town.
They have got (good) _______marks than me.
Books are (interesting)___________________ for me than football.
Horses are very (strong) _____________animals.
I think my mother is (beautiful) _______________in the world.
Приложение 3.
must |
mustn’t |
|
pay for an entrance ticket |
||
eat in there |
||
take pictures |
||
keep the grounds clean |
||
speak quietly |
||
feed animals |
Приложение 4.
Степени сравнения прилагательных.
Односложные и двусложные на -y, -w, -er
Положительная |
Сравнительная |
Превосходная |
long |
longer |
the longest |
clever |
cleverer |
the cleverest |
Правильно пишем!
Положительная |
Сравнительная |
Превосходная |
large |
larger |
the largest |
happy |
happier |
the happiest |
big |
bigger |
the biggest |
Двусложные и многосложные
Положительная |
Сравнительная |
Превосходная |
modern |
more modern |
the most modern |
interesting |
more interesting |
the most interesting |
Исключения
Положительная |
Сравнительная |
Превосходная |
good |
better |
the best |
bad |
worse |
the worst |
Со сравнительной степенью всегда используется than, a с превосходной – the… of/in.
Jenny is younger than Mary.
Kate is the youngest of all her friends.
London is the biggest city in England.
Приложение 5
Match the opposites.
young big dangerous noisy expensive exciting crowded clean unfriendly high |
polluted old quiet safe small cheap deserted (пустынный) boring friendly low (низкий) |
Underline the short adjectives with a green pencil and give three forms of comparison.
Underline the long adjectives with a blue pencil and give three forms of comparison.
Read the text about Moscow.
Moscow was founded (основана) in 1147. More than 10 million people live there. Moscow is the largest city in Russia. There are many high buildings in Moscow. The highest building in Moscow City is 374 meters. The air isn’t fresh because of transport, factories and plants . There are about 200 theatres, more than 400 museums, a lot of cinemas, art galleries, restaurants, libraries, sports centers and about 30 stadiums. The life in Moscow is very interesting and exciting but very expensive and even dangerous sometimes.
Compare Moscow and Mytishchi. Use the adjectives in Ex.1.
Models:
Mytishci is ..... than Moscow.
Moscow is ….. than Mytishci.
The life in Mytishchi is ….. than in Moscow.
The life in Moscow is …. than in Mytishchi.
The buildings in Mytishi are …. than in Moscow.
The buildings in Moscow are …. than in Mytishchi.
The air in Mocow is ….. than in Mytishchi.
The air in Mytishchi is …. than in Moscow.
Where would you like to live?
Приложение 6 (песня)
In my land, the grass is green.
In my land, it is greener.
In my land, it’s the greenest of all.
In my land, it is peaceful.
In my land, it’s more peaceful.
In my land, it’s the most peaceful of all.
My country, your country,
Travel east or west.
If north is good and south is better, which place is the best?
My country, your country,
Travel east or west.
Learn to live with one another…
One world is the best.
One world is the best