Конспект урока по английскому языку «Holidays in English-speaking countries. Religious holidays» (8 класс)
Конспект урока в рамках единого методического дня
Предмет: английский язык
Преподаватель: Ильина И.П.
Тема: Культурные традиции родной страны и стран изучаемого языка: праздники. Формирование лексических навыков чтения и говорения.
Тип урока: комбинированный
Цель: 1. Введение и тренировка ЛЕ по теме.
2. Развитие грамматических навыков: тренировать в употреблении порядковых числительных.
3. Развитие умений изучающего чтения.
Оснащение урока: проектор, экран, компьютер, диск к учебнику английского языка для 8 класса «Английский с удовольствием» (автор Биболетовой М.З. и др.), презентация по теме, карточки с заданиями (приложение 1-5) грамматические таблицы (Порядковые числительные), список слов по теме (приложение 6).
Ход урока
Организационный момент: приветствие учителя, сообщение целей урока (слайд 1)
Введение ЛЕ «Название праздников», систематизация ранее полученных страноведческих знаний по теме, развитие грамматических навыков.
Работа с ассоциограммой (кластером) по теме (слайд 2).
Форма работы: фронтальная
У: What holidays do you know? Look at the word-web, read and translate.
а) Выполнение задания из приложения 1.
Форма работы: парная/индивидуальная
б) проверка задания из приложения 1 (прослушивание текста на диске, сверка ответов на слайде 2)
Форма работы: фронтальная
с) вычленение нового материала, ответ на вопросы «What holiday have you never heard about?», «When is this holiday celebrated? » (Образец ответа на слайде 2)
Выполнение задания из приложения 2.
Составление предложений по таблице, сверка ответов на слайде 3.
Форма работы: фронтальная
Выполнение задания на систематизацию ЛЕ (название англоязычных праздников). См. слайд 4-5.
Введение и тренировка ЛЕ по теме «Религиозные праздники в англоязычных странах». Развитие умений изучающего чтения.
Введение и систематизация знакомых ЛЕ по теме. Работа с разрезными карточками (приложение 3).
Форма работы: групповая
У: Find the equivalents to the words to the topic «Christmas» ( for group 1) and «Easter» (for group 2). Match the English words and words combinations with their translation.
Работа с текстами по теме «Религиозные праздники англоязычных стран».
а) чтение текстов, восстановление писем с помощью новых слов (приложение 4, приложение 6).
Форма работы: групповая (1 группа – письмо о рождестве, 2 группа – письмо о пасхе).
б) фронтальная проверка задания (см. слайды 7-8).
а) Выполнение тестовых заданий по теме (приложение 5).
Форма работы: парная/индивидуальная.
б) фронтальная проверка задания (см. слайды 9-17, 18-20)
Подведение итогов урока, сообщение домашнего задания (повторить слова из приложения 6; по необходимости – доделать задания тестовой работы (приложение 5); * прочитать дополнительную информацию по теме (найти на сайтах в интернете).
Приложение 1
Match the holidays and the countries where they are celebrated.
Christmas (December 25th)
St Valentine's Day (February 14th)
Australian Day (January 14th)
Canada Day (July 1st)
Independence Day (July 4th)
Waitangi Day (February 6th)
Victory Day (May 9th)
Independence Day (June 12th)
Christmas (January 7th)
countries |
holidays |
Australia |
|
the USA |
|
the UK |
|
Canada |
1, 2, 3 |
Russia |
|
New Zealand |
Приложение 2
When are these holidays celebrated? Make up the sentences.
Russian people Americans British people People in English-speaking countries I |
celebrate |
Halloween Mother's Day April Fool's Day New Year’s Day Motherland Defender's Day Easter Thanksgiving Day Women's Day Maslenitsa my Birthday |
December 31st (January 1st) February 23rd March 8th in February or in March at the end of March or in April in March April 1st October 31st the forth Thursday in November ________________ |
Приложение 3
Mach the words with their translation
Group 1
a roast turkey |
посылать поздравительные открытки |
pudding |
дарить и получать подарки |
a church service |
украшать что-либо чем-либо |
to give and receive presents (gifts) |
цветные шары |
to decorate smth with… |
класть рождественские сапожки рядом с кроватью |
the Christ's birth |
рождение Иисуса Христа |
a Christmas (X-mas) tree |
второй день рождества, день подарков |
to send greeting cards |
Рождественская ёлка |
to put stockings near the beds |
жареная индейка |
colored balls |
цветные огни |
colored lights |
петь рождественские церковные гимны |
to sing carols |
Дед Мороз |
Father Christmas (Santa Claus) |
пудинг |
Boxing Day |
традиционный обед |
a traditional dinner |
речь королевы |
the Queen's speech |
школьные каникулы |
school holidays |
церковная служба |
Christmas Eve |
время веселья |
to climb down the chimney |
сочельник |
to collect money for charity |
залезать в дом по трубе |
to put presents under the tree |
выходной день для всех официальных заведений |
a bank day |
собирать деньги на благотворительность |
a time of fun |
класть подарки под ёлку |
Group 2
a church service |
пасхальный кролик, главный персонаж детских пасхальных игр |
to give and receive presents (gifts) |
посылать поздравительные открытки |
to decorate smth with… |
прятать яйца |
a rabbit |
дарить и получать подарки |
chocolate eggs |
украшать что-либо чем-либо |
to dye eggs |
шоколадные яйца |
to send greeting cards |
раскрашивать яйца |
spring flowers (a lily\a daffodil) |
весенние цветы (лилия\нарцисс) |
hot cross buns |
кролик |
fluffy chick |
школьные каникулы |
school holidays |
горячие булочки с выпеченным крестом |
to organize parades |
церковная служба |
Easter Bunny |
пушистый цыплёнок |
а Sunday Day |
выходной день для всех официальных заведений |
the Resurrection of Jesus Christ |
время веселья |
a bank day |
воскресный день |
a time of fun |
игра «Катание яиц» |
Egg rolling game |
воскрешение Иисуса Христа |
to hide eggs |
организовывать парады |
Приложение 4
Group 1. Read the letter. Put in the missing words.
