Внеурочное мероприятие «Eco-battle» для обучающихся 7х классов по английскому языку
Мероприятие в рамках недели иностранных языков
«ECO-Battle» 7-8 класс
Цели и задачи:
Образовательная: систематизация страноведческих знаний и развитие иноязычной коммуникативной компетенции.
Развивающая: развитие коммуникативных умений; развитие лингвострановедческой компетенции; развитие интеллектуальных и творческих способностей.
Воспитательная: повышение у обучающихся интереса к изучению английского языка, формирование умения работы в команде, воспитание бережного отношения к природе.
Ход мероприятия:
1. На экране включают видео о Земле https://www.youtube.com/watch?v=EoQpdCaqBPw
Today we have an unusual lesson. You have to do different tasks and answer the questions about the ecology and the environmental problems. You have to do 4 tasks and get the points. Be attentive! We wish you good luck!
2. Выполнение заданий:
Задание №1:Учащимся предлагается разгадать филфорд. Найти 12 слов на тему «Ecology» (12 баллов)
It’s a wonderful world we live in.
This is what happens when a man interferes. The world faces a lot of ecological problems then.
Do the quiz “Ecological problems” and think again what you can change in your life to save the purity of our world.
Задание №2: Учащимся предлагается решить quiz. (10 баллов)
Задание3: Учащимся предлагается разгадать ребус (10 баллов)
Задание 4: Учащимся предлагается сопоставить картинки с названиями экологических проблем. (10 баллов)
Все задания представлены в приложении.
3. Заключение:
Acid rains, global warming, air and water pollution are some of the most serious environmental problems.
It’s no good pretending they don’t exist – they do!
We have everything to make our planet a better, cleaner and safer place.
4. Подведение итогов
Приложение:
Задание№1
E | N | V | I | R | O | N | M | E | N | T |
A | A | L | T | O | X | I | C | T | Y | E |
R | A | E | W | R | Y | C | C | N | H | A |
T | T | N | P | E | G | F | R | T | T | R |
H | M | A | Q | D | E | M | A | G | E | T |
P | O | I | S | O | N | I | O | N | I | H |
C | S | Z | A | C | I | D | R | A | I | N |
D | P | X | S | E | R | D | E | B | H | N |
E | H | A | R | M | F | U | L | V | K | G |
R | E | U | S | E | I | D | B | A | G | N |
W | R | E | D | U | C | E | E | P | M | L |
O | E | R | E | C | Y | C | L | E | P | V |
Задание 2
Question №1: Which day is observed as World Earth Day?
a) August 3 b) September 15 c) April 22
Question №2: What does this sign mean?
a) the thing is made from recycled materials
b) the thing can be recycled
c) traffic sign “Roundabout”
Question №3: What do you call the rain that contains chemical waste and causes damage to plants and animals?
a) Mushroom rain b) Smog rain c) Acid rain
Question №4: Which way saves more energy?
a) turning your computer off b) putting it in sleep mode c)leaving it plugged in
Remember! The things use electricity when they’re plugged into the wall even if you’re not using it right now!
Question №5: What country consumes more energy in the world?
a) China b) Russia c)The USA
Question №6: What is the most polluted city in the world?
a) Shanghai, China b) Cairo, Egypt c) New Delhi, India
Question №7: Choose the right list of waste:
a) Стекло, стакан, пластик, продукты питания, метал, электронные отходы
b) Бумага, стекло, продукты питания, пластик, электронные отходы, метал
c) Бумага, стекло, продукты питания, пластик, метал электронные отходы
Question №8: Which of these sources of energy is a renewable one?
a) wind b) coal c) oil
Question №9: Why are electric cars a good way to help reduce global warming?
a) They can go so fast that the winds they create gives additional energy
b) They go so slow that after a while people just end up walking
c) They don't release greenhouse gases to the atmosphere.
Question №10: How much waste does one man throw away in a year in Russia?
a) 100 kilos
b) 1000 kilos
c) 400 kilos
Задание 3
Задание 4
1 |
| a | Water pollution |
2 |
| b | Polluted clouds |
3 |
| c | Toxic fumes |
4 |
| d | Forest fires |
5 |
| e | Air pollution |
6 |
| f | Animal species dying |
7 |
| g | Cutting down the trees |
8 |
| h | Soil pollution |
9 |
| i | The plastic problem |
10 |
| j | Fish species dying |
Задание 4 (можно распечатать отдельно карточки для их сопоставления)
Water pollution | Polluted clouds |
Toxic fumes | Forest fires |
Air pollution | Animal species dying |
Cutting down the trees | Soil pollution |
The plastic problem | Fish species dying |
Answers:
Task 1
E | N | V | I | R | O | N | M | E | N | T |
A | A | L | T | O | X | I | C | T | Y | E |
R | A | E | W | R | Y | C | C | N | H | A |
T | T | N | P | E | G | F | R | T | T | R |
H | M | A | Q | D | E | M | A | G | E | T |
P | O | I | S | O | N | I | O | N | I | H |
C | S | Z | A | C | I | D | R | A | I | N |
D | P | X | S | E | R | D | E | B | H | N |
E | H | A | R | M | F | U | L | V | K | G |
R | E | U | S | E | I | D | B | A | G | N |
W | R | E | D | U | C | E | E | P | M | L |
O | E | R | E | C | Y | C | L | E | P | V |
Task 2
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
c | a | a | a | c | b | b | a | c | c |
Task 3
Task 4
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
e | a | h | b | c | j | d | f | g | i |