12+  Свидетельство СМИ ЭЛ № ФС 77 - 70917
Лицензия на образовательную деятельность №0001058
Пользовательское соглашение     Контактная и правовая информация
 
Педагогическое сообщество
УРОК.РФУРОК
 
Материал опубликовала
Битабарова Хадиша Исабековна36
Казахстан, Туркестанская область, Жетысайский район
0

Урок на тему «Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттері»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Электролиттік диссоциациялану теориясы . Тұздардың гидролизі

Күні:

 

Мұғалімнің есімі: Битабарова Хадиша Исабековна

Қатысушылар саны:

оқушы

Қатыспағандар:

оқушы

Сыныбы: 9

11 -сабақ

Тақырыбы: Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиеттері

Сабақ негізделген оқу мақсаты

9.2.7.1. Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқылдардың қасиеттері туралы білімдерін жинақтау және тереңдету. Теңдеулерін құрастыру, білім-білік дағдыларын жетілдіру, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөздік қорын молайту.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Қышқылдарды сапалық және сандық құрамына қарай жіктей біледі Оқушылардың басым бөлігі:

Электролиттік диссоциация тұрғысынан қышқылдардың химиялық қасиет-терін дәлелдейтін реакция теңдеулерін жазады.

Кейбір оқушылар:

Қышқылдардың диссоциациясы бойынша сандық есептеулер жүргізеді

Ойлау деңгейлері

Білу, түсіну

Бағалау критерийлері

Барлық оқушылар: Иондық реакция теңдеуін құруды әрі қарай дамыта алады

Оқушылардың басым бөлігі: Электролиттік диссоциация теориясы тұрғысынан қышқылдар, негіздер мен тұздардың анықтамасын сипатай алады

Кейбір оқушылар: Электролиттік диссоциация теориясы тұрғысынан қышқыл ерітінділерінің химиялық қасиеттерін жаза алады

Тілдік мақсат

Оқушылар: . Электролит ерітіндісінің электробейтараптығы және қышқылдардың, негіздердің, тұздардың сатылы диссоциациясы туралы түсінік береді

Негізгі сөздер мен тіркестер: Электролиттер, бейэлектролиттер, қышқылдар.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз қаншалықты ... білесіз ?

Жазылым бойынша: Индикаторлардың қышқылдар мен сілтілерге әсері. Қышқылдар, негіздер және тұздар ерітінділерінің электрөткізгіштігін тексеру. Қышқылдардың, негіздердің және тұздардың диссоцациясын шартты түрде бейнелейтін реакция теңдеуі

Алдыңғы тақырып

(меңгерген дағдылар)

Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан негіздердің химиялық қасиеттері

Құндылықтар

Достық,адамгершілік,жауапкершілікті құндылықтарын дамыту

(«Мәңгілік –Ел» бағдарламасы)

Пәнаралық байланыс

Физика ,жаратылыстану

Жоспар

Жоспар-

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы:

10 минут

Сәлемдесу.Оқушылардың жылдамдық,шапшаңдық дағдысын дамыту үшін бес секундта бірнеше адаммен сәлемдесу тапсырмасын беру.

Топқа біріктіру: .

Жаңа материалды оқыту: 1.Электролиттік диссоцициялану дегеніміз қандай құбылыс?

 2. Ион алмасу реакциясы қалай жүреді?

3. Электролиттер және бейэлектролиттер қандай заттар?

4. Электролиттерде қандай химиялық байланыс бар?

 5.Бейэлектролиттерде қандай химиялық байланыс бар?

 6.Иондар қандай бөлшектер?

 7.Катиондар және аниондар қандай бөлшектер?

Периодтық жүйе

Ортасы:

30 минут

Тапсырма. Төменде берілген реакция теңдеулерін теңестіріп, толық және қысқартылған иондық түрде жазыңдар.

I нұсқа

HNO3 + Ba(OH)2 →Ba(NO3)2 + H2O

AgNO3 + K3PO4→ Ag3PO4 + KNO3

BaCO3 + HCl → BaCl2 + H2O + CO2

II нұсқа

NaOH + FeCl2 →Fe(OH)2 + NaCl

CaCO3 + HNO3 →Ca(NO3)2 + H2O + CO2

Ca(OH)2 + HCl →CaCl2 + H2O

Немесе сабақтың басында жоғарыдағыдай мақсатта лабороториялық тәжірибелер орындауға арналған өзіндік жұмыс өткізуге болады (оқушылар үстеліне керекті реактивтер қойылады).

I нұсқа

Төменде көрсетілген заттар ерітінділерін бір-біріне құйғанда қай жағдайда реакция аяғына дейін жүреді, қайсысында реакция қайтымды?

а) KNO3 және NaCl

ә) Ba(NO3)2және H2SO4

б) CuSO4 және NаOH

II нұсқа

Берілген айнаымдарды жүзеге асыруға болатын реакция теңдеулерін жазыңдар:

CuCl2→Cu(OH)2→CuSO4

III нұсқа

Мына бөлшектердің әрекеттесуі нәтижесінде жүретін реакция теңдеуін жазыңдар:

а)CuO + 2H+ → ә)2OH- + Cu2+→ б)H+ + OH-

Флипчарт, түрлі – түсті қаламдар,

Интербелсенді тақта, интернет желісі,

Инетербелсенді тақта, кесте

Аяқталуы

5 минут

Кері байланыс: Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру. 1-5 жаттығулар /ауызша/ Оқушылар білімін «Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытынды жасалады.

Оқушылар білімін кері байланыс «Инсерт әдісі»арқылы қорытынды жасалды.

1.Сіз бүгін нені білдіңіз?

2.Сіз үшін не құнды болды?

3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Үйге: №1,3,4,6 жаттығуларды орында.

 

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жасайсыз?

Бағалау-оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс.

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері.

АКT байланыстары.

Құндылықтардағы

байланыс.

Формативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, жұмыстар беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын.

 

Латын тілі алфавиті (таңбалар).математика,биология,физика.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз.

 

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Критериалды бағалауды дұрыс жосарлағанда деп ойлаймын.

2. Академиялық тілді дұрыс қолданғанда.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1. Қалыптастырушы бағалау кезінде мен нені,қалай оқыту керектігін түсіндім.

2. Кері байланыс ала отырып.

Опубликовано