Christmas tree (2) Father Christmas chimney Christ's birth traditional dinner decorated roast turkey celebrated Queen's speech balls and lights public holiday prepare presents(2) carol X-mas cards charity service stockings(2) |
Dear Russian friend!
My name is John Brown. I live in the small English town York. The citizens of my town are rather conservative and keep a lot of traditions and customs. We celebrate different holidays and festivals, but my favorite one is Christmas.
Christmas Day is _____________on December 25. For most British families, this is the most important festival of the year; it combines the Christian celebration of _____________ with traditional festivities of winter.
Some weeks before Christmas people are very busy. They _______________________for their friends and relatives. People also send __________________to all of them.
People try to buy a _________________which is ___________________with toys, colored ____________________________.
On the Sunday before Christmas many churches hold a _______________where ______________hymns are sung. Sometimes carol singers can be heard on the street as they collect money__________________.
There are a lot of traditions connected with Christmas but perhaps the most important one is the giving of______________. Family members leave gifts under the ___________________to be found on Christmas morning.
On Christmas Eve children put their ______________near their beds hoping that at night______________ will come down the __________________and put the presents into the children's ______________.
On Christmas day the family sit down to a_______________________ followed by __________________and Christmas pudding. Later in the afternoon they may watch the ________________ on television as she sends her traditional Christmas message to the United Kingdom.
26th December is also a ___________________, Boxing Day, and this is the time to visit friends and relatives or watch football.
Did you like my story? Do people in your country celebrate Christmas? I'd like to know what Christmas traditions you have in Russia.
Write me soon.
Best wishes your pen friend John Brown.
Group 2. Read the letter. Put in the missing words.
Easter chicks hot cross buns lilies a time of fun Easter bunny egg resurrection of Jesus Christ dye a bank holiday eggs made of chocolate celebrated Egg rolling game |
Dear Russian friend!
My name is Stephen Wooding. I live in the main Welsh town Cardiff. The citizens of my town are rather conservative and keep a lot of traditions and customs. We celebrate different holidays and festivals, but my favorite one is Easter.
Easter is ________________on the first Sunday after the first full moon in spring. That’s why it’s on a different date each year.
The word “_________________” comes from “Eostre”, the Anglo-Saxon goddess of spring.
Christians celebrate the______________________ on Easter Sunday, many people celebrate the beginning of spring. So it is often _______________and celebration. The Friday before Easter Sunday and the Monday after are______________ in the UK.
On the Friday before Easter people in England enjoy the traditional Good Friday breakfast of ______________________.
One of the oldest spring symbols in the world is the__________. Eggs are a symbol of a new life.
The eggs are hard-boiled and people ____________them in various colours. Nowadays people often give each other Easter ______________________________, usually hollow and filled with sweets.
Bunnies,______________ , lambs and flowers (especially ___________and daffodils) are associated with Easter because they are born in the spring.
The legend says an “_________________” hides eggs in the garden and children have to find them on Easter morning. Sometimes the eggs are put in a basket.
______________________when children roll hard-boiled eggs down a hill is very popular in Wales.
Did you like my story? Do people in your country celebrate Easter? I'd like to know what Easter traditions you have in Russia.
Write me soon.
Best wishes your pen friend Stephen Wooding.
Приложение 5
Test. Group 1.
True\false
Christmas is the most important holiday for people of English-speaking countries
True\false
Christmas is a bank holiday.
On December 25th people celebrate…
the birth of Jesus Christ
the resurrection of Jesus Christ
Match the place and the things:
On the Christmas tree toys
Under the Christmas tree little colored lights
Near beds colored balls
stockings
presents
True\false
People put their presents under the tree on Christmas morning
In Britain Father Christmas enters houses …
by climbing through the window
by coming the chimney
through the door
A «carol» is …
a X-mas card
a religious Christmas song
a Christmas party with dancing
The traditional food of Christmas is …
beef
pork
turkey
chicken
The correct order of events:
For Christmas lunch people eat turkey, potatoes, vegetables
Then they have tea
Then they have the Christmas pudding
The correct order of events:
Boxing Day
Christmas Eve
Christmas morning
Christmas lunch\dinner
Group 2. Match the questions with their answers!
When is Easter celebrated?
What do people celebrate on Easter Sunday?
Who is Eostre?
How many days do Easter holidays last in the UK?
What is the traditional Easter food?
What are the main Easter symbols?
Who is «Easter Bunny»?
How do people decorate eggs?
What games are there on Easter Sunday?
a) …the resurrection of Jesus Christ and the beginning of the spring
b) …at the end of march or in April
c) …eggs, bunnies, chicks and daffodils
d) …three days
e)… they dye them in different colors
f) …the goddess of spring
g) …hot cross buns
h) …a rabbit
i) …eggs hiding and eggs rolling game
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
b |
Приложение 6
Список слов по теме «Религиозные праздники в англоязычных странах»
Easter |
|
a bank day |
выходной день для всех официальных заведений |
a (fluffy) chick |
(пушистый) цыплёнок |
a church service |
церковная служба |
chocolate eggs |
шоколадные яйца |
to decorate smth with… |
украшать что-либо чем-либо |
to dye eggs |
раскрашивать яйца |
Easter Bunny |
пасхальный кролик, главный персонаж детских пасхальных игр |
Egg rolling game |
игра «Катание яиц» |
to give and receive presents (gifts) |
дарить и получать подарки |
to hide eggs |
прятать яйца |
hot cross buns |
горячие булочки с выпеченным крестом |
to organize parades |
организовывать парады |
a rabbit |
кролик |
the Resurrection of Jesus Christ |
воскрешение Иисуса Христа |
school holidays |
школьные каникулы |
to send greeting cards |
посылать поздравительные открытки |
spring flowers (a lily\a daffodil) |
весенние цветы |
а Sunday Day |
воскресный день |
a time of fun |
время веселья |
Christmas |
|
a bank day |
выходной день для всех официальных заведений |
Boxing Day |
второй день рождества, день подарков |
Christmas Eve |
сочельник |
a Christmas (X-mas) tree |
рождественская ёлка |
the Christ's birth |
рождение Иисуса Христа |
a church service |
церковная служба |
to collect money for charity |
собирать деньги на благотворительность |
colored balls |
цветные шары |
colored lights |
цветные огни |
to climb down the chimney |
залезать в дом по трубе |
to decorate smth with… |
украшать что-либо чем-либо |
Father Christmas (Santa Claus) |
дед мороз в СК (… в других англоязычных странах) |
to give and receive presents (gifts) |
дарить и получать подарки |
pudding |
пудинг |
to put presents under the tree |
класть подарки под ёлку |
to put stockings near the beds |
класть рождественские носочки у кровати |
the Queen's speech |
речь королевы |
a roast turkey |
жареная индейка |
school holidays |
школьные каникулы |
to send greeting cards |
посылать поздравительные открытки |
to sing carols |
петь рождественские гимны |
a time of fun |
время веселья |
a traditional dinner |
традиционный рождественский обед |
Методы и приёмы, применяемые на уроке
Разнообразие видов работ на уроке (фронтальная, парная, групповая, индивидуальная), способствующих вовлечению обучающихся в процесс обучения, формированию у них коммуникативных компетенций. Применение разных режимов работы также является здоровьесберегающим фактором образования.
Использование преимущественно дедуктивного метода при предъявлении материала. Например, обучающиеся сами должны вывести грамматическое правило, используя схему, догадаться о значении незнакомых слов (по контексту, словообразованию, по интернациональной схожести) и т.д. Текст с информацией не даётся в «готовом» виде, его нужно восстановить с помощью новых слов.
Использование разработанных дидактических материалов, применение опор (эффективно для слабых учащихся).
Применение различных видов текстовых заданий (задания закрытой и открытой форм, задания на соответствие и установление правильной последовательности, задания с «пропусками», согласись \не согласись и т.д), способствующих адекватному усвоению материала и развитию необходимых умений и навыков.
Применение приёмов, нацеленных на эффективность восприятия учебного материала обучающимися с разными сенсорными каналами (использование наглядных материалов – презентация, грамматические опоры с выделением, образцы высказываний с выделениями – для обучающихся с преимущественным визуальным восприятием информации; групповая/парная работа для обучающихся с преимущественным кинестетическим восприятием информации, также использование так называемых «интерактивных» карточек (задание на соотношение); проговаривание хором для обучающихся с преимущественным аудиальным восприятием информации.
Использование на занятиях цифровых образовательных ресурсов.
Кольцов Алексей Вячеславович